Ana Sayfa Advertorial BİAS Mühendislik’in ARGE Merkezi Açılışı, Test Merkezi Akreditasyonu ve Yeni Yatırımları

BİAS Mühendislik’in ARGE Merkezi Açılışı, Test Merkezi Akreditasyonu ve Yeni Yatırımları

2019 yılı içinde BİAS Mühendislik’in İstanbul-Üsküdar Altunizade’de bulunan merkez ofisi için ARGE Merkezi başvurusunda bulunmuştuk. ARGE Merkezi başvurumuz onaylanıp, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 31 Aralık 2019 tarihinde tescil edildi. Böylece, İstanbul Altunizade ofisimizin bir katı, 2020 yılı başından itibaren ARGE Merkezi olarak faaliyetlerine başlamıştır.

ARGE Merkezi olarak misyonumuz; ülkemizde yapılamayanı yapmak, yerli ve milli ürünler geliştirmektir. Bu hedefle içinde bulunduğumuz sektörlerde ihtiyaç duyulanı tespit edip, buna yönelik çözümlerin üzerinde çalışıp, başarılı ürünler ve hizmetler sunmak istiyoruz. Söz gelimi; yurt dışına giden birçok test hizmetinin, ülkemiz içinde kalmasında büyük başarısı olan BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’mizde kullanmak üzere, gerekli olan test sistemlerini yerli ve milli çözümler ile üretmekteyiz. Bunun için gerekli olan ARGE çalışmalarını da çoğunlukla kendi imkânlarımız ile yapmaktayız. Bu tecrübeyle özellikle savunma-havacılık sanayisinde ihtiyaç duyulan test sistemlerini de sektörün önde gelen firmalarına başarı ile yapmaktayız. Bu test sistemlerinin beyni olan ve yurt dışında, üzerinde senelerce mühendislik adam saati harcanmış kontrolcüler ile rekabet edebilir kendi kontrolcülerimizi geliştiriyoruz. Mekanik tasarım ekibimiz, oldukça etkin çözümler ile test standartlarının isterlerini karşılayan test düzenekleri tasarlamaktadır. Bu alanda, 12 senelik bir tecrübe ve birikimimiz var. Haliyle müşterilerden gelen taleplere hızlı reaksiyon gösterebilmekte ve çözüm sunabilmekteyiz. ARGE Merkezimiz, bu ürün ve hatta yöntem geliştirme faaliyetlerinin ana çatısını oluşturmaktadır. Aldığımız ARGE teşviklerini; yerli ve milli çözümler üretmek, bu amaca hizmet edecek olan yetkin insan kaynağımızı büyütmek, yeteneklerimizi arttırmak ve ürünlerimizin niteliğini arttırmak için kullanmaktayız.

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’nin içerisinden bir görüntü.

ARGE Merkezimizde, öncelikli olarak ihtiyaç duyulan test sistemlerinin geliştirilmesi faaliyetlerini gerçekleştireceğiz. Bu test sistemleri, mekatronik disiplini içinde geliştirilen ürünler ve millileştirme çalışmalarının belkemiğini oluşturan çok önemli bir alanı oluşturmaktadır. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız da konunun önemine binaen, yakın zamanda çalışmalar başlatmıştır. Test Sistemlerinin kontrolcülerinin geliştirilmesi konusunda, teknolojinin de gelişmelerine ayak uydurarak, çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Özellikle savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu kritik önemde test sistemleri var. BİAS Mühendislik, silah sistemlerinin elektro-mekanik platformları, mekanizmaları, alt sistemleri, parçaları ile test platformlarının tasarımı, analizi test-ölçüm-doğrulaması ve imalatı, pres makinaları imalatı yeteneklerine sahiptir. Sektör lideri kuruluşların alt yüklenicisi olarak, birçok projeye imza atmıştır.

ODTÜ Teknokent’teki ilk mühendislik ofislerinden biri olan BİAS Mühendislik ofisi, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Teknopark’ında yer alan BİAS Mühendislik ofisi ve Türkiye’nin en büyük özel test merkezi olan Gebze TOSB-TAYSAD içinde yer alan BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi, yeni kurulan İstanbul-Altunizade’deki ARGE Merkezi’miz ile etkileşim içinde, nitelikli çalışmalara imza atacaktır. Laboratuvar ve saha ölçümleri konusunda da oldukça yetkin bir ekibimiz var. Bu ekibimizin uzmanlaştığı algılayıcı (sensör) konusu da ürün geliştirmeye oldukça açık bir konu. Bu konuda, katma değeri ve ihracat potansiyeli yüksek ürünleri hedeflemekteyiz. Ölçüm ekipmanları konusunda, özellikle akustik malzeme karakterizasyonu konusunda geliştirmekte olduğumuz empedans tüpü ve buna bağlı teknolojiler üzerinde çalışmalarımız devam edecek. Dijital dönüşüme, Endüstri 4.0’a yönelik ürünlerimizin olmasını da hedeflemekteyiz.

