Ana Sayfa Haberler BİTES, Geleceğin Teknolojilerinden Örnekler Sundu

BİTES, Geleceğin Teknolojilerinden Örnekler Sundu

BİTES’in fuar gündeminin merkezinde, ATOK (Askeri Taktik Operasyon Kiti) ve karma gerçeklik tabanlı eğitim cihazları yer aldı. Firma ayrıca, iki projenin imzalarını attı.

Farklı donanımları kullanabilen bir yazılım çözümü olan ATOK, kullanıcılarına, coğrafi bilgi sistemi fonksiyonlarını ve harita ve taktik resim kabiliyetini sunuyor. Özel operasyon birliklerinin harekât sahasındaki konumlarının ve sağlık durumlarının gerçek zamanlı takibini mümkün kılıyor. Özel geliştirilmiş mesajlaşma yazılımları sayesinde ATOK, farklı türlerdeki istihbaratın (fotoğraf, video, sesli, yazılı mesaj, doküman vb.), birlik içinde paylaşımını da olanaklı hale getiriyor. Ayrıca, farklı insansız araçların da ATOK üzerinden kontrol edilebilmesi hedefleniyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik (KARAR) Projesi, SSB ve BİTES arasında imzalandı.

BİTES’in öne çıkarttığı bir diğer ürünü, temel eğitim uçağı karma gerçeklik tabanlı eğitim cihazı “Karma” oldu. Cihaz, fiziksel ortamda yer alan bir kokpit koltuğunu, uçuş kontrollerini ve göstergeleri, sanal olarak yaratılmış bir hava meydanı ve operasyonel senaryo ortamına, gerçek zamanlı maskeleme yöntemi ile entegre ediyor. Cihazda, karma gerçeklik gözlüğünü takan pilotlar, ellerini sanal ortamda görebiliyor ve oturdukları kokpit modeli içindeki fiziksel kontrollerle etkileşime girebiliyor. Pilotlar, oyun motoru tarafından yaratılan sanal dünya sahnesinde, prosedür ve kısmi görev eğitimlerini alabiliyor. BİTES, Karma’yı, Türkiye’de geliştirilen ilk karma gerçeklik eğitim cihazı olarak tanıttı.

BİTES’ten İki İmza

ASELSAN, BİTES ve Altosec ile Yapay Zekâ Destekli Ağ Uygulama Güvenlik Duvarı Geliştirme Projesi’ni imzaladı.

BİTES, fuarda, iki proje için imza attı. Fuarın 2. gününde gerçekleştirilen törende, SSB ile BİTES, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik (KARAR) Projesi’ni imzaladı. Projede, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı için;

  • Zırhlı Araç Komutanı ve Personeli için Artırılmış Gerçeklik (AG) Sistemi,
  • Meskûn Mahal Muharebesi (MMM) kapsamında kullanılacak AG Sistemi olmak üzere iki adet prototip sistemin geliştirilmesi hedefleniyor.
ATOK, PARS 4×4 aracına entegre edilmiş şekilde sergilendi.

Zırhlı Araç AG Sistemi, personelin araç içi ve dışı durumsal farkındalığını arttıracak ve kaynakların etkin kullanımında karar desteği sağlayacak. Ayrıca, aracın iç haberleşmesini ve dost unsurlarla haberleşmesini kolaylaştıracak.

MMM AG Sistemi ise meskûn mahal operasyonlarında, Komando Kolu’na tehdit belirleme, dost/düşman ayrımı ve belirli prosedürleri uygulama konularında karar desteği sağlayacak ve durumsal farkındalığı arttıracak.

Fuarın 3. gününde ise ASELSAN, BİTES ve Altosec ile Yapay Zekâ Destekli Ağ Uygulama Güvenlik Duvarı Geliştirme Projesi’ni imzaladı. Bu yıl içinde tamamlanacak projede geliştirilecek ürün, yüksek işlem güçlü eğitilmiş yapay sinir ağı sistemi ile WAF (Web Application Firewall / Web Uygulaması Güvenlik Duvarı) sistemine entegre olacak. Ürün, web uygulamalarını siber güvenlik tehditlerine karşı koruyup karar hatalarını giderecek.

BİTES, temel eğitim uçağı karma gerçeklik tabanlı eğitim cihazı Karma’yı, Türkiye’de geliştirilen ilk karma gerçeklik eğitim cihazı olarak tanıttı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.