Ana Sayfa Haberler BMC, Altuğ 8X8 Zırhlı Araç Ailesinin Testlerine Devam Ediyor

BMC, Altuğ 8X8 Zırhlı Araç Ailesinin Testlerine Devam Ediyor

BMC, 8×8 konfigürasyondaki taktik tekerlekli zırhlı araç ailesi Altuğ’un test çalışmalarına devam ediyor. 20 Eylül’de bir basın bülteni yayınlayan firma, Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) gibi farklı konfigürasyonları bulunan Altuğ ürün ailesi ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Firma şu ana kadar toplam 5 adet Altuğ platformu üretti. Bu araçlar hâlihazırda zorlu saha ve yol şartlarında test ediliyor.

BMC, bu araçlardan ZMA ve ZPT konfigürasyonundaki 2 tanesini, 17-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen IDEF’te katılımcıların beğenisine sundu ve bu sayede genel katılıma açık bir fuarda Altuğ araç ailesini ilk kez sergilemiş oldu. Fuar sırasında aracın üzerindeki örtünün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katılımıyla yapıldı. Aracın, ZMA sürümü 35 mm ana silaha sahip kuleyle birlikte, ZPT sürümü ise 12,7 mm ana silaha sahip kuleyle birlikte sergilendi. BMC tarafından yayınlanan basın bülteninde, aracın 6×6 sürümü üzerinde çalışıldığı bilgisi de yer aldı.

Firma, Altuğ araç ailesini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son yıllardaki saha tecrübelerine uygun olarak geliştirdi. Araç, asimetrik savaş ortamlarında avantaj sağlayacak şekilde tasarlandı. Altuğ’un ayrıca dost ve müttefik ülkeler tarafından da tercih edilmesi ve Türkiye’ye ihracat girdisi sağlaması bekleniyor.

Altuğ 8×8 serisi araçların tüm versiyonlarında yerli ve milli aks donanımları bulunuyor. BMC, aracın yerlilik oranını %80’lere taşımayı hedefliyor. Firma ayrıca, aracın 12,7 mm silah kulesine sahip sürümlerinde yerli ve milli motor da kullanılacak şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Altuğ 8×8 araç ailesinin öne çıkan özelliklerinden bazıları şu şekilde:

  • 3 mürettebat + 9 personel taşıma kapasitesi
  • 7,62 mm’den 120 mm’ye kadar farklı türlerde ana silah taşıma kabiliyeti
  • Mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma
  • Sökülebilir ve değiştirilebilir araç tavanı konsepti ile gelen tek platformda çoklu görev kabiliyeti
  • 4 akstan dönüş yeteneği
  • 8 tona kadar faydalı yük taşıma kapasitesi

 187 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.