Ana Sayfa Manşet Bilişim ve Savunmanın Ortak Noktası Olmayı Hedefleyen Dijital Gündem, Yayın Hayatına Hızlı Başladı

Bilişim ve Savunmanın Ortak Noktası Olmayı Hedefleyen Dijital Gündem, Yayın Hayatına Hızlı Başladı

Dijital Gündem; bilişim ve savunma sektörlerinin nabzını tutacak bir çevrim içi etkinlik ve yayıncılık platformu olarak faaliyetlerine başladı. Yayıncılık alanında; bilişim, telekom, siber güvenlik, kişisel verileri koruma, savunma ve uydu teknolojilerine odaklanan Dijital Gündem, etkinlik alanında ise gerçekleştireceği video konferanslar ile bu konuları düzenli olarak masaya yatırmayı hedefliyor. 22 Nisan ve 29 Nisan’da, MSI Dergisi’nin Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olarak destek verdiği iki farklı video konferans etkinliği geçekleştiren Dijital Gündem, yayın hayatına hızlı bir başlangıç yapmış oldu.

dijitalgundem.net adresi üzerinden faaliyetlerini yürüten Dijital Gündem, Sentez Medya Ltd. tarafından kuruldu. Etkinlik ve yayıncılık alanlarında 11 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Sentez Medya’nın diğer markaları arasında ise “e-Safe Ulusal Güvenlik Etkinlikleri”, Türk Uydu pazarının paydaşlarını bir araya getiren “Satcom Vision” ve siber güvenlik ile kişisel verileri koruma alanında yayıncılık faaliyetleri yürüten MaraMiro bulunuyor.

İlk Etkinlik, STK’ların Sesi Oldu

Dijital Gündem, “Salgınla Mücadelede Bilişim ve Telekom” konulu ilk video konferans etkinliğini, 22 Nisan’da gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü, Sentez Medya Kurucusu ve Bilişim Medyası Derneği Başkanı gazeteci Musa Savaş’ın üstlendiği etkinlik, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ile bilişim ve telekom alanında faaliyet gösteren 7 farklı sivil toplum kuruluşunun (STK) temsilcilerini bir araya getirdi. Etkinlikte, salgın dönemindeki taleplerini dile getirme şansı bulan STK’lar ve temsilcileri şunlar oldu:

 • Rahmi Aktepe, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı
 • Halil Nadir Teberci, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı
 • K. Erman Karaca, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı
 • Mustafa Kemal Turnacı, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı
 • Erhun Baş, Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Genel Sekreteri
 • Gönül Kamalı, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı
 • Hayrettin Özaydın, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı

Sektörlerin %72’si Temsil Edildi

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Musa Savaş, “Programımıza katılan bilişim ve telekom STK’ları, sahip oldukları gerçek ve tüzel üyeler ve bunların ekosistemleri açısından bakıldığında, bilişim ve telekom sektörlerinin %72’sini temsil etmektedirler.” diyerek, sözü konuşmacılara bıraktı.

STK yöneticileri, yapmış oldukları konuşmalarda, şu konuları öne çıkardılar:

“Salgınla Mücadelede Bilişim ve Telekom” konulu etkinliğin konuşmacıları
 • Sektördeki firmalar, pek çok durumda çok fazla kamu kurumuyla görüşmek zorunda kalıyorlar ve çok fazla bürokrasiye maruz kalıyorlar.
 • Abonelik ile ilgili konularda, salgın döneminde ıslak imza şartı aranması, abonelik süreçlerini zorlaştırıyor. Bu nedenle elektronik abonelikle ilgili çalışmaların hızlanması gerekiyor.
 • Salgından dolayı insanların evlere kapandığı bir dönemde, bilişim ve telekom sektörlerinin önemi daha çok öne çıkıyor. Bu nedenle bu sektörlerin küçülmesini önlemek için her türlü önlem alınmalı.
 • Bu sektörler, hammadde girişi olmaksızın hizmet üreten kuruluşlardan oluştukları için, ÖTV ve KDV indirimi ile desteklenmeli.
 • İnsanların iletişime daha çok ihtiyaç duyduğu böyle bir dönemde, cep telefonu satın alırken uygulanan taksit kısıtlamaları düzenlenmeli.
 • Özellikle de salgın süresince, yerli üretici ve yerli hizmet sağlayıcılar daha çok desteklenerek, yabancı firmalar karşısında küçülmeleri önlenmeli.

Bakanlık, Gerekli Önlemleri Alıyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgınının telekomünikasyon alanındaki etkilerinden bahsederek, bakanlık olarak bu süreçte aldıkları önlemlere değindi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı kararlar doğrultusunda, salgınla çok etkin bir şekilde mücadele ettiğimizi düşünüyorum. Biz, özellikle T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olarak, tüm paydaşlarla iletişimimizi sürdürdük ve özellikle BTK’dan lisans alan firmalarımız hakkında, çok daha hızlı ve etkin kararları aldığımızı söyleyebilirim. Mümkün olan her alanda, öğrencilerimiz başta olmak üzere, artık biz bile konferanslarımızı çevrim içi ortamda yapıyoruz. Bu salgın, belki iletişim alanında “fast forward” diyebileceğimiz bir ilerleme yarattı.

