Ana Sayfa Haberler Beyaz Saray’dan Açıklama: ABD, Türkiye’yi F-35 Programı’ndan Çıkarıyor

Beyaz Saray’dan Açıklama: ABD, Türkiye’yi F-35 Programı’ndan Çıkarıyor

Beyaz Saray, 17 Temmuz’da yaptıkları basın açıklaması ile Türkiye’nin Rus menşeli S-400 hava savunma sistemlerini teslim alması sebebiyle F-35 Programı’ndan çıkarılacağını açıkladı. Bundan birkaç saat sonra ise Türk Dışişleri Bakanlığından bir açıklama geldi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamanın tercümesi şu şekilde:

“Ne yazık ki Rus S-400 hava savunma sistemlerini satın alma konusundaki kararı, Türkiye’nin F-35 programında varlığının devamlılığını imkânsız hâle getirmiştir. F-35, gelişmiş kabiliyetleri hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanılacak bir Rus yapımı istihbarat toplama aracı ile bir arada bulunamaz. ABD, meşru hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Türkiye ile aktif olarak çalışmaktadır ve mevcut ABD yönetimi, PATRIOT hava savunma sistemini alması için Türkiye’yi ön sıralara getirme konusunda çok sayıda teklif sunmuştur. Türkiye, ABD’nin uzun soluklu ve güvenilir bir ortağı ve 65 yıldır NATO müttefiki olmuştur ancak, S-400’ün kabulü, NATO müttefiklerinin, Rus sistemlerinden uzak durma konusundaki birbirlerine karşı olan taahhütlerini zayıflatmaktadır. Bunun, Türkiye’nin, ittifak ile müşterek çalışabilirliği konusunda zararlı etkileri olacaktır. ABD, hâlen daha Türkiye ile olan stratejik ilişkilerine büyük değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak, ilişkimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’e odaklı değildir. Karşılıklı askeri ilişkilerimiz kuvvetli ve Türkiye’deki S-400 sisteminin varlığından kaynaklanan kısıtlamaların farkında olarak, Türkiye ile Kapsamlı olarak iş birliği yapmaya devam edeceğiz.”

Türk Dışişleri Bakanlığının açıklaması ise şu şekilde:

“Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı bugün (17 Temmuz), S-400 hava savunma sistemini tedariğimizden dolayı ülkemizin F35 programından çıkarılacağını açıklamıştır.

Bu tek taraflı adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır.

F35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılması adil olmadığı gibi, S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı iddiası da geçersizdir. Bu konuda NATO’nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.

ABD Türkiye’nin dostluğuna verdiği önemi sadece söylemle değil, eylemle ve özellikle de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile mücadelede göstermelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz.”

 1,857 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.