Ana Sayfa Haberler Birleşik Krallık Firması AEI Systems’in Satın Alımıyla SYS, 3 Kıtada Üretim Yapan Bir Savunma ve Havacılık Şirketi Oldu

Birleşik Krallık Firması AEI Systems’in Satın Alımıyla SYS, 3 Kıtada Üretim Yapan Bir Savunma ve Havacılık Şirketi Oldu

Samsun Yurt Savunma (SYS), Birleşik Krallık merkezli AEI Systems firmasını satın aldı. AEI Systems’ın 60 yıla ulaşan orta kalibre silahlardaki bilgi birikimi ve SYS’nin kamuoyunda tanınan markası CANiK’in son teknolojileri kullanan yüksek üretim kapasitesi bir araya geldi. Aralık 2022 tarihindeki Birleşik Krallık’ın onayı ile hukuki süreci tamamlanan alım, 26 Nisan’da, İstanbul’daki Birleşik Krallık Başkonsolosluğu ev sahipliğinde özel bir resepsiyonla kamuoyuna duyuruldu.

C.Utku Aral, H. Zafer Aral, Didem Aral, İsmet Aral

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Doğu Avrupa ve Orta Asya Ağı (EECAN) Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo resepsiyonun açılışında yaptığı konuşmada, “Samsun Yurt Savunma (SYS) ve CANiK’i Britanyalı AEI Systems şirketine yaptığı yatırımdan dolayı kutluyorum. Bu ortaklığın CANiK ve AEI Systems’a yeni ve mevcut pazarlarda birçok fırsat getireceğine eminim ve her iki şirkete de uzun süreli bir başarı ve dostluk diliyorum. Hem Birleşik Krallık hem de Türkiye’nin birlikte daha fazlasını yapmaya, birbirlerini desteklemeye ve her iki ülke için de avantajlar sağlayacak fırsatlara açık olduğunu biliyorum.” dedi.

Yüksek adetlerde hem Birleşik Krallık hem de Türkiye’de üretilecek olan toplar, uzaktan komutalı silah sistemleri üzerinde; her iki üretici ülke başta, tüm dost ve müttefik ülkelerin hizmetine sunulacak.

100 Milyon Dolarlık Ciro Hedefiyle Yola Çıkıldı

CANiK Genel Müdürü C. Utku Aral, “Satın alma işleminin tamamlanmasıyla birlikte AEI Systems da şirket iştiraklerimiz arasında yerini aldı. AEI Systems, orta kalibre silahlarda bir marka olmayı sürdürecek. AEI Systems’ın Birleşik Krallık’taki tesislerinde geliştirme, üretim ve montaj faaliyetleri artarak devam edecek. Üretim faaliyetleri ise özellikle ‘Made in UK’ ibaresinin kullanılmasını sağlayacak ölçüde, AEI Systems ve Birleşik Krallık’taki ekosistem bünyesinde gerçekleştirilecek. 5 sene sonunda orta kalibre top satış cirosunun yıllık 100 milyon doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz. AEI Systems operasyonuna şirket iştiraklerimizden UNIROBOTICS de destek verecek. UNIROBOTICS orta kalibre topların ihtiyacı olan yüksek teknoloji, yenilikçi ve rekabetçi silah kulesi entegrasyonu çözümleri sunmaktadır. Bu çözümlerin ilk meyvesi ise UNIROBOTICS’in, 30×113 mm topla donatılan TRAKON 30 kulesidir. 30x113mm top; çok çeşitli mühimmatı atma özelliği ve düşük geri tepmesi sayesinde 4×4 kara araçları ve ufak botlar dahil tüm platformlara ister uzaktan kumandalı ister operatör kumandalı mesnetler ile entegre edilebilmektedir. 30x113mm topların kara ve deniz araçlarında kullanımı son yıllarda giderek artsa da bu silahlar uzun süredir döner ve sabit kanatlı hava araçlarının temel silahını teşkil etmekte olup özellikle yüksek infilaklı mühimmat atma kabiliyeti ile önemli bir güç çarpanı haline gelmektedir.” dedi.

CANiK, Orta Kalibre Top Kabiliyetine, Uzun Zaman Önce Odaklandı

Türkiye ve dünyadaki savunma ve havacılık sanayisinin yükselen yıldızı 30×113 mm topların kullanım alanlarını ve yer aldığı projeleri aktaran C. Utku Aral: “4×4 taktik araçlarda Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN aracına TRAKON 30 kulesi entegre edildi. İnsansız kara araçları alanında HAVELSAN’ın KAPGAN aracına TRAKON 30 kulesi entegrasyonu da devam eden projeler arasında yer alıyor.  Buna ilave olarak tüm 6×6 ve 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar üzerinde kolaylıkla entegre edilebiliyor. Ana muharebe tanklarında ise Birleşik Devletler’de ABRAHAM-X, Avrupa’da E-MBT ile ilk örnekleri görülen yeni nesil tank konseptinde tankın yakın mesafe koruma silahı olarak 12,7 mm ağır makinalı tüfek yerine 30×113 mm topun tercih edilmesi silahın günümüz muharebe şartlarında platforma kazandırdığı yeteneklerin önemini ortaya koyuyor. Hava araçlarına geldiğimizde ise halihazırda AIRBUS üretimi TIGER ve BOEING üretimi APACHE saldırı helikopterinde, Fransız DASSAULT üretimi 4/4+ yeni nesil savaş uçaklarında aktif olarak 30×113 mm toplar kullanılıyor. TUSAŞ’ın ağır sınıf Taarruz Helikopteri ATAK 2 ve Baykar’ın KIZILELMA İnsansız Hava Aracı için de yine entegrasyon görüşmelerine başlandı. Hava araçlarında olduğu gibi yine insanlı ve insansız su üstü platform üreticileri ile 30x113mm silah sistemlerinin entegrasyonu için konsept çalışmalarına başlandı.”

CANiK ve AEI Systems, İhracatta Yeni Bir Ağırlık Merkezi Oluşturacak

AEI Systems ile birlikte ihracat alanında da yeni bir ivme yakalayacaklarını belirten C. Utku Aral, şunları söyledi: “30×113 mm topun, Türkiye ve Birleşik Krallık için de çok kritik bir ürün olduğu düşüncesindeyiz. Topun ve UNIROBOTICS’in TRAKON 30 kulesi entegrasyonunun tamamlanması sonrası hâlihazırda çalışmakta olduğumuz bütün büyük platform üreticileri ile bu alanda iş birliğine başlayacağız. AEI Systems’ın satın alımı ile önümüzdeki 5 yıllık dönemi kapsayan yatırım planlamamızın tamamını gerçekleştirdik. Bundan sonra şirket satın almak için değil, ürün geliştirmek ve üretmek için yatırımlar yapacağız.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.