Ana Sayfa Haberler Bi’ Dünya Kıvılcım Derneği, Beyin Göçü-Gücü Konferansı’nın Raporunu Yayımladı

Bi’ Dünya Kıvılcım Derneği, Beyin Göçü-Gücü Konferansı’nın Raporunu Yayımladı

Almanya’da faaliyet gösteren Bi’ Dünya Kıvılcım Derneği’nin 23 Aralık’ta Ankara’da düzenlediği Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında “Beyin Göçü-Gücü” Konferansı’na ilişkin hazırlanan rapor yayımlandı.  

Raporda beyin göçü-beyin gücü konusunun daha etkin bir şekilde ele alınabilmesi için;

  • Uygulanan politikaların ve atılan adımların etkinliği ölçülmesi
  • Beyin göçüne dair sağlıklı veriler toplanıp raporlanması
  • Dünya genelindeki iyi uygulama örnekleri araştırılıp raporlanması
  • Uzaktan iş birliğini mümkün kılacak modellerin geliştirilmesi, ana başlıklarında bulgular ve odaklanılması gereken konular paylaşıldı.
TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Rapora konu olan konferansta, TED Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nun açılış konuşmasının ardından panel düzenlendi. Bilim Virüsü Kurucusu Şule Yücebıyık, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı yöneticilerinden Dr. Mete Çakmakçı ve eski NASA çalışanı ve bilim iletişimcisi Dr. Umut Yıldız, gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun moderatörlüğündeki “Yurt Dışındaki Beyin Gücümüzün İktisat ve Kalkınma Anlamında Türkiye’nin Bugününe ve Geleceğine Etkisi” panelinde, tecrübelerini ve görüşlerini paylaştılar.

Moderatörlüğünü gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu’nun yaptığı panelde, Dr. A. Mete Çakmakcı, Dr. Umut Yıldız ve Şule Yücebıyık konuşmacı olarak yer aldı.

Konferanslar Devam Edecek

Türkiye’de lise veya yükseköğrenimini tamamlayıp eğitim ya da çalışma hayatını yurt dışında sürdüren Türkleri bir çatı altında buluşturan dernek, “beyin göçü” kavramı yerine “beyin gücü” tanımlamasını tercih ediyor. Çeşitli nedenlerle eğitim ya da iş hayatını yurt dışında sürdüren dernek üyeleri, Cumhuriyet’in ilk yılları ile bugünü ve geleceği arasında bağ kurma amacıyla düzenledikleri konferansları ileriki dönemde de sürdürmeyi hedefliyor. Derneğin konferansa ilişkin yayımladığı raporun tamamına buradan ulaşılabilir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.