Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR BİTES’ten Arttırılmış Gerçeklik Destekli Zırh Ötesi Görüş Sistemi: Bright Sight

BİTES’ten Arttırılmış Gerçeklik Destekli Zırh Ötesi Görüş Sistemi: Bright Sight

BİTES’in arttırılmış gerçeklik destekli zırh ötesi görüş sistemi Bright Sight, zırhlı araç içindeki mürettebata 360 derecelik bir çevre görüşü sunarak taktik sahada avantaj sağlıyor. BİTES tarafından, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) projesi olarak yürütülen Kara Kuvvetleri Arttırılmış Gerçeklik Projesi KARAR’ın da temeli olan Bright Sight, Eylül ayından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kullanılmaya başlanacak bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

BİTES tarafından geliştirme çalışmalarına 2017 yılında başlanan Bright Sight zırh ötesi görüş sistemi, her türlü zırhlı araca entegre edilebiliyor. Sistem, genişleyebilen ve katmanlı mimarisi sayesinde araç içerisinde arayüz sağlayabilen tüm sistemlerin verilerini kullanarak, durumsal farkındalığı en üst seviyeye çıkarıyor. Karar destek sürecinin etkinliğini ve hızını arttıran bir sistem olan Bright Sight, zırhlı araç içerisindeki mürettebata 360 derece arttırılmış bir durumsal farkındalık sunarak taktik sahada avantaj sağlıyor.

Bright Sight, SSB ile BİTES arasında 9 Eylül 2021 tarihinde imzalanan KARAR projesi kapsamında teslim edilecek olan Zırhlı Araç Arttırılmış Gerçeklik Sistemi’nin de temelini oluşturuyor. Kabul faaliyetleri Eylül 2023’te yapılması planlanan KARAR projesi ile envanterde bulunan M60T tankına entegre edilen Bright Sight, kabul faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınmış bir sistem olacak.

Araç İçerisindeki Sistemlerle Entegrasyon ve Arttırılmış Durumsal Farkındalık

Genişletilebilir ve esnek tasarımı ile zırhlı araçlarda bulunan tüm sistemlerle veri alışverişinde bulunabilen Bright Sight, yakın mesafe gözetleme sisteminden alınan 360 derece elektro-optik ve termal kamera görüntülerini, komuta kontrol sistemlerinden alınan harekât bilgileri ve araç içi sistemlerden alınan coğrafi referanslı verilerle zenginleştiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan tüm yeni nesil zırhlı araçlarda bulunan yakın mesafe gözetleme sistemleri, kamera görüntülerini analog veya dijital (IP) tabanlı protokollerle aktarıyor. Aktarılan veriler, zırhlı araç personeline panel bilgisayarlar ya da farklı ekranlarla sunuluyor. BİTES’in teslim ettiği ve taktik sahada güncel olarak kullanılan zırhlı araçlardaki görüntü yönetim sistemlerinin oluşturduğu altyapı, her çeşit gözetleme sistemi veya kamera verisini okuyup, asgari seviyede yazılım eforu ile konfigüre ederek Bright Sight’a dâhil edilebiliyor.

Bright Sight ile Gerçeğe Yakın Görüntü

Gözetleme sistemlerinden alınan görüntüler, zırh ötesi görüş sisteminin sunucusunda görüntü birleştirme algoritması ile birleştiriliyor. Birleştirme algoritması, pasif olarak piksel hesabı ile yapılan birleştirmelerde yaşanan problemleri ortadan kaldırırken, otomatik oluşturulan, yumuşak geçişlere sahip, göz ile görüşe yakın bir görüntünün kullanıcıya sunulmasını sağlıyor. Birleştirme algoritması, işe öncelikle SIFT (Scale Invariant Feature Transform) algoritmasını kullanarak giriş görüntüsündeki anahtar noktaları ve tanımlayıcıları tespit etmekle başlıyor. Ardından bu anahtar noktalar, FLANN (Fast Approximate Nearest Neighbour Search) algoritması kullanılarak farklı görüntüler arasında eşleştiriliyor ve sonrasında aykırı değerleri ele almak üzere bir dönüşüm matrisi hesaplanıyor. Son olarak, bu dönüşüm matrisine dayanarak görüntüler eğilip birleştiriliyor. Böylece nihai panoramik görüntü elde ediliyor.

Birleştirilen görüntüler, mürettebatın kompozit başlığına entegre olan arttırılmış gerçeklik gözlüğüne aktarılıyor. Gözlük kullanıcısı personelin bakış açısı hesaplanarak, bakış açısında bulunan birleştirilmiş görüntüler ve bu görüntülerin üzerinde araç içi sistemlerden ve komuta kontrol bilgi sisteminden gelen veriler alınıyor. Anlık olarak gelen taktik bilgiler ve sembolojiler, akıllı gözlük üzerinde, gerçek koordinatında gösteriliyor.

Zırh ötesi görüş sistemi, harici video kaynaklarından aktarılan canlı ya da kayıtlı video (stream) görüntüleri de mürettebata sunabiliyor.

Operasyonel Etkinliği Arttıran Çözüm

Zırh ötesi görüş sistemi, personelin karar verebilmesi için ihtiyaç duyduğu verileri, farklı sistemlerin ekranlarından görmek yerine, tüm verileri anlamlı şekilde birleştirerek arttırılmış gerçeklik gözlüğü aracılığıyla sunabiliyor.

Komuta kontrol sistemleri ve coğrafi analiz sistemlerinin verileri, raster haritalar ve vektör katmanlar da karar sürecini desteklemek adına yine gözlük üzerinden kullanıcıya sunuluyor. Maliyet-etkin bir çözüm olarak sunulan Bright Sight zırh ötesi görüş sistemi, arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile bilgiye hızlı ulaşmaya, karar verme sürecinin kısalmasına ve operasyonel etkinliğin artmasına yardımcı oluyor.

Sistem Bileşenleri:
  • Arttırılmış gerçeklik modülü
  • Görüntü işleme modülü
  • Baş ve görüş açısı tespiti
  • Komuta kontrol ve araç içi sistem arayüzü

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.