Ana Sayfa Haberler Birleşik Krallık ve Türkiye: Savunma, Havacılık ve Uzayda Güçlü Ortaklar

Birleşik Krallık ve Türkiye: Savunma, Havacılık ve Uzayda Güçlü Ortaklar

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Deniz Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Birleşik Krallık ve Türkiye; kültür, eğitim, diplomasi ve iş alanlarına yayılan ticaretin ötesinde, güçlü bir ikili ilişkiye sahipler. Bu, Birleşik Krallık ve Türk firmaları arasında, yeni ve güvenilir ilişkilerin geliştirilmesi için etkili bir sebep demek.

Birleşik Krallık ve Türkiye, zaten güçlü bir ticari ortaklığa sahipler ve güçlenmeye devam ediyoruz. 2017’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan May, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında, 20 milyar dolarlık yıllık iş hacmi gerçekleştirilmesi noktasında anlaştılar. Biz bu rakamı, 23 milyar dolarlık yıllık iş hacmi ile aştık. Bu, %24’lük bir artış anlamına geliyor.

Demografik yapı, iş yapabilme kolaylığı ve özellikle savunma ve güvenlik alanlarında fırsatlar gibi Türkiye’nin uzun vadede sahip olduğu temel özellikler oldukça iyi.

Birleşik Krallık firmaları da bu potansiyeli görüyorlar. Yatırıma ilişkin son dönemdeki istatistikler, Birleşik Krallık’ın, istikrarlı şekilde Türkiye’deki en büyük yatırımcılar arasında olduğunu gösteriyor.

Gelecek açısından ise son 10 yıl içerisinde %50’den fazla büyüyen Birleşik Krallık-Türkiye ticari ilişkilerinin önemini hafife almak imkânsız. Birleşik Krallık, Türkiye ile olan pozitif ve açık ekonomik ilişkisini sürdürme noktasında ve Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra, bu ilişkinin karşılıklı faydalarını arttırma konusunda kararlı.

Türkiye ve Avrupalı komşularımızın yanı sıra dünyadaki diğer önemli ortaklarımızla da mümkün olan en güçlü ekonomik bağlantıları kurmak istiyoruz. Küresel ekonomik faaliyetlerin yapısı değişiyor ve uzun vadede, talep neredeyse oraya gitmek zorundayız. Bu hedefler birbiriyle çelişmiyor: Hem Avrupa Birliği içindeki ülkelerle ve Türkiye ile iyi ticari ilişkilerimizi sürdürebilir hem de ötesine bakabiliriz.

 1,237 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.