Ana Sayfa Manşet Betesan, 30 Yıllık Tecrübesini, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarına Aktardı

Betesan, 30 Yıllık Tecrübesini, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarına Aktardı

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB) projesinde, botların tüm elektrik donanımının yanı sıra bota özel Ana Tevzi Tablosu, Bot Kontrol ve İzleme Sistemi ile Yangın Algılama Sistemi, Betesan tarafından geliştirildi ve DESAN Tersanesi’ne teslim edildi.

Betesan, yaklaşık 30 yıllık tecrübeye sahip küresel bir marka olarak, elektrik ve otomasyon konusunda mühendislik çözümleri sağlıyor. Firma, bu çözümleri üretime de yansıtarak dünya çapında gemi inşa sektörüne çözüm ortağı olarak hizmet ediyor.

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu (ACMB) projesinde, botların tüm elektrik donanımının yanı sıra bota özel Ana Tevzi Tablosu, Bot Kontrol ve İzleme Sistemi ile Yangın Algılama Sistemi, Betesan tarafından geliştirildi.

Betesan, gemi inşa sektörüne, komple elektrik sistem çözümleri sunmanın yanı sıra grup şirketleri ile de hizmet veriyor. Grup şirketleri arasında yer alan Margen firması, tahrik/sevk makineleri ile deniz motorları tedarik ediyor ve deniz tipi jeneratörler üretiyor. Diğer bir grup firması Betex ise satış, mühendislik, devreye alma ve satış sonrası servis hizmetleriyle dünya çapında kendi alanlarında öncü firmaların, Türkiye ve diğer ülkelerdeki temsilciliklerini başarı ile yürütüyor.

Betesan, İstanbul Tuzla bölgesinde; merkez ofisi, fabrika tesisi ve serbest bölgedeki tesisi ile müşterilerine hizmet veriyor. Bu 3 tesiste; 50 mühendis, 30 idari personel ve toplam 200 kişiden oluşan saha montaj ekibi çalışıyor. Betesan, toplamda 280 çalışanı ile birlikte, bugüne kadar 600’ün üzerinde projeyi başarıyla teslim etti. Firma, gelişen piyasa şartlarında, tüm ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde büyümesine devam ediyor.

Geniş Ürün Yelpazesi

Betesan, tesislerinde, çok geniş bir ürün yelpazesi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Gemi inşa ve denizcilik sektörüne yönelik; alçak gerilim panoları, otomasyon sistemleri, köprü kontrol konsolları ve elektrik-hibrid gemiler için entegre sistem çözümleri ve üretimi, Betesan’ın, uluslararası standartlarda uzmanlaştığı ana ekipman ve ürünler arasında yer alıyor.

Betesan, tesislerinde, çok geniş bir ürün yelpazesi üzerinde çalışmalarını yürütüyor.

Gemi inşa sektöründeki tahrik sistemlerinin, dizel makinelerden daha çevre dostu elektrikli sistemlere dönmesiyle birlikte, sektördeki elektrik firmalarının da artık bu yöndeki talep artışına karşılık verecek güce sahip olmaları gerekiyor. Bu yöndeki gelişim, Betesan’da, hız kesmeden devam ediyor.

Gelişen teknolojiler, denizcilik sektöründe sürekli gelişim ve değişimi beraberinde getirdiğinden, önümüzdeki yıllarda kullanılması planlanan birçok sistem, bugünden devreye giriyor. Bu sistemlerin hem gelişmesi hem de daha ileriye taşınması için gereken tüm çalışmalar, Betesan’ın mühendis kadrosu tarafından gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki yıllarda denizcilik sektörüne daha fazla katkı sağlamak adına yapılan Ar-Ge çalışmalarına ise Betesan Yönetimi tarafından tüm destek sağlanıyor.

Köprü kontrol konsolları, Betesan’ın uluslararası standartlarda uzmanlaştığı ana ekipman ve ürünler arasında yer alıyor.

Askeri Projeler de Gündemde

Gemi inşa ve denizcilik alanında önemli iş alanlarından biri de askeri gemiler. Güncel gelişmeler sonucunda önemi daha da artan deniz kuvvetlerine yapılan yatırımlar da artarak devam ediyor. Bu kapsamda, Betesan da askeri projelere yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Bunların arasında, Arama ve Kurtarma Botları (SARBOT) ve ACMB de bulunuyor. Betesan, SARBOT’ların elektrik dizaynını, alçak gerilim panolarını ve kontrol/kumanda konsollarının üretimini gerçekleştirdi. ACMB’lerin ise komple elektrik ekipmanları, panoları, konsolları ve yardımcı sistemlerinin üretimi ve tedarikini gerçekleştirmenin yanı sıra elektrik sistem entegratörlüğü görevini de yürüttü. Bu projede, köprü üstü konsolları için özel bir dizayn çalışması gerçekleştirdi. Bu konsolun üretimi, Savunma Sanayii Başkanlığı ve DESAN Tersanesi iş birliği ile Betesan tesislerinde gerçekleştirildi.

Gemi inşa sektöründeki tahrik sistemlerinin dizel makinelerden daha çevre dostu elektrikli sistemlere dönmesiyle birlikte, sektördeki elektrik firmalarının da artık bu yöndeki talep artışına karşılık verecek güce sahip olmaları gerekiyor. Bu yöndeki gelişim, Betesan’da, hız kesmeden devam ediyor.

Betesan’ın görev aldığı bir diğer proje de ADİK Tersanesi tarafından, Katar Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek Eğitim Gemisi (CTS). Bu geminin tüm elektrik ekipmanları ve yardımcı elektrik sistemlerinin tasarımı ve üretiminin yanı sıra sistem entegratörlüğü de Betesan tarafından yürütülüyor.

Ağustos ayı içerisinde sac kesim töreni gerçekleştirilen; Yütek Gemi İnşa ana yükleniciliğinde, Hicri Ercili Tersanesi’nde inşa edilecek olan, 3.000 ton kapasiteli, 90 metre boyundaki Denizaltı Yüzer Havuzu’nun tüm elektrik ekipmanları, alçak gerilim panoları ve diğer yardımcı elektrik sistemlerinin kurulumları, yine Betesan tarafından yapılacak. Bu havuz, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetinde bulunan ve yeni inşa edilecek denizaltılara hizmet verecek. Bu projede ayrıca, tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak olan jeneratörler ile birlikte;

 • Dalış Kontrol/İzleme Sistemi (DKİS),
 • Makine Kontrol/İzleme Sistemi (MKİS),
 • Hasar/Yangın Kontrol/İzleme Sistemi (HKAS),
 • Deflekşın İzleme Sistemi,
 • Su Altı Görüntüleme Sistemi,
 • Gemi Bilgi Sistemi,
 • Gemi Merkezleme Sistemi,
 • Tank Seviye İzleme Sistemi,
 • Yangın Algılama Sistemi,
 • Alarm-Anons, Dahili Muhabere, Telefon Sistemi,
 • Rüzgar Gösterge Sistemi,
 • Uydu TV Sistemi

gibi sistemler, Betesan ve grup şirketleri tarafından üretilecek, temin edilecek ve devreye alınacak.

Betesan, çeşitli askeri denizcilik projelerinde de görev alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.