Ana Sayfa Haberler Birleşik Krallık KOBİ’leri, Türk Sanayisinin ve Kullanıcılarının Yanında

Birleşik Krallık KOBİ’leri, Türk Sanayisinin ve Kullanıcılarının Yanında

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Birleşik Krallık pavilyonunda yer alan 15 firma, fuara DIT DSO (Department for International Trade Defence and Security Organisation / Uluslararası Ticaret Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Kurumu) önderliğinde katıldılar. Diğer pek çok İngiliz firması ise fuara bağımsız olarak veya Türk ortakları ile katıldı.

Birleşik Krallık KOBİ’lerinin IDEF kapsamında tanıtımına yönelik olarak ayrıca, DIT DSO ve MSI Dergisi iş birliği ile özel bir çalışma yapıldı. 9 KOBİ’nin yer aldığı bu çalışma kapsamında, MSI Dergisi’nin fuar için hazırlanan 3 ayrı Türkçe özel sayısında; ALA, Chemring Technology Solutions, Cinch Connectivity Solutions, David Brown Santasalo, Instro Precision Limited, Stirling Dynamics, TMD, Ultra Electronics ve WFEL’in tanıtımına yönelik içeriklere yer verildi.

 

DIT DSO yetkilileri, fuarın ilk günü gerçekleştirilen bir toplantıda, basın mensupları ile bir araya geldi ve Birleşik Krallık devletinin, Türk savunma ve havacılık sanayisine ve iki ülke firmalarının gerçekleştirebilecekleri ortak çalışmalara bakış açısını özetlediler.

Toplantıda konuşan ve savunma ve havacılık sanayisi alanında Türkiye’yi güçlü bir ortak gördüklerini dile getiren DIT DSO Direktörü Mark Goldsack, iki ülke firmalarının da karşılıklı olarak kazanabileceği iş modellerini desteklediklerini vurguladı. Hâlihazırda iki ülke firmalarının kurduğu ortak girişim şirketleri bulunduğunu; ancak bu sayının artmasını istediklerini söyleyen Goldsack, fikri mülkiyet konusunda ise bu tip şirketler için en önemli kavramın, fikri mülkiyet hakları olduğunu ifade etti. Goldsack, fikri mülkiyet konusuyla ilgili şöyle devam etti: “İnovatif tekliflere oldukça açığız. Firmalarımızın hiç birisi, fikri mülkiyetlerini paylaşmaya karşı değiller. Bu şirketler, Türk firmaları ile sadece nasıl ortak olarak çalışabileceklerinin değil, aynı zamanda 3’üncü ülkelerdeki fırsatları da birlikte nasıl değerlendirebileceklerinin cevabını arıyorlar.”

Türk sanayisinin çok inovatif çözümler ortaya koyabildiğini belirten Goldsack, Birleşik Krallık firmalarının da bu yaklaşımı örnek alabileceğini ifade etti.

Havacılık, denizcilik ve kara araçlarının yanı sıra test gibi hizmet alanlarında, gelecekte yeni iş birlikleri ortaya çıkabileceğini söyleyen Goldsack, bu ticari ilişkilerin iki taraflı olduğunun altını çizerek şunları ekledi: “Burada sadece satıcı değiliz, aynı zamanda da alıcıyız. Her ordu botları üzerinde yürür. İngiliz Ordusu ayaklarına ne giyiyor? Türk botları…”

 

 1,471 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.