Ana Sayfa Haberler BMC POWER, VURAN Araçlarında Kullanılacak İlk 20 Motoru Teslim Ediyor

BMC POWER, VURAN Araçlarında Kullanılacak İlk 20 Motoru Teslim Ediyor

BMC POWER, özgün olarak geliştirdiği ve BMC VURAN çok amaçlı zırhlı araçlarda kullanılacak TTZA motorunun ilk 20 adedinin teslimatını, 6 Şubat’ta tamamlamayı planlıyor. Gelişme, 1 Şubat’ta, Sakarya’da düzenlenen BMC POWER Basın ve Medya Buluşması’nda duyuruldu.

BMC POWER’ın “Türk mühendisleri tarafından tasarlanarak geliştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk seri üretim yerli ve milli motor” olduğunu vurguladığı TTZA; 400 BG gücünde. 8,4 litre hacminde, sıralı tip 4 silindirli bir motor olan TTZA’dan, VURAN araçlarında kullanılmak üzere toplam 90 adet teslim edilecek. BMC POWER, tüm motorların teslimatını Mayıs ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

BMC CEO’su Murat Yalçıntaş (Solda) ve BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval (Sağda)

BMC POWER Basın ve Medya Buluşması’nın açılış konuşmasını yapan BMC CEO’su Murat Yalçıntaş “BMC olarak ülkemiz için stratejik öneme sahip birçok projede çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Ülkemizin yerli ve milli teknoloji hamlesi kapsamında güç grubu üretiminden otonom ve elektrifikasyonlu araçların geliştirilmesine kadar birçok projede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge ve tesis yatırımlarıyla askeri araçlardan ticari araçlara kadar birçok farklı alanda büyük başarılara imza attık. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 327 milyon dolar ihracat, bunun en önemli göstergesi oldu. Bu ihracat başarısıyla Türkiye’deki savunma sanayi kara araçları üreticileri arasında zirveye yerleşerek lider olan BMC, bu alanda ülkemizin tüm ihracatının yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran BMC POWER Genel Müdürü Mustafa Kaval ise “TTZA motorlarımızla seri üretim yolculuğumuza başlamış olduk. Bu başlangıç AZRA, UTKU, BATU ve yeni projelerimizle devam edecek. TTZA motorumuz, 6.500 saat üzerinde test merkezi ve 140 bin km araç üstünde test edildi ve NATO dayanım testlerini tamamladı. Bu proje için yaklaşık 52 ay boyunca toplam 300 bin saat mühendislik çalışması yapıldı. Bu geliştirme çalışmalarımız diğer projelerdeki test faaliyetlerimizle devam edecek. TTZA’ların VURAN’lardan sonra KİRPİ II araçlarında da kullanımına yönelik çalışmalar halihazırda başladı. Bu araçlara entegre edilecek motorlar ile yerli kullanım alanlarının artırılmasını planlanıyoruz. BMC POWER olarak en önemli amacımız ülkemizin dışa bağımlılığını azaltarak en yeni teknoloji ve ürünlerle yerli çözümlerin oluşturulması ve çözüm ortaklarımızla birlikte bu ekosistemin yaratılmasını sağlamak.” dedi.

Kaval, şunları da ekledi: “Gelişen teknolojilere çözüm sunabilmek amacıyla hibrit, hidrojen ve farklı yakıtlarla çalışan motorlar için AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin kara araçlarına sadece motor ailesi olarak değil aynı zamanda; transmisyon, güç grubu, kara ve deniz tipi jeneratörler, deniz üstü ve deniz altı araçlarına güç veren küresel bir çözüm merkezi olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Etkinlik kapsamında BMC POWER tesislerini gezen basın mensupları, Güç Grubu Test Merkezi’nde, UTKU ve BATU güç grupları ve TTZA ve AZRA motorlarının testlerini yerinde gördü.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.