Ana Sayfa Haberler BMC 8×8 Tank Taşıyıcı Araç’ın İlk Yurt Dışı Kullanıcısı, NATO Üyesi Avrupa Ülkesi Olacak

BMC 8×8 Tank Taşıyıcı Araç’ın İlk Yurt Dışı Kullanıcısı, NATO Üyesi Avrupa Ülkesi Olacak

BMC, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği Tank Taşıyıcı Araç’ı, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne ihraç etti.  Firma tarafından 6 Mayıs’ta paylaşılan bilgilere göre, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda, araç tedariki ve Entegre Lojistik Destek Paketi’ne yönelik sözleşme imzalandı. Böylelikle Tank Taşıyıcı Araç’ın ilk ihracatı hem Avrupa ülkesi hem de NATO üyesi olan bir ülkeye gerçekleştirilmiş oldu.

BMC bu başarıyı; teknik, idari ve mali konularda rakiplerini geride bırakarak elde etti. Tank Taşıyıcı Araç, başta Altay Ana Muharebe Tankı olmak üzere M60 Tankı, Leopard Tankı, Fırtına Obüsü, Zırhlı Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı ve her türlü askeri ve sivil araçların etkin şekilde taşınması amacıyla üretildi. BMC Taktik Tekerlekli Araçlar Ailesi’nin en büyük ferdi olan 8×8 Tank Taşıyıcı Araç, bu ihracat vesilesiyle ilk defa yurt dışında bir kullanıcı ile buluşacak.

Toplam 120 ton ağırlığa ve 70 tonluk çekme kapasitesine sahip olan 8×8 Tank Taşıyıcı Araç’tan 72 tanesi yakın zamanda TSK’ya teslim edilmişti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.