Ana Sayfa Haberler Beyaz Şapkalı Hackerlar, STM CTF’te Yarıştı

Beyaz Şapkalı Hackerlar, STM CTF’te Yarıştı

Türkiye’nin en uzun soluklu siber güvenlik yarışması “Capture The Flag-CTF’23”, beyaz şapkalı hackerların mücadelesine sahne oldu. STM tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen etkinliğe 324 takım ve 760 yarışmacı katıldı. 24 saat kesintisiz süren etkinlikte dereceye girenler, toplamda 225 bin TL’lik para ödülüne sahip oldu.

İyi niyetli siber güvenlik uzmanları olarak bilinen beyaz şapkalı hackerların ter döktüğü siber güvenlik yarışması Capture The Flag-CTF (Bayrağı Yakala) yarışması bu yıl online olarak 27-28 Ekim’de düzenlendi. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, şunları söyledi: “Havada, karada ve denizde yürüttüğümüz mücadeleyi Siber Vatan’da da sürdürmeliyiz. Bir mücadele alanı olarak genişleyen siber uzayda da STM ülkemiz ve güvenli yarınlarımız için elini taşın altına koyan ilk savunma firmalarından biri oldu. Bu kapsamda, Türkiye’nin ilk siber füzyon merkezi olan STM-SFM’yi 2016 yılında hayata geçirdik. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Siber Savunma Merkezi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Daire Başkanlığı’nın Bilgi Güvenliği Projesi yürüttüğümüz önemli milli projelerimiz arasında. STM olarak, siber tehdit istihbaratından, zararlı yazılımların teknik analizine, operasyondan karar destek süreçlerine ve farkındalık yaratmaya varıncaya kadar bütüncül bir faaliyet sürdürüyoruz. Geldiğimiz noktada siber güvenlik alanında önemli bir kapasite geliştirdik. Farkındalık yaratmak ve nitelikli uzman yetiştirmek amacıyla 2015’ten bu yana düzenlediğimiz CTF yarışmamız 9 yaşına girdi. Aynı zamanda ülkemizin ilk CTF’i bu yarışma ile gençlerimizin siber farkındalığını artırıyor ve Siber Vatan mücadelesine dikkat çekiyoruz.”

Siber Zafiyetleri Bulmak İçin Mücadele Ettiler

Tüm dünyada “Siber Güvenlik Farkındalık Ayı” olarak kutlanan Ekim ayında düzenlenen, Türkiye’nin en uzun soluklu CTF’inde yarışmacılar, siber güvenlik zafiyetlerini bulmak ve sistemleri ele geçirmek için mücadele etti. CTF’te mücadele eden yarışmacılar; kriptoloji, tersine mühendislik, web ve mobil uygulamalar gibi dallarda belirlenen siber güvenlik sorularını çözmeye çalıştı. Yarışmada birinci olan takım “çoraplar5” 100 bin TL, ikinci olan “DWORD” 75 bin TL ve üçüncü olan “Cliware” takımı ise 50 bin TL para ödülü kazandı. CTF’e katılarak derece başarısı gösteren yarışmacılar, STM’de staj veya kariyer imkanı da yakalıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.