Ana Sayfa Haberler Birleşik Krallık’ın AW159 Wildcat’lerine Yeni Füze Kabiliyeti

Birleşik Krallık’ın AW159 Wildcat’lerine Yeni Füze Kabiliyeti

Leonardo’nun AW159 Wildcat helikopterinden Thales’in Martlet LMM (Lightweight Multirole Missile / Hafif, Çok Rollü Füze) füzesinin ilk atış testleri başarıyla tamamlandı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığının hafif ve ağır sınıflarda havadan-satha füze geliştirme programı olan Future Anti-Surface Guided Weapon (FASGW) kapsamında yapılan testler 27 Nisan – 21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. COVID-19 tehdidine rağmen aralıksız sürdürülen testlerin tamamlanmasıyla birlikte Birleşik Krallık Deniz Kuvvetlerinin AW159 Wildcat’lerinin bu yıl içinde Martlet LMM kullanmaya başlaması hedefleniyor.

Leonardo, Temmuz 2014’te, FASGW kapsamında, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile AW159 Wildcat’lere MBDA’in Sea Venom (ağır sınıf) ve Thales’in LMM (hafif sınıf) füzelerinin entegrasyonu için sözleşme imzalamıştı. Thales ile yürütülen LMM kısmında, füzenin fırlatıcı birimi ve lazer başlığı helikopterin sensörlerine, kokpit göstergelerine ve aviyonik sistemlerine başarıyla entegre edildi. Füzelerin, Leonardo’nun Birleşik Krallık’taki tesisinde geliştirilen ve ilk olarak geçen yıl denenen yeni Leonardo Silah Kanatçığıyla AW159’a monte edilmesi de projenin bir diğer önemli boyutunu oluşturuyor. Her bir silah kanatçığı, 10 adet Martlet ve 2 adet Sea Venom füzesi taşıyabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.