Ana Sayfa Haberler Bi’ Dünya Kıvılcım’dan “Beyin Göçü-Gücü” Konferansı

Bi’ Dünya Kıvılcım’dan “Beyin Göçü-Gücü” Konferansı

Almanya’da faaliyet gösteren Bi’ Dünya Kıvılcım Derneği, TED Üniversitesi’nde Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında “Beyin Göçü-Gücü” Konferansı düzenleyecek. Dernek, 23 Aralık’ta yapılacak olan kapalı konferansta yürütmekte olduğu Cumhuriyet’in Aydınlanma Öncüleri projesi kapsamında cumhuriyetin ilk yılları ile bugünü ve geleceği arasında bir köprü kurabilmeyi amaçlıyor.

Atatürk’ün cumhuriyetin ilk yıllarında devletin ve özel sektörün maddi desteği ile yurt dışına eğitim almaları için gönderilen öğrencilere hitaben yazdığı “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz. Gür alevler halinde dönmelisiniz.” mesajından esinlenilerek kurulan dernek, cumhuriyetin ikinci yüzyılında da bu amacı yerine getirmeyi hedefliyor. Türkiye’de lise ya da yüksek öğrenimini tamamlayıp eğitim ya da çalışma hayatını yurt dışında sürdüren Türkleri bir çatı altında buluşturan dernek, “beyin göçü” kavramı yerine “beyin gücü” olarak tanımlanmayı tercih ediyor. Çeşitli nedenlerle eğitim ya da iş hayatını yurt dışında sürdüren dernek üyeleri, düzenleyecekleri konferansla, cumhuriyetin ilk yılları ile bugünü ve geleceği arasında bağ kurmayı hedefliyor.

Ortak Çalışmalara Zemin Hazırlanacak

TED Üniversitesi’nde düzenlenecek ve konferans, panel ve çalıştaydan oluşacak etkinlikle;

  • Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yön verme potansiyeline sahip ve başta Avrupa ile Amerika kıtaları olmak üzere dünyanın her yerine yayılmış olan beyin gücünün görünür olmasını sağlamak
  • Panel kısmında konunun önemini bilen ve bu göçten en çok etkilenen sivil ve savunma sanayisi temsilcilerini buluşturarak yaşadıkları farklı tecrübelerin paylaşılmasını ve buradan karşılıklı öğrenme imkanları yaratmayı sağlamak
  • Yurt dışındaki beyin gücünün Türkiye için kısa ve orta vadedeki etkisini arttırma yöntemlerini konuşmak ve gelecekte yapılacak ortak çalışmalara zemin hazırlanması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.