Ana Sayfa Haberler BMC, ALTAY Tankı ile Dünyanın En İyisini Hedefliyor

BMC, ALTAY Tankı ile Dünyanın En İyisini Hedefliyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ALTAY tankının seri üretim sürecini başlatan imzalar, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve BMC arasında, 9 Kasım’da, Ankara’da düzenlenen bir törenle atıldı. Proje kapsamında, seri üretimin yanı sıra ALTAY’ın değişen tehditlere göre geliştirilerek ve insansızlaştırılarak geleceğe hazırlanması da yer alıyor.

 

Sözleşme kapsamında, ALTAY Tankı Seri Üretim projesi, SSB tarafından, BMC ana yükleniciliğinde yürütülecek. SSB; Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile koordinasyonu sağlayacak. BMC ise ASELSAN, MKEK, ROKETSAN ve HAVELSAN’dan oluşan ana alt yükleniciler ve diğer paydaşlar ile çalışacak. Ana alt yüklenicilerin görev dağılımı, şöyle olacak:

 • ASELSAN: Atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi başta olmak üzere tank elektronik sistemleri
 • MKEK: Ana silah
 • ROKETSAN: Zırh sistemi
 • HAVELSAN: Tank ve sistemlerine ilişki simülatörler

Projede yürütülecek faaliyetler, ana başlıkları ile şöyle sıralanıyor:

 • Seri üretim hattının kurulması
 • 250 adet ALTAY tankının üretilmesi
 • Yerli olarak geliştirilecek güç grubunun denemeleri için bir Güç Grubu Platformu’nun üretilmesi
 • İnsansız kuleli bir ALTAY tankının geliştirilmesi ve üretilmesi
 • Proje faaliyetleri süresince ortaya çıkabilecek yeni ihtiyaç ve teknolojilerin ALTAY tankına uyarlanabilmesi için “Tank Sistemleri Teknoloji Merkezi”nin kurulması

Tankın, ömür devri lojistik desteği de proje sözleşmesi kapsamında yer alıyor.

ALTAY tankı, T1 ve T2 olarak iki konfigürasyonda üretilecek (Şekil 1). T1 sürümü, AKKOR aktif koruma sistemine ve ilave zırh birimlerine sahip olacak. 40 adedi teslim edilecek bu sürümü, 210 adetlik teslimat ile T2 sürümü takip edecek. T2 sürümünde yer alacak yetenekler ise şunlar olacak:

 • Geliştirilmiş Zırh Sistemi
 • Tecrit Edilmiş Gövde-Mühimmat Konfigürasyonu
 • Lazer Güdümlü Tank Topu Atış Yeteneği
 • Mürettebat Eğitim Modu
 • Mobil Gizleme Ağı-İz Yönetimi

T3 ise insansız kuleli sürüm olacak. Seri üretim hattının kurulmasının ardından, T1 tankı, 18’inci ayda ortaya çıkacak (Şekil 2). Testlerin ardından, ilk T1 tankı 24’üncü ayda teslim edilecek. İlk T2 tankı ise 49’uncu ayda teslimata hazır olacak.

ALTAY tankının prototipleri, uzun testlerden geçti. Çeşitli iklim şartlarında ve test merkezlerinde; tankın dayanıklılığı, atış hassasiyeti, çeşitli mühimmatlarla performansı, çok geniş bir ölçüde denendi

 

Hedef Dünyanın En İyisi

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, törende yaptığı konuşmada, imzaların atılmasına kadar yaşanan süreci özetledi: “Proje değerlendirme aşamasında, ihalenin üzerinden, neredeyse 20 ay geçti. SSB’nin titiz yaklaşımı ile arkadaşlarımız epey ter döktü. Paydaşlarımızla beraber ciddi bir sınavdan geçtik. Çeşitli merhalelerden geçtik. Merhalelerden bir tanesini arz etmek istiyorum. Bu işe talip olurken, takatimiz yetmez diye, uluslararası tecrübesi ve şöhreti olan bir uluslararası firma ile bir ortaklık kurmuştuk. Fakat süreç içerisinde gördük ki SSB ve TSK, bizden %100’ü yerli bir tank istiyorlar… Bu bakış açısından dolayı, biz bu ortaklığı sona erdirdik. Onlar da bize danışmanlık verecek.”

Proje ile ilgili olarak, “Bunun ne kadar önemli bir görev olduğunun bilinci içindeyiz… Çok inançlıyız. Bu görevi mutlaka başaracağız.” diyen Sancak, amaçlarının, dünyanın en iyi tankını üretmek olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Önemli Kilometre Taşı

Törende konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise proje ve önemi ile ilgili, şunları söyledi: “Türkiye’de savunma sanayisinin gelişim sürecinde, kilometre taşı projeler sayıldığında, ALTAY tankı, bunların en başında gelen projeler arasında. Prototip geliştirme süreci, oldukça yoğun çalışmalarla devam etti. Ana yüklenici olan Otokar; ASELSAN, MKEK ve bazı yabancı alt yükleniciler ve bu şirketlerin paydaşları, bir prototip ortaya çıkarttı. Bu prototip, uzun testlerden geçti. Çeşitli iklim şartlarında ve test merkezlerinde; tankın dayanıklılığı, atış hassasiyeti, çeşitli mühimmatlarla performansı, çok geniş bir ölçüde denendi… Çok yakından şahidim ki çok ufak sapmalar ve düzeltilmesi gereken konular hassasiyetle takip edilerek prototipin mükemmel bir şekilde ortaya çıkması sağlandı. Ancak, teknolojinin geliştiğini de düşünürsek bu tankımızda da bir dizi bazı unsurlar da tekrar gündeme gelecek.”

Prof. Dr. Demir, ihale süreci ile ilgili de konuştu: “Seri üretim aşaması ile ilgili kamuoyu, uzun süredir beklenti içindeydi. Açık bir ihaleye çıktık ve sonucunda, oldukça rekabetçi bir fiyatla BMC, ihaleyi aldı.”

Şekil 1. ALTAY projesinin prototiplerinin geliştirildiği ve kalifikasyonunun yapıldığı Dönem I faaliyetleri ile Seri Üretim Dönemi faaliyetleri

Şekil 2. ALTAY projesinin Seri Üretim Dönemi ile ilgili takvim

 

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak 

Vazgeçilmez Hedef

Prof. Dr. Demir, konuşmasında, bağımsızlık hedefleri ve yabancı firmalarla iş birliği konularında da önemli mesajlar verdi: “Türkiye olarak, SSB olarak, motor konusunda çok karalıyız. Gerek zırhlı araç gerek İHA gerek seyir füzesi gerek uçak motorları olsun; bütün bunlarla ilgili çeşitli projelerimiz başladı. Başlamadan, hiçbir yere gidemezsiniz… Evet, [motorun ortaya çıkması] bugünden yarına olacak bir süreç değil. Ama bütün bu motor projelerinde yüklenicilerimiz, bu konuda kesinlikle kararlı;  biz de kararlıyız. Türkiye’nin, bağımlılık doğuran her türlü unsurdan azat olması gerekiyor. Buna; motor, transmisyon, elektronik sistemler, atış kontrol sistemi, elektronik devreler, gece görüş sitemleri, çeşitli kameralar, bunların alt sistemleri… Aklınıza ne gelirse. Biz, bu konularda Türkiye’nin bağımsız hareket edebilmesinin, karar verebilmesinin önündeki bütün engelleri aşmak durumundayız. Tabii ki çeşitli yabancı ortaklıklar, destekler ve iş birlikleri için hiç bir zaman kapıyı kapatmıyoruz. Kim iyi niyetliyse kim bizim bu nihai hedefimizle ilgili bizimle hemfikir ise onlarla da tabii olarak iş birliği yapmaya hazırız… Olmazsa olmaz unsurumuz, Türkiye’de bu işin milli olarak yapılması… Herhangi bir kısıtlamaya, herhangi bir teknolojide kapalılığa, ‘Türkiye şuna sahip olamaz, buna sahip olamaz.’ denmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Biraz zaman alabilir; ama nihai hedefimizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.”

 

SSB Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, projenin ayrıntılarının yer aldığı bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Demir, ALTAY tankı için insansız kule geliştirme çalışmalarından bahsederken BMC’den beklentilerini de dile getirdi: “Sadece tank değil, malumunuz zırhlı araçlar da üretiyorlar. Orta sınıftaki zırhlı araçların da bir kısmını; bazılarını uzaktan kumandalı, bazılarını insansız yapmakla ilgili çalışmaları var. Bunları da bekliyoruz. İnşallah onlar tanktan çok daha önce çıkacak ve onları da alanda göreceğiz.”

 

Konuşmaların ardından, törenle ilgili anı kartonu imzalandı. Kartona; Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan Prensipler Başkanı Hv. Tümg. Reha Ufuk Er, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Şeker, K.K.K. Savunma Planlama Proje Yönetim Başkanı Tuğg. Mehmet Özaydın, SSB Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar ve MKEK Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal imza attılar.

 9,592 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.