Ana Sayfa Haberler BMC, ALTAY Tankı için Ana Alt Yüklenicilerle Anlaştı

BMC, ALTAY Tankı için Ana Alt Yüklenicilerle Anlaştı

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Getirdiği çok sayıda araçla IDEF’e geniş bir katılım gösteren BMC, fuarın ikinci günü düzenlenen bir törenle ALTAY tankının seri üretiminde yer alacak ana alt yüklenicileri ile sözleşmelerini imzaladı. BMC ayrıca, standında çeşitli yeni araçlarını da ilk kez sergiledi.

BMC standında ilk kez sergilenen araçlar şunlar oldu:

 • ALTAY Ana Muharebe Tankı T1 Konfigürasyonu
 • Tank Taşıyıcı
 • Muharebe Sahası Hava Araçları Akaryakıt Tankeri
 • Konteyner Taşıyıcı

BMC ayrıca, taktik tekerlekli araçlarından; VURAN’ın iki farklı sürümü ile AMAZON’u, mayına karşı korumalı araçlarından; KİRPİ, KİRPİ II ve KİRPİ II AMBULANS’ı; TOMA’yı ve 5 ton kapasiteli 4×4 Zırhlı Kabinli Taktik Tekerlekli Araç’ı da ziyaretçilerin beğenisine sundu.

ALTAY tankının seri üretiminde yer alacak ana alt yükleniciler ile BMC arasında sözleşme, fuarın 2’nci günü düzenlenen törenle imzalandı.

 

ALTAY’ın Seri Üretiminde Önemli Adım

ALTAY Seri Üretim Projesi’nde görev alacak ana alt yükleniciler olan; ASELSAN, Roketsan, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve HAVELSAN ile ana yüklenici BMC arasındaki sözleşmeler, fuarın ikinci günü düzenlenen bir törenle imzalandı. Sözleşme imza törenine; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Aysan, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, MKEK Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haci Ali Mantar ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay katıldı.

Projede yer alacak ana alt yüklenicilerin üstlenecekleri görevler ise şunlar olacak:

 • ASELSAN: Aktif Koruma Sistemi, Atış Kontrol Sistemi, Haberleşme ve Komuta Kontrol Sistemleri, SARP Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi ve Durumsal Farkındalık Sistemi gibi pek çok alt sistemin üretimi
 • ROKETSAN: Pasif ve Reaktif Zırh Sistemi
 • MKEK: 120 mm L55 Ana Silah Sistemi
 • HAVELSAN: Eğitim Maketleri ve Simülatörler

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir şunları söyledi: “Çok sayıda oyuncunun el birliği ile bir takım oyun oynadığı ve alanlarında en iyilerin rol aldığı, takımın başarıya ulaştığı bir proje ortaya koyuyor olacağız. Bu projede, takım kaptanı var; ama herkes, kendi sahası ile ilgili en iyiyi yapmakla sorumlu. İnşallah biz de bu projeyi başarıyla sonuçlandıracağız.”

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ise şu şekilde konuştu: “ALTAY tankı, Savunma Sanayii Başkanlığımızındır, Türk Silahlı Kuvvetlerimizindir, devletimizindir ve Türk Milleti’nindir. Bu Türk Milleti’nin harp sanayisinde yaptığı yatırımların önemli bir merhalesidir. Savunma Sanayii Başkanlığımız, bu tankın seri üretim sorumluluğunu BMC’ye yüklemiştir. Rekabetçi bir ortam içerisinde biz bu çabayı gösterdik ve çok şükür bunun seri üretimi BMC’nin liderliğinde yapılacak; ama tek başına BMC’nin altından kalkabileceği bir iş değil bu. Gördüğünüz gibi, Türk savunma sanayisinin güzide kuruluşları, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının geleceği görerek yıllar önce inşa ettiği bu güzide firmalar, birer dünya markasına dönüştü ve şimdi Savunma Sanayii Başkanlığının liderliğinde, dünya savaş meydanları arasında at koşturuyor. Biz bu tankı yaptığımızda, sadece TSK’nın kullanımına sunacağımız 250 tank yapmayacağız. Bu çabada, stratejik partnerlerimizin yanında, 200’e yakın milli firmamız da görev alacak ve bunların alt yüklenicisi olarak 1.000’e yakın KOBİ çalışacak. Bu süreçte, 100.000’e yakın insan istihdam edilecek.”

BMC standını ziyaret edenler arasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de vardı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BMC Yönetim Kurulu Üyesi T. Yasin Öztürk’ten, ALTAY tankının T1 sürümü hakkında bilgi aldı.

 

BMC, ALTAY’a Yeni Kabiliyetler Kazandırdı

BMC’nin fuarda ilk kez sergilediği araçlardan belki de en önemlisi, ALTAY tankının T1 Konfigürasyonu oldu. Üretimi daha önceden tamamlanan prototiplerden biri kullanılarak üretilen ALTAY T1 Demonstratörü, ilk prototipe kıyasla pek çok ilave özelliğe sahip.

Aracın kendini koruma kabiliyetlerini büyük ölçüde arttıran bu özellikler, şu şekilde sıralanıyor:

 • Gövde yanlarına ilave edilen geliştirilmiş reaktif zırh (ERA) paketleri,
 • Koruma seviyesi arttırılmış kule üst zırhları,
 • Kulenin 4 köşesine eklenen Aktif Koruma Sistemi Radarları,
 • Kule tavanına yerleştirilen Aktif Koruma Sistemi Lançerleri,
 • Genişletilmiş kule arka bölmesi,
 • Tanksavar roketlerine karşı ilave koruma sağlaması maksadıyla gövde ve kulenin arka bölümlerine eklenen kafes zırhlar ve
 • Gövde içerisindeki mühimmat bölümlerine eklenen infilak geciktirici tedbirler.

ALTAY tankının T1 sürümü

 

BMC’nin Yeni 8×8 Tankı Taşıyıcı’sı, ALTAY’ı Sırtladı

ALTAY tankının T1 sürümü, BMC tarafından geliştirilen tank taşıyıcının üzerinde sergilendi. BMC’nin bu alandaki çözümü, kendi geliştirdiği 8×8 Taktik Tekerlekli Araç şasisi üzerine şekillendirilen Tank Taşıyıcı ve Öztreyler’in ürettiği treylerden oluşuyor.

Tank Taşıyıcı, sahip olduğu 640 beygir gücündeki 6 silindir dizel motor ile saatte 90 km hıza ulaşabiliyor. Kendi başına %60; treyleri ile birlikteyken de %25 eğim tırmanabilen araç, %30 yan eğimde hareket edebiliyor. 4 dingilli araç, 8 tekerinde de çekişe sahip. Aracın öndeki 2 dingilinin taşıma kapasitesi 10.000 kg; arkadaki dingillerin taşıma kapasitesi ise 15.000 kg. Tank Taşıyıcı’nın boş ağırlığı 22.000 kg. Treyler’in tam yüklü ağırlığı ise 120.000 kg. Personel konforu göz önünde bulundurularak tasarlanan araçta, hem klima ve kalorifer sistemi hem de bağımsız kabin ısıtıcı bulunuyor. Tank Taşıyıcı, sahip olduğu 2 adet 35 ton kapasiteli çekme vinci ile motoru çalışmayan bir ana muharebe tankını da çekerek üzerine yükleyebiliyor.

BMC’nin geliştirdiği Tank Taşıyıcı

 

Bunların yanı sıra firmanın fuarda ilk kez sergilediği, 6×6 Taktik Tekerlekli Araç üzerine şekillendirilen, Konteyner Taşıyıcı ve Muharebe Sahası Hava Araçları Akaryakıt Tankeri araçlarına ilişkin olarak kaleme aldığımız haberlere, IDEF 2019’da öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz Özel Dosya’nın gelecek bölümlerinde yer vereceğiz.

 8,717 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.