Mobil operatörlerimizin işlerini kolaylaştırmak için, hemen hemen tüm önlemleri aldığımızı söyleyebilirim. Kurum olarak, sizlerin taleplerinize doğrudan çözüm bulan ya da bunları gerekli yerlere ileten makam olma görevini devam ettiriyoruz. Ancak vergi indirimi gibi konuları, doğrudan muhataplarına iletirseniz daha iyi olacaktır. Elektronik abonelik ve ıslak imza ile ilgili yasa tasarılarımızı ilettik. Sizlerin de desteğiyle en kısa zamanda yasa haline geleceğine inanıyorum.”

Dijital Gündem’in ikinci etkinliğine konuk olan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, moderatör Musa Savaş’ın yönelttiği soruları yanıtladı.

Salgın Sürecinde Kişisel Verilerin Korunması

Dijital Gündem, 29 Nisan’da gerçekleştirdiği, “Salgınla Mücadele Sürecinde Kişisel Verilerin Korunması” konulu ikinci etkinliğinde, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir’i konuk etti. Prof. Dr. Bilir, moderatör Musa Savaş’ın yönelttiği soruları yanıtladı.

Prof. Dr. Bilir, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun kapsamından bahsederek konuşmasına başladı: “6698 sayılı kanun, çerçeve bir kanun; 33 maddeden oluşuyor ve düzenleyici bir kanun. Kesinlikle yasaklayıcı değil. Hem bizde hem de Avrupa’da, bu tür kanunların yasaklayıcı nitelikte olduğu düşünülüyor; ancak bu doğru değil. Kanun, kişisel verilerin daima var olacağını ve işleneceğini öngörüyor ve bu konuya bir düzenleme getiriyor. Ayrıca kanun, veri temelli ekonomi ile kişisel haklar arasında bir denge sağlıyor.”

Prof. Dr. Bilir, salgın döneminde, kişisel verilerin korunması konusunda dikkat edilmesi gereken konuların da altını çizdi: “Bu süreçte, bireysel tedbirler çok önemli. Biz hep şunu söyleriz, ‘Verilerin korunması kişi ile başlar.’ Özellikle sanal ortamda bilgi kirliliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşlar ise devletimiz tarafımızdan yapılan açıklamaları takip etmeliler. Salgın sürecinde, konum verilerinin işlenmesi ve kişilerin izlenmesi ile ilgili duyuru yaptık. Bu kapsamda, kişilerin konum verilerinin, kamu kurumları tarafından takip edilebileceğine ilişkin duyuru yaptık. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde, toplum sağlığının korunabilmesi için kanundaki 28’inci madde kapsamındaki istisna hükümlerinin uygulanabileceğinin altını çizdik.”

“Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalıdır.”

Prof. Dr. Bilir, son olarak, “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.” diyerek, çevrim içi toplantılar ve video konferanslar için, mümkün olduğunca, veri merkezi Türkiye’de yer alan, yerli ve milli platformların kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Musa Savaş ise Dijital Gündem etkinliklerinin, yerli ve milli bir yazılım olan ve etkinliğin Altyapı Sponsoru Karel tarafından sağlanan, Karel Video Konferans uygulaması üzerinden sunulduğunu belirtti.

Sektörün Hafızası Toplanıyor

Dijital Gündem, her etkinliğin ardından yayınlanacak detaylı içerikler ile de sektörde fark yaratmayı hedefliyor. Etkinliğe katılma imkânı bulamayan takipçiler, etkinliklerin tamamlanmasının ardından, video konferansın görüntülerine, Dijital Gündem’in Youtube hesabı üzerinden de ulaşabiliyorlar. Etkinliğin sonuç raporu ise Dijital Gündem’in internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. Ayrıca katılımcılar, etkinlik öncesinde ve etkinlik boyunca, konuşulan konularla ilgili sorular iletebiliyorlar. Bu sorular, sınıflandırılarak etkinlik sonrasında konuşmacılara yönlendiriliyor ve yanıtlarına Dijital Gündem’in sitesinden erişilebiliyor.

Her Hafta Yeni Bir Etkinlik

Dijital Gündem, her hafta, yeni bir video konferans ile takipçilerinin karşısına çıkmayı hedefliyor. Bu etkinliklerde, bilişimden savunma sanayisine, siber güvenlikten teknolojiye pek çok farklı konu; kamunun önemli isimleri, STK yöneticileri ve alanında uzman konuşmacılar tarafından masaya yatırılıyor. Etkinlikler için alt yapıyı ise savunma ve telekomünikasyon alanında 30 yılın üzerinde tecrübeye sahip olan Karel sağlıyor. Katılımların ücretsiz olduğu etkinlikler, Dijital Gündem’in internet sitesi üzerinden kayıt yapıldıktan sonra, Karel Video Konferans programı bilgisayarlara indirilerek ya da tarayıcılar üzerinden takip edilebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.