BİAS TOSB Otomotiv Test Merkezi’mizde, müşterilerimize daha fazla çözüm sunabilmek amacıyla birçok yeni yatırımlar gerçekleştirdik. 8 Nisan 2020 tarihinde, TÜRKAK tarafından akredite olduk. Akredite olduğumuz standartlar:

  • MIL-STD-810G standardında titreşim-şok testleri
  • MIL-STD-810G standardında iklimlendirme testleri
  • Karayolu Araçları-Elektrik ve elektronik cihazlar için çevre koşulları ve testleri bağlamında iklimlendirme testleri için: ISO-16750-3 ve ISO-16750-4
  • Demiryolu taşıtları donanımları bağlamında titreşim testleri açısından: TS EN 61373
  • Çevre Şartlarına Dayanıklılık (Hava, Kara, Deniz Taşıtları) Deneyleri titreşim testleri bağlamında: TS 2090 EN 60068-2-6
  • Çevre Şartlarına Dayanıklılık Deneyleri, titreşim testleri bağlamında: TS EN 60068-2-64

Yine aynı minvalde, test merkezimizde daha etkin ve geniş bir test hizmeti verebilmek amacıyla birçok yeni test altyapısı yatırımı gerçekleştirdik. Büyük boyutlu ve yüksek tonajlı sistemlerin/test numunelerinin titreşim testleri için, 200 Hz’e kadar test yapabilen “Hidrolik Titreşim Test Sistemi” yatırımını gerçekleştirdik. Kapasitesi itibariyle bu sistem, Türkiye’deki ilk ve tek test altyapısıdır. Bu test altyapısıyla savunma-havacılık sektörünün muhtelif ihtiyaçlarını karşılayabilen tek test merkezi olduk. Aynı test alt yapısı ile EV batarya paketleri, klima, depo gibi yapıların demiryolu ve otomotiv standart testleri gerçekleştirilmektedir.

Savunma sanayi başta olmak üzere, otomotive yönelik motor testleri açısından motor test dinamometremizi, daha etkin kullanabilecek yatırımlar gerçekleştirdik.

Hidrolik Titreşim Test Sistemi

Elastomer malzemelerin dinamik direngenliklerinin tespiti için “Tek Eksen 400 Hz’e kadar 25 kN Kuvvet Uygulayan Test Sistemi” ile Elastomer parçaların testleri için “Üç eksen ayrı ayrı yükleme yapabilen, her ekseni 25 kN kapasiteli, ısıtıcı kabin ile şartlandırma imkânı olan test düzeneği” de yeni yatırımlarımıza örnektir.

Test merkezimiz bünyesi içinde, ivmeölçer kalibrasyonu gerçekleştirmek üzere, ivmeölçer kalibrasyon sistemi yatırımı gerçekleştirilmiştir.

Yakıt deposu gibi ürünlere basınç-vakum çevrimsel test uygulayan “Basınç-Vakum Test Sistemi” yatırımı gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca akustik karakterizasyon amacıyla (ses yutum, ses geçiş kaybı değerlerini ölçen), yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz empedans tüpü yatırımı gerçekleştirilmiştir.

ODTÜ Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) ve SAHA İstanbul Kümelenmesi üyesi olan BİAS Mühendislik, savunma-havacılık sektöründe daha yaygın iş birlikleri ve yurt içi-yurt dışı ticari faaliyetler gerçekleştirebilmek adına, 2020 yılı Mart ayı içinde OSSA (Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi) üyesi olmuştur.

BİAS Mühendislik, gelecekte, savunma-havacılık ve otomotiv başta olmak üzere, hizmet ettiği sektörlere daha geniş test-ölçüm hizmetleri verebilmek adına, yeni bazı yatırımlar yapmayı planlamaktadır. ARGE Merkezi bünyesinde yerli ve milli çözümler geliştirebilmek adına, nitelikli insan kaynağı yatırımına devam edecektir. ARGE Merkezi bünyesi içinde, muhtelif test sistemleri, ölçüm sistemleri gibi çözümlerin geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.