Ana Sayfa Özel Dosyalar9'uncu DSS Birleşik Krallık, Yeni Nesil Fırkateynini Seçerken İnsansız Sistemlere de Göz Kırpıyor

Birleşik Krallık, Yeni Nesil Fırkateynini Seçerken İnsansız Sistemlere de Göz Kırpıyor

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Londra’da, 10-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen DSEI 2019 fuarında, Birleşik Krallık’ın Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin geleceği ile ilgili çeşitli gelişmeler, kamuoyu ile paylaşıldı. Bunlardan önde geleni, kuşkusuz Tip 31 fırkateyni olacak tasarımın seçilmesiydi. Ayrıca, insansız suüstü araçları ile ilgili gelişmeler de gündemin üst sıralarında yer aldı.

Arrowhead 140 tasarımı uyarınca inşa edilecek Tip 31 fırkateynler, Tip 26 fırkateynleri ile birlikte Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin fırkateyn filosunu oluşturacak.

 

Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin gelecekteki fırkateyn filosu, Tip 31 sınıfını oluşturacak tasarımın seçilmesi ile belirgin hale geldi. Merakla beklenen açıklama, 12 Eylül’de yapıldı ve Babcock liderliğindeki ekibin Arrowhead 140 tasarımı, ipi göğüsledi.

Halen kullanımda olan Tip 23 sınıfı fırkateynler, denizaltı savunma harbi ve genel maksat olmak üzere, iki sürüme sahip. Birleşik Krallık, bunların yerini alacak gemilerin, Tip 23’te olduğu gibi aynı sınıfın farklı sürümleri olması yerine, farklı sınıflar olmasını tercih etti. Denizaltı savunma harbi görevi için Tip 26; genel görevler için ise Tip 31 sınıflarının tedarik edilmesinde karar verildi. Bu kararda, Tip 26’nın maliyetinin, hem Birleşik Krallık’ın bütçesi hem de ihracat pazarlarının büyük bir bölümü için çok yüksek olacağı öngörüsü de etkili oldu. Her ne kadar bu kararın ardından, Kanada ve Avustralya da yeni nesil fırkateynleri olarak Tip 26 tasarımını seçmiş olsalar da geminin hedeflenen teknik özelliklerinin ve fiyatının, dünya üzerindeki birçok deniz kuvveti için fazla gelebileceği, konunun uzmanları tarafından da kabul ediliyor. Birleşik Krallık parlamentosunda, 2016 yılında yapılan toplantıya göre, Tip 26 sınıfı 8 gemi için 8 milyar sterlinlik bir bütçe öngörülüyordu ve bu, (genel olarak gemi sınıflarının ilk üyelerinin maliyeti daha yüksek olsa da) kabaca, gemi başına 1 milyar sterlinlik bir maliyet anlamına geliyor. Tip 31’in ise gemi başına ortalama 250 milyon sterlinlik bir maliyeti olacağı öngörülüyor.

Tip 26 ile ilgili çalışmalar ileri bir aşamaya ulaşmışken Tip 31 ile ilgili proje, biraz daha geride kaldı. Bunda, ülkenin askeri gemi inşa sektöründeki BAE Systems hakimiyetine karşı ikinci bir yüklenici oluşturma hedefi de rol aldı.

 

Danimarkalı Britanyalı

Arrowhead 140, Danimarka’nın Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynlerinin tasarımını temel alıyor. Yine Danimarka’nın Absalon sınıfı lojistik destek gemilerinin tasarımından türetilen bu fırkateynlerden 3 adedi, Danimarka’nın envanterinde bulunuyor. Teknik özellikleri Tablo 1’de yer alan Iver Huitfeldt sınıfı, Danimarka’nın 1990’lı yıllarda ortaya koyduğu Standart Flex konseptini devam ettiriyor. Bu konsept, farklı silah, algılayıcı ve yardımcı sistemlerin, gemilere, modüller şekilde ve tak-çalıştır mantığı ile entegre edilebilmesine olanak sağlıyor. Danimarka Deniz Kuvvetlerinin platformlarında ya da depolarında, bu tür yaklaşık 100 adet modül bulunuyor. Örneğin, Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynlerde, her biri 12 adet ESSM füzesi ya da 8 adet Harpoon güdümlü mermisi taşıyan modüllerin entegre edilebileceği, 4 adet Standard Flex konteyner alanı bulunuyor. Arrowhead 140, Standart Flex’i kullanmayacak olsa da bu modülerlik, hem Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin hem de ihracat çalışmaları sırasında Babcock’un işine yarayacak gibi gözüküyor.

Arrowhead 140 takımındaki firmalar ve sorumlulukları, şöyle sıralanıyor:

  • Babcock: Gemi tasarımı, gemi modüllerinin inşası, modüllerin bir araya getirilmesi, platform entegrasyonu ve proje yönetimi.
  • Thales: Savaş sistemleri entegrasyonu, savaş yönetim sistemi (TACTICOS) ve ekipman tasarımı, üretimi ve entegrasyonu.
  • Odense Maritime Technology (OMT): Platform tasarımı.
  • BMT: Platform tasarımı, uyarlaması ve teknik destek.

Tip 31 sınıfı için Babcock liderliğindeki ekibin Arrowhead 140 tasarımı ipi göğüsledi.

 

Babcock’un Tip 31 için getireceği yeniliklerden biri, iFrigate sayısal bakım ve idame desteği olacak. Tip 23 fırkateynlerinde kullanılan CAPA (Complex Asset Performance Analytics / Karmaşık Varlık Performans Analizi) sisteminin gelişmiş sürümü olan iFrigate, rafta hazır-ticari (RAHAT / Commercial-off-the-Shelf / COTS) teknolojileri kullanıyor. iFrigate ile hem gemilerin bakım idame maliyetlerinin düşürülmesi hem de gemilerin göreve hazırlık oranının yükseltilmesi hedefleniyor.

Babcock, proje ile ilgili sözleşmeyi, bu yıl içinde imzalamayı öngörüyor. Bu durumda ilk geminin deniz indirilmesi, 2023 yılında gerçekleştirilecek. Gemilerin algılayıcı ve silah donanımları ile ilgili resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı.

F361 Iver Huitfeldt1

 

İnsansız Sistemler Meydana Çıkıyor

Kraliyet Deniz Kuvvetleri, insansız sistemler konusunda da yolunu çiziyor. DSEI 2019, bu konuda, birçok ipucunu ortaya koydu. Kraliyet Deniz Kuvvetleri Komutanı (First Sea Lord) Oramiral Tony Radakin, fuarda yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Dünya; gelişmeleri değerlendirmek, denemeler yapmak ve yeni ekipmanları envantere almak için ihtiyaç duyduğumuz zamandan daha hızlı ilerliyor. Bu nedenle, NavyX girişimini başlattık. NavyX, bizim, otonomi ve caydırıcılık konusundaki yeni girişimimiz. Bu girişim, tüm donanma genelinde, son teknoloji ekipmanı, hızlı bir şekilde geliştirip, test edip denemelere sokacak. Bu konudaki örneklerden biri, Suüstü Otonomi Test Platformumuz. Bu, otonom bir suüstü aracı ve liman koruma alanında denemelere tabi tutuluyor.”

DSEI 2019 sırasında, dış sergi alanında yer alan HMS Argyll fırkateyni ile BAE Systems tarafından geliştirilen insansız PAC24 botunun gösterimi gerçekleştirildi.

NavyX, 1 Nisan’da, Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin operasyonlarında devrimsel bir dönüşüm sağlaması için açıklanan 75 milyon sterlinlik fonun bir parçasını oluşturuyor. NavyX; gelecek vaat eden teknolojilere yatırım yapmak; geniş bir paydaş kümesi ile bu teknolojileri entegre etmeyi; kısa zamanda ve sürekliliği olan test ve deneme çalışmaları gerçekleştirmeyi; ve teknolojiyi, son kullanıcı ile birlikte geliştirmeyi hedefleyen bir yatırım ve geliştirme mekanizması.

NavyX’in desteklediği çözümlerin ilk gösterimleri, DSEI 2019 sırasında gerçekleştirdi. Bu kapsamda, dış sergi alanında yer alan HMS Argyll fırkateyninin limanda kalışı sırasındaki korumasının, BAE Systems tarafından geliştirilen insansız PAC24 botu tarafından yapılabileceği gösterildi. PAC24, Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin kullandığı standart bir bot. İnsansız sürümü ise NavyX tarafından destekleniyor. İnsansız botun özellikleri, Tablo 2’de yer alıyor.

Oramiral Radakin, insansız sistemler konusunda, küçük platformlardan büyük platformlara doğru ilerleyeceklerini de vurguladı.

 4,206 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.