Ana Sayfa Haberler Birleşik Krallık, Otonom İnsansız Lojistik Araçlara Yönelik Denemelerine, HORIBA MIRA ve QinetiQ ile Devam Edecek

Birleşik Krallık, Otonom İnsansız Lojistik Araçlara Yönelik Denemelerine, HORIBA MIRA ve QinetiQ ile Devam Edecek

Birleşik Krallık Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı (Defence Science and Technology Laboratory / Dstl), cephe hattında otonom ve insansız lojistik destek ile ilgili denemelerine, HORIBA MIRA ve QinetiQ’in araçları ile devam edecek. Dstl tarafından 16 Mart’ta yapılan açıklamada, yaklaşık 5 milyon sterlin toplam bedele sahip sözleşmeler kapsamında, iki firmadan toplam 5 adet araç alınacağı bildirildi. Söz konusu araçlar ise HORIBA MIRA’nın VIKING 6×6 ve QinetiQ’in TITAN insansız kara araçları olacak.

Dstl, Project Theseus kapsamında, “son mil” olarak nitelendirilen, cephe hattının son aşamasındaki lojistik ihtiyaçları karşılayacak sistemler üzerinde çalışıyor. HORIBA MIRA ve QinetiQ’ten tedarik edilecek araçlar, bu tür sistemlerin hareket kabiliyetlerini, emniyetli kullanım niteliklerini ve zayıf yönlerini anlamak için kullanılacak. Tüm bu çalışmaları, projenin gelecekteki risklerini azaltmayı hedefliyor.

VIKING 6×6 ile denemeler yaz aylarında, TITAN ile denemeler ise sonbahar aylarında gerçekleştirilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.