Ana Sayfa Haberler BMC Savunma, İlk İki ALTAY Tankını Nisan Ayında TSK’ya Teslim Edecek

BMC Savunma, İlk İki ALTAY Tankını Nisan Ayında TSK’ya Teslim Edecek

BMC Savunma, başta ALTAY tankı olmak üzere geliştirdiği yeni nesil araçlarla ilgili devam eden projeler konusunda bilgi vermek için BMC Savunma ve Medya Buluşması etkinliği düzenledi. 

BMC CEO’su Murat Yalçıntaş, BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan ve BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, 22 Mart’ta Sakarya’da düzenlenen etkinlikte, BMC Savunma Arifiye tesislerinde ürettiği ana muharebe tankı ALTAY, yeni nesil FIRTINA Obüsü, yeni nesil zırhlı araç ALTUĞ 8×8 ve tesise kazandırılan yerli ve milli projeler ile yatırımlar konusunda bilgilendirme yaptı. 

Yalçıntaş, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Arifiye tesisleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) malıdır. Bizler burada 25 yıllığına üretim yapıyoruz. Bu üretimi, TSK’nın izni, onayı ve denetiminde yapıyoruz. Bu fabrikada çalışan yabancı uyruklu hiç kimse yok. Burada üretilen ALTAY tankı başta olmak üzere yerli ve milli motorlar ve diğer tüm araçların fikri mülkiyet hakkı devletimize aittir. Bu tesislerdeki her türlü üretim ve satış devletimizin izniyle yapılmaktadır. BMC Savunma şirketimizin hizmet amacı TSK’nın daha ileriye gitmesi ve daha güçlü olmasıdır.”  

Yeni Yeni ALTAY tankının ilk 2 adedinin üretiminin son aşamaya geldiğini ve Nisan ayının sonunda test için TSK’ya teslim edileceğini vurgulayan Yalçıntaş, “Ankara’da bulunan bir organize sanayi bölgesinde yeni fabrikamız için yer satın aldık. ALTAY’ın seri üretimini de burada gerçekleştireceğiz” dedi. 

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan da BMC Savunma bünyesinde devam eden ALTAY ana muharebe tankı seri üretimi, yeni nesil FIRTINA Obüsü, Leopard2A4 tankı modernizasyonu ve en son teknolojik yeniliklerle geliştirilen yeni nesil zırhlı araç ALTUĞ 8×8 projeleri hakkında sektör temsilcilerine bilgi verdi. Karaaslan, şunları söyledi: “Türkiye’nin alanında en yetkin zırhlı araçlar tasarım ve üretim ekibini Arifiye tesislerinde bir araya getirdik. Ordumuzun en önemli tesislerinden biri olan fabrikanın altyapısını, çalışma ve üretim alanlarını yeniledik. Verimliliğin arttırılması yönünde de birçok projeyi gerçekleştirdik ve bu kapsamda 3 yılda tesiste çok ciddi yatırımlar yaptık.”  

ALTAY tankı ile ilgili olarak Karaaslan, yurt dışında tedarik edilmesi öngörülen motor ve transmisyon gibi alt sistemlerin ihracat izinleri sebebiyle teslim alınamadığını, bu yüzden projenin geciktiğini, ancak bu gecikme vesilesiyle tamamen farklı yeni ALTAY tankının geliştirildiğini sözlerine ekledi. 

BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval ise yerli ve milli motor projeleri hakkında gelinen son nokta hakkında bilgi verdi. ALTAY tankı için kullanılacak BATU güç grubu için çalışmaların hızla devam ettiğine işaret eden Kaval,  2026 yılının ikinci yarısından itibaren yeni ALTAY tanklarının,  BMC Power üretimi yerli ve milli güç grupları ile seri üretimine geçmesini hedeflediklerini söyledi.

Etkinlikte ayrıca, sektör temsilcileri, BMC Savunma’nın Arifiye’deki tesislerde üretimini yaptığı yeni nesil araçları inceleme fırsatı buldu. 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.