Ana Sayfa Haberler BMC Savunma’dan, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Teslimatı

BMC Savunma’dan, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Teslimatı

BMC Savunma Arifiye Yerleşkesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 09 Ocak günü gerçekleştirilen törenle, 6 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve çok sayıda davetli katıldı.

BMC Savunma, ASELSAN, MKE ve ASFAT iş birliği ile yürütülen proje kapsamında teslimatların 140 adede kadar çıkması; 2025 yılından itibaren ise BMC POWER tarafından geliştirilmekte olan milli motor ve transmisyon sistemlerinin kullanımına geçilmesi planlanıyor.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, ilk nesil FIRTINA obüslerinden şu özellikleriyle ayrışıyor:

  • Mühimmat iklimlendirme bölümlerine sahip yeni taret tasarımı.
  • Tamamen elektrikli ve servo kontrollü kule takat sistemi.
  • Geliştirilmiş atış kontrol sistemi.
  • Artırılmış atış hızı ve genişletilmiş etkili menzili.
  • Tam otomatik olarak güncellenen mühimmat yükleme sistemi.
  • ASELSAN ürünü 12,7 mm SARP UKSS.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasında şunları kaydetti: “Yeni Nesil Fırtına obüsleri, şu an envanterde olan modellere kıyasla pek çok avantaja sahip. Yürütülen çalışmalar neticesinde obüslerimizin hem beka kabiliyeti hem de ateş gücü arttırılmıştır. Kazandırılan ilave yetenekler arasında yeni nesil atış kontrol, otomatik mühimmat yükleme, sürücü görüş, otomatik yangın söndürme, iklimlendirme, uzaktan kumandalı silah, yenileştirilmiş palet askı donanımı, yeni nesil yardımcı güç grubu gibi pek çok kritik unsur bulunuyor. Fırtına obüslerimizin gücüne güç katan tüm bu sistemlerle aynı zamanda dışa bağımlılığımızı da azaltmış oluyoruz. Motor ve transmisyon konusunda bir süredir yürüttüğümüz yerlileştirme faaliyetlerini inşallah iki sene içerisinde tamamlayacağız.”

Fırtına obüslerinin Kara Kuvvetlerine büyük ateş üstünlüğü sağladığına dikkati çeken Bakan Akar, “Fırtına obüsleri, terörle mücadele harekâtında kahraman topçularımız tarafından etkin bir şekilde sahada kullanılmaktadır. Operasyonlarda elde edilen tecrübeler ışığında bu obüslere, ileri teