Ana Sayfa Haberler BİTES, Arttırılmış Gerçeklik Teknolojilerini, Savunma ve Havacılık Sektörüne Getiriyor

BİTES, Arttırılmış Gerçeklik Teknolojilerini, Savunma ve Havacılık Sektörüne Getiriyor

Türk savunma ve havacılık sanayisinin yenilikçi şirketi BİTES, arttırılmış gerçeklik (augmented reality / AR) teknolojileri ile Türk savunma ve havacılık sektörüne yeni bir soluk getiriyor. Firmanın bu alandaki çalışmalarını, BİTES Programlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Coşkun’dan dinledik.

 

BİTES, son dönemde, AR teknolojisinin, Türk savunma ve havacılık sanayisinde kullanılması için, yoğun çalışmalar yürütüyor. AR teknolojisinin, savunma ve havacılık sanayisi uygulamalarında neler getireceği ve BİTES’in bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Son zamanlarda, dünyanın farklı noktalarındaki pek çok şirketin, yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığı AR, geleceğin teknolojilerinden birisi olarak görülüyor. Biz de kendi öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetleri sonucunda, AR teknolojisi kullanılan bazı sistemler geliştirdik ve geliştirmeye de devam ediyoruz. Bu teknolojinin, savunma sanayisindeki önemine değinmeden önce, kısaca AR teknolojisinin ne olduğundan bahsetmek istiyorum. AR için, gözle görebildiğimiz gerçek hayattaki fiziksel ortamın üzerine, bilgisayar ortamında hazırlanan sanal verilerin bindirilmesi ve bu verilerin gerçek görüntü ile etkileşim halinde olmasıdır diyebiliriz. Son zamanlarda, halk arasında da çok popüler olan sanal gerçeklik ürünlerinde, kullanıcı, tamamen sanal dünyayı deneyimlerken, AR’de ise gerçek dünya ile sanal verilerin etkileşimini deneyimleme fırsatı buluyor. Özellikle bakım personelinin eğitimi ve hızlı ve hatasız bakım faaliyetlerinin icrası için kullanılması mümkün olan bu teknoloji, muharebe sahasında ise askeri personelin durumsal farkındalığını arttırmak için kullanılabilme potansiyeline sahip.

  

Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda, AR teknolojisini kullanarak savunma ve havacılık sanayisi için birçok farklı çözüm geliştirdik. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki TUZLA sınıfı karakol botlarının makine dairelerinde, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak bakım icra edilmesi üzerine çalışıyoruz. Bakım personeli, bir arttırılmış gerçeklik gözlüğünü veya tablet bilgisayarını, bakım yapmak istediği parçaya yönelttiği anda, parça üzerinde yapması gereken işlemleri, en ince ayrıntısına kadar gerçek görüntü üzerinde görebiliyor. Bu özellik sayesinde, bakım personelinin, eskiden olduğu gibi, parçayla alakalı uzun dokümanları okuması gerekmiyor ve böylece, bakım faaliyetinin süresi kısalmış oluyor. Bunun yanı sıra bakım onarım faaliyetleri sırasında hata yapılma oranı da azaltılmış oluyor. TUZLA sınıfı, kuvvet envanterindeki, en fazla platformun bulunduğu sınıf olduğu için, bu teknolojinin kazanımları da kayda değer miktarda olacak.

Bir diğer projemiz olan TEPEGÖZ ise askeri kara platformları üzerine yerleştirilen ve kablo vasıtasıyla uçuş gerçekleştiren bir drone sistemi. Projede, drone’dan gelen görüntünün, AR teknolojileri ile yansıtılması kısmını, BİTES gerçekleştiriyor. TEPEGÖZ sistemi, Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen Efes-2018 tatbikatında da başarıyla kullanıldı.

Son olarak da Zırh Ötesi Görüş isimli projemizi sayabiliriz. Bu proje ile zırhlı muharebe aracı mürettebatının durumsal farkındalığının, araç içerisinde kullanılan AR gözlüğü vasıtasıyla arttırılmasını sağlıyoruz.

 

Efes-2018 tatbikatında da kullanılan TEPEGÖZ sistemi hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

TEPEGÖZ’ü; zırhlı muharebe araçları, zırhlı personel taşıyıcılar, toplumsal olaylara müdahale araçları ve ana muharebe tankları gibi, güvenlik güçleri tarafından kullanılan araçlara entegre edilebilen bir döner kanatlı insansız hava aracı (İHA) sistemi olarak, proje paydaşlarımız ile birlikte tasarladık. Üzerinde bulundurduğu gündüz kamerası ve termal kamera vasıtasıyla gece-gündüz, toz ve sis engeline takılmaksızın kullanıcıya görüntü sağlayabiliyor.

Zırhlı araç üzerinde yer alacak bir yer istasyonundan havalanan İHA, kablolu olarak uçuş gerçekleştiriyor. İHA ile yer istasyonu arasında haberleşme linkinin ve enerji alışverişinin gerçekleşmesini sağlayan bu kablo sayesinde, İHA, elektronik karıştırmalardan da etkilenmiyor. Bunun yanı sıra kablo bağlantısı ile uçuş gerçekleştirmesinden ötürü, enerji sağlandığı sürece, istenildiği kadar havada kalabiliyor. Ayrıca, görevli personel, araç içerisinden çıkmadan İHA’yı kontrol edebiliyor; bir AR gözlüğü takarak baş hareketleriyle İHA’nın kamerasını hareket ettirebiliyor.

Sistemde kullanılan döner kanatlı İHA, 100 metre irtifaya kadar çıkabiliyor, yatayda ve dikeyde de benzer mesafelerde hareket edebiliyor. Görüntü işleme algoritmaları sayesinde, hareketli unsurların etiketlenmesi ve operatöre görsel destek sağlanması görevlerini yerine getirebilen sistem, yine bu algoritmalar sayesinde, görüntü üzerindeki herhangi bir unsura kilitlenip otonom takip edebilme yeteneğini de bünyesinde bulunduruyor.

 

Zırh Ötesi Görüş, IDEF 2015’ten aşina olduğumuz bir projeniz. Kısaca bu projenizle ilgili de bilgi verir misiniz?

Zırh Ötesi Görüş sistemi, FNSS’nin, KAPLAN 20 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı (YN-ZMA) için geliştirdiğimiz ve araç personelinin, muharebe sahasındaki farkındalığını arttırmayı amaçladığımız, bir diğer önemli projemiz. Sistem sayesinde, aracın 4 köşesine yerleştirilen kamera sistemleri vasıtasıyla aracın çevresinin, 360 derece görüntülenmesi sağlanıyor. Araç içerisindeki AR gözlüğü takan mürettebat, hem araç içerisindeki gerçek görüntüyü hem de aracın üzerindeki kameralar ve diğer elektro-optik sistemlerden aktarılan görüntüyü görebiliyor. Kafasını çevirdiği yönde, aracın iç kısmı yerine, adeta aracın dışındaymışçasına dışarıyı görebilen mürettebat, bu sayede, araca çevresinde ne olup bittiğini izleyebiliyor ve yaklaşması muhtemel tüm unsurları da görsel olarak tespit edebiliyor.

 

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

BİTES olarak; güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını, tamamen yeni nesil teknolojiler ile karşılamak, sektörde bir katma değer oluşturmak ve yüksek teknolojide dünya liginde yarışan bir şirket olabilmek için, durmaksızın çalışıyoruz. Tüm çalışanlarımızın ve sektör kurumlarının özverili çalışmalarının sonucu olarak da bu hedeflerimizi başaracağımıza inanıyorum. Teşekkür ederim.

 

BİTES Programlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ebru Coşkun’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,029 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.