Ana Sayfa Haberler BMC KİRPİ Ailesi, 2009 Yılından Bu Yana Türk Askeri’ni Güvenle Taşıyor

BMC KİRPİ Ailesi, 2009 Yılından Bu Yana Türk Askeri’ni Güvenle Taşıyor

Otomotiv sanayisindeki yarım asırlık tecrübesini savunma sanayisine de taşıyan BMC, 17 Aralık’ta, üretimini yaptıkları KİRPİ Ailesi ile ilgili yurt içi ve yurtdışında kaydettiği başarıları da içeren bir basın bülteni yayınladı.

Türk askerinin girdiği çatışmalardaki savunma hattını kuvvetlendirmek ve askerlerin güvenle taşınabilmesi amacıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin özel talebi üzerine tasarlanan KİRPİ, yıllar süren yoğun Ar-Ge çalışmalarının ardından, 2009 yılında BMC tarafından üretilmeye başlandı. Üretiminden bu yana hem teknolojik hem de donanımsal geliştirme çalışmaları devam eden KİRPİ, uluslararası düzeyde akredite olmuş test laboratuvarları tarafından yapılan son derece kapsamlı mayın, el yapımı patlayıcı ve balistik testlerini başarıyla geçerek, uluslararası alanda da büyük beğeni kazanmayı başardı.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, KİRPİ Ailesi’nin yurt içi ve yurtdışında kaydettiği başarılar konusunda, şunları söyledi: “ KİRPİ Ailesi; personel taşıyıcı, savaş aracı, ambulans, komuta ve kontrol aracı, yük taşıyıcı gibi farklı amaçlarla kullanılarak, Kuzey Irak’tan Suriye’ye kadar. Türk askerinin ayak bastığı her noktada onunla birlikte yer alıyor. Üstelik sadece Türkiye’de değil, Tunus, Türkmenistan ve Katar gibi dost ve müttefik ülkelerde de kullanılıyor. KİRPİ gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında maruz kaldığı saldırı, çatışma ve operasyonlarda askeri birlikleri güvenle taşıyarak kendini ispatladı. Türkiye’nin yerli ve milli markası BMC olarak, sağladığı yüksek korumayla güvenli askeri birlik taşımadaki en önemli araçlardan biri olan KİRPİ Ailesi’nin üreticisi olmaktan gurur duyuyoruz.”

KiRPİ Ailesi’nin üyeleri, sahip oldukları üstün özellikleri ve kanıtladıkları uluslararası ölçekteki başarılarıyla, Türk Savunma Sanayisi’ndeki önemli ihracat kalemlerinin de başında geliyor.

KİRPİ (4X4), araca arkadan biniş ve iniş, hava ve demiryolu ile taşınma, opsiyonel görüş sistemleri, opsiyonel arka görüş kamerası ve otomatik yangın söndürme sistemleri gibi pek çok ayırt edici özelliğe ile sınıfındaki diğer araçlardan ayrılıyor. Bu güne kadar TSK ve yurt dışına 1.400 adetten fazla KİRPİ (4X4) teslim edildi. KİRPİ (4X4) Ambulans ise mayına karşı korumalı olması, özel olarak geliştirilen iç tasarımı ve eksiksiz donanımı ile tam teşekküllü ambulans görevini yerine getiriyor. Özellikle yoğun çatışma bölgelerinde, yaralıların güvenli ve oldukça hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaştırılması için geliştirilen bu araç, başta TSK olmak üzere dost ve müttefik ülke ordularının en önemli ihtiyaçlarından birisini karşılamak üzere üretiliyor.

BMC, KİRPİ 4×4’ün ardından, yüksek düzeyde yük kapasitesi gerektiren ve zorlu arazi koşulları için Uzaktan Kumandalı Otomatik Silah İstasyonlu KİRPİ 6×6’yı üretmeye başladı.

KİRPİ II (4X4) ise KİRPİ’nin sahip olduğu yüksek koruma özelliklerine ek olarak, hem yol tutuşunun hem de yolcu konforunun artırılması amacıyla geliştirildi. KİRPİ’nin yeni versiyonunda, ailenin diğer üyelerindeki özelliklere ek olarak, bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. KİRPİ II’yi farklılaştıran bazı diğer özellikler arasında; uzaktan kumandalı zırhlı silah istasyonu, keskin nişancı bulma sistemi, karartma ve kamuflaj ışığı, sürücü bilgilendirme sistemi gibi özellikler yer alıyor.

KİRPİ II (4X4) Ambulans ise, tam teşekküllü ambulans olmanın yanı sıra, artırılmış yol tutuşu ve yolcu konforuna sahip. Bu nedenle çatışmaların daha kritik ve zorlu olduğu bölgelerde, yaralıların daha hızlı ve güvenli bir şekilde bölgeden uzaklaştırması nedeniyle tercih ediliyor.

 3,601 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.