Ana Sayfa Manşet Best Grup İş Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Caner BUĞDAY: “Best Grup, hem geliştirdiği özel ürünlerle hem de acil ihtiyaçlara cevap verme hızıyla Türkiye’de, kendi alanında çok önemli bir yer edindi.”

Best Grup İş Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Caner BUĞDAY: “Best Grup, hem geliştirdiği özel ürünlerle hem de acil ihtiyaçlara cevap verme hızıyla Türkiye’de, kendi alanında çok önemli bir yer edindi.”

Best Grup; silah sistemlerinden zırhlı araçlara, uzaktan kumandalı iş makinalarından insansız kara araçlarına, gizli zırhlama çözümlerinden entegre tesis güvenliği çözümlerine uzanan çok geniş bir yelpazedeki son kullanıcı ihtiyaçlarını karşılıyor. Firma, iştirakleri aracılığıyla farklı alanlarda da faaliyet gösteriyor. Best Grup İş Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Caner Buğday, firmanın son dönemdeki çalışmalarını ve gelecek planlarını, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

MSI Dergisi: Best Grup açısından 2022 yılı nasıl geçiyor? Bu yılın öne çıkan gelişmeleri hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Caner BUĞDAY: Best Grup için 2022, bir kurumsallaşma ve yenilenme süreci şeklinde geçiyor. Son 3 yıldır, yoğun bir üretim temposuyla hizmet veriyoruz ve bu yıl içinde yarattığımız fırsatlarla fabrikalarımızda ve teknolojik altyapılarımızda bazı yenilemeler yapıyoruz. Bir yandan da kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap verebilmek için ara vermeden üretime devam ediyoruz.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile birlikte yürüttüğümüz zırhlı araç projeleri, yeni geliştirdiğimiz zırhlı mobil yaşam alanları, zırhlı kulübeler, uzaktan kontrol edilen insansız silah kuleleri ve para taşıma araçları, şu anda üretim bandımızda sırasını bekleyen ürünlerimizden bazıları.

Bir yandan da şirketimizin can damarı olan Ar-Ge faaliyetlerimize, hem SSB projeleri hem de kendi planlamalarımız kapsamında devam ediyoruz. Orta sınıf ve ağır sınıf insansız kara aracı (İKA) konularında, hem teknik çalışmalarımız hem de saha faaliyetlerimiz devam ediyor. Bunların yanı sıra silah kulelerimizi de sürekli geliştiriyoruz.

Bu yıl içinde, özellikle KORALP silah kulesi ailemizle ilgili birçok ülkeden talep olduğunu gördük. Hem NATO hem Rus ekolü silahlara uyumlandırabildiğimiz bu silah kulelerimiz için 2 yeni ihracat anlaşması imzaladık. Türkiye’nin yakın ilişki içinde olduğu bir ülkeyle de sözleşme aşamasına geçmek üzereyiz. SEDEC 2022 sırasında yaptığımız temaslar sonucunda, bizim için yeni 8 ülkeyle görüşmelere de başladık. Bu konudaki en önemli ayırt edici özelliğimiz, hiçbir ürünümüzde ITAR dâhil uluslararası bir sınırlamaya tabi olmamamız.

MSI Dergisi: Best Grup, kuruluşundan beri nasıl bir gelişim gösterdi ve bugün nasıl bir noktaya ulaştı?

Caner BUĞDAY: Best Grup, hem dinamik yapısı sayesinde hem de ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyetlerini çeşitlendirebilen bir şirket. Örneğin, 2010 yılındaki kuruluşumuzun ardından, faaliyetlerimiz, 2018 yılında farklı bir seviyeye çıktı. O dönemde Türk güvenlik güçlerinin yurt dışında ve yurt içinde artan bir tempoyla gerçekleştirdiği operasyonlardaki ihtiyaçların karşılanması sürecinde, önemli bir büyüme kaydettik. Bu süreçte personel sayımız 230’un üzerine çıktı. Bunun da yaklaşık 110 tanesini, mühendis arkadaşlarımız oluşturuyor.

KORALP 20 mm

KORALP Ürün Ailesi ile Birlikte Gelen Benzersiz Hizmet

MSI Dergisi: Son dönemde öne çıkan ürünleriniz hangileri oldu?

Caner BUĞDAY: Son dönemde, özellikle KORALP silah kulelerimiz ve gizli silah kuleli SUV’larımız yoğun ilgi görüyor. Burada, KORALP için özel bir parantez açmak isterim.

Yurt içindeki ve yurt dışındaki ihtiyaç makamlarının uzaktan kumandalı silah sistemi (UKSS) konusundaki taleplerine, özgün olarak geliştirdiğimiz KORALP ürün ailemizle cevap veriyoruz. Bu aile içerisinde, 5,56 mm’den 30 mm çapa kadar farklı silahlarla donatılabilecek, yazılımdan tüm mekanik parçalarına, optik sistemlerden kaplamalarına kadar kendi bünyemizde ürettiğimiz çözümler bulunuyor.

KORALP ürün ailemizin her bir üyesi, yapay zekâ destekli otomatik hedef tanımlama özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde, belirli bir bölgede sisteme hedef olarak tanıtılan bir cisim ya da kişi, geçici olarak gözden kaybolduktan sonra tekrar ortaya çıksa bile KORALP, bu cisim ya da kişinin hedef olduğunu algılayarak ona tekrar kilitlenebiliyor. Sistem; insan, hayvan ve araç ayrımı yapabiliyor. Kilitlendiği hedefi takip edebiliyor. Bu da operatör üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltıyor.

Yapay zekâ destekli otomatik hedef tanımlama özelliğinin yanı sıra kullanıcılar, dokunmatik ekranlar sayesinde tek bir parmak hareketiyle ve sadece ekrana dokunarak, istedikleri hedefe çok hızlı şekilde kilitlenebiliyor.

KORALP ürün ailesiyle müşterilerimize sunduğumuz benzersiz hizmetlerden biri de kullanıcıya özel yapay zekâ geliştirme hizmetimiz. Bu hizmet kapsamında, kullanıcılarımız tarafından temin edilen gerçek çatışma videosu görüntülerini kullanarak KORALP’in mevcut yapay zekâsını, hedef tanıma ve kilitlenme konusunda eğitebiliyoruz ve ortaya, kullanıcıya özel bir çözüm koyabiliyoruz.

Üretim sırasında uyguladığımız düşük toleranslar sayesinde KORALP ürün ailesinin üyeleri, çok yüksek bir atış hassasiyetine sahip. Böylece KORALP UKSS’ler, dron büyüklüğündeki hedefleri, standart makinalı tüfeklerle bile birkaç atışta vurabiliyor. Ürün ailesinin, hem Batı hem de Doğu ekolüne ait silahlarla çalışabildiğini de vurgulamak isterim.

Her iki eksende de stabilizasyona sahip silah sistemlerimiz, bu işlevi, rakiplerine kıyasla çok daha etkili bir şekilde yerine getiriyor. Bu sayede üzerine entegre edildiği araçlar keskin manevralar yapsa dahi hedefinden şaşmıyor.

Kulelerimizin bir diğer önemli özelliği de rakiplerine kıyasla çok daha hafif olmaları. Modelden modele değişmekle birlikte bazı ürünlerimiz, muadillerinden %30 daha hafif.

Tüm bu saydığım özellikler sayesinde UKSS alanında önemli bir fark yaratıyoruz.

AŞKAR, meskun mahal çatışmalarında çevik hareket kabiliyeti ve yüksek güvenliği ile ihtiyaçları tam olarak karşılayan, özel olarak tasarlanmış bir araç.

MSI Dergisi: Best Grup’un, Türkiye’deki ve uluslararası pazardaki yerini nasıl görüyorsunuz?

Caner BUĞDAY: Best Grup, hem geliştirdiği özel ürünlerle hem de acil ihtiyaçlara cevap verme hızıyla Türkiye’de, kendi alanında çok önemli bir yer edindi.

Türkiye’nin hemen hemen her noktasındaki zırhlı kulübeler, fabrikalarımızdan çıktı. Sınırlarımız içinde ve sınır örtesindeki operasyonlarda zırhlı ve silah kuleli araçlarımız başarıyla kullanılıyor. Bu araçlar, kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimiz tarafından pek çok övgü alıyor ve çok güvenilir olarak tanımlanıyor. KORALP silah kulesi ailemiz de Türkiye’de envantere girdi ve sahada başarılı bir şekilde kullanılıyor. Best Grup, güvenlik güçlerimizin, özellikle terörle mücadelesinde önemli bir yol arkadaşı haline geldi.

Deniz platformlarında da yer almaya başladık. ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma ortaklığında geliştirilen ULAQ insansız deniz aracında, “KORALP 7,62 mm Light” silah kulemiz kullanılıyor.

SSB, İKA projelerine bizleri de davet ediyor ve Best Grup’u, Türkiye’nin bu alandaki değerli şirketlerinden biri olarak değerlendiriyor. Nitekim orta sınıf İKA’da kısa listeye kalarak 3 adet İKA için sözleşme imzaladık. Bu araçların testler devam ediyor.

Yurt içinde sahada gösterdiğimiz başarılar ve edindiğimiz tecrübe, yurt dışındaki son kullanıcıların ve firmaların da dikkatini çekiyor. Özellikle son 2 yıldır, pek çok ülkeden temsilcileri ağırlıyoruz. Onlara,  bölgelerine özel çözümler sunuyoruz. Üstün teknik özelliklerinin yanı sıra yurt dışı kaynaklı ihracat izinlerine tabi olmaması sayesinde KORALP ailemiz, pek çok ülkede ilgi görüyor.

KORALP Dual

İhtiyaca Özel Ürünler Fark Yaratıyor

MSI Dergisi: Faaliyet alanlarınızda, hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada ciddi bir rekabet bulunuyor. Best Grup, bu rekabette hangi nitelikleriyle öne çıkıyor?

Caner BUĞDAY: Best Grup’un en büyük özelliklerinden biri, terzi işi, duruma özel çözümler üretebilmesi ve bunu da dinamik ekibi sayesinde, rakiplerinden çok daha hızlı şekilde yapabilmesi. Sahada görev yapan son kullanıcılarla çok yakın bir ilişkimiz var. Biz de sıklıkla onlarla birlikte sahada oluyoruz. Bu sayede sahadaki gerçek ihtiyaçları görüp, onları ürünlerimizle karşılıyoruz.

MSI Dergisi: Türkiye’de kara araçları alanında çok sayıda üretici varken neden AŞKAR gibi bir araç geliştirmeye karar verdiniz? AŞKAR’ın yurt içi ve yurt dışındaki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Caner BUĞDAY: AŞKAR, aslında SSB’nin bir projesi kapsamında tasarlanıp prototipi üretilen bir üründü. Meskun mahal çatışmalarında çevik hareket kabiliyeti ve yüksek güvenliği ile ihtiyaçları tam olarak karşılayan, özel olarak tasarlanmış bir araçtı. Daha sonra, içimizde yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, kendi kaynaklarımızla pick-up ve SUV sürümlerini geliştirdik. AŞKAR, şehir içi kullanıma özel bir ürün ve bu kullanım senaryosunda, üstün özellikleriyle fark yaratıyor. Tasarımdan üretime kadar tamamen kendi ürünümüz olan AŞKAR, herhangi bir yabancı ülkenin ihracat iznine bağımlı değil.

MSI Dergisi: Ar-Ge alanındaki kabiliyetlerinize özel bir önem veriyorsunuz. Ar-Ge konusuna yaklaşımınızı sizden dinleyebilir miyiz?

Caner BUĞDAY: Ar-Ge, ürünlerimizi hızlı ve esnek bir şekilde geliştirebilmemizin anahtarı konumunda. Sahadaki ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla öz kaynaklarımızla çözümler üretiyoruz. Şirketimize büyük başarılar kazandıran uzaktan kumandalı iş makinaları, gizli silah kuleli araçlar ve KORALP ailesi, hep bu Ar-Ge süreçlerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. 100’den fazla mühendis arkadaşımız ve çok kıymetli teknikerlerimizden oluşan bir Ar-Ge ekibine sahibiz. İnsansızlaştırma ve silah kulesiyle ilgili tüm teknolojileri kendimiz geliştirdik ve tüm fikri mülkiyet hakları da bize ait.

Best Grup’un gizli silah kuleli SUV’ları, son dönemde ilgi gören ürünler arasında yer alıyor.

Bir Çatı Şirket: Best Grup

MSI Dergisi: Best Grup’un farklı alanlarda faaliyet gösteren iştirakleri de bulunuyor. Bu şirketlerle ilgili bilgi verir misiniz?

Caner BUĞDAY: Best Grup, aynı zamanda bir çatı şirket konumunda. Altında 6 farklı şirket bulunuyor.

Bunlardan Urban Savunma, elektromanyetik silahlar ile orta ve ağır kalibre silah namluları ve kaplamaları üzerinde çalışıyor. Geliştirdiği seramik uygulama sayesinde namlu atım adedini ve korozyona karşı mukavemeti arttırıyor. Bu kapsamda, yakın zamanda Urban Savunma ile Tersaneler Genel Müdürlüğü arasında bir “Sanayi İş Birliği Anlaşması” da imzalandı.

Bir diğer firmamız olan Otonom Teknoloji, dünya genelinde de önem verilen bir alan olan aerostat yani balon ve kablolu dron sistemleri üzerine çalışıyor. Çeşitli ölçülerde aerostatlar üretip bunlara termal ve optik sistemler entegre edebiliyor.

SE Makine ise geniş CNC parkı sayesinde hem Best Grup’un üretim faaliyetlerinde hem de diğer firmaların benzer faaliyetlerinde görev alıyor. Özellikle hassas işleme kabiliyetleriyle öne çıkıyor.

2019 yılında kurduğumuz BCS Cam firmamız ile zırhlı araçlarımızdaki en önemli unsurlardan biri olan balistik camları üretebiliyoruz. Böylelikle hem teknik hem maliyet açısından çok fayda sağlıyoruz.

Best Metal Kaplama, yeni bir yatırımımız. 2021 yılında kurduğumuz Best Metal Kaplama, tam otomatik sert eloksal kaplama ve kromat alodin kaplama hizmetleri veriyor. Böylece, özellikle silah kulelerimizin çok önemli bir ihtiyacını daha kendi bünyemizde sağlamış oluyoruz.

KORALP 12,7 mm

MSI Dergisi: Best Grup, bu iştiraklerini seçerken ve ortak olduktan sonra bunları yönetirken nasıl bir strateji uyguluyor?

Caner BUĞDAY: Best Grup yönetimi için iştirak yatırımlarındaki en önemli parametre, söz konusu şirketlerin yenilikçi çözümler üretebilen ve uyum içinde çalışabileceği ekiplerden oluşması.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde, iştirakler konusunda yeni yatırımlar yapma planlarınız var mı?

Caner BUĞDAY: Best Grup olarak, her zaman yeni yatırımlar arayışı içindeyiz. Çünkü sürekli yenilenme ve iyileşme olmadan güncel kalmanın ve rekabet etmenin mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Hedef: Yeni Ürünler ve İhracat

MSI Dergisi: Cumhuriyetin 100. yılı da olan 2023, aynı zamanda bir IDEF yılı olacak ve sektör firmaları, yeni ürün ve çözümlerini tanıtmak için genellikle IDEF’i tercih ediyor. Best Grup, IDEF’e nasıl hazırlanıyor; ziyaretçilerinizi bekleyen sürprizler olacak mı?

Caner BUĞDAY: Her IDEF’e, yeni ürünlerimizle katılıyoruz ve 2023 de farklı olmayacak. IDEF 2023’ün, özellikle KORALP silah kulesi ailemizi sergileyebilmek için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Ziyaretçilerimiz, bir önceki IDEF’e göre silah kulelerimizde ve insansız kara araçlarımızda gerçekleşen gelişmeleri görebilecekler.

KORALP 7,62 mm kulesi taşıyan FEDAİ insansız silahlı operasyon robotu

MSI Dergisi: Geleceğe dair planlarınızı, daha genel bir çerçevede dinleyebilir miyiz?

Caner BUĞDAY: Kurumsallaşma ve altyapı hazırlıkları yılı olarak ele aldığımız 2022’de, 2 yeni fabrikamızın inşaat sürecinin tamamlanmasını hedefliyoruz. Bu fabrikalarımızla birlikte, yeni yüzümüzle ve yeni ürünlerimizle sahada olacağız. İhracat ile ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz. Yurt dışındaki temaslarımızı ve yurt içindeki temsilciler ve yabancı askeri ataşelerle iletişimimizi arttırmayı planlıyoruz. Ürünlerimizin her ülkenin kendi şartlarına uyumlandırılabilmesinin, bizi ihracat süreçlerinde öne çıkardığını ve çıkaracağını değerlendiriyoruz.

Şu anda SSB önderliğinde yürütülen İKA projeleri kapsamında yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Silah kulesi, bizim zaten çok iyi olduğumuz bir alan. Platformlar tarafında da oldukça önemli yol kat ettik. Geliştirme faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu alandaki yeni ürünlerimiz ortaya çıktıkça, sektör kamuoyu ile paylaşacağız.

Best Grup İş Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Caner Buğday

Best Grup İş Geliştirme ve Operasyonlar Direktörü Caner Buğday’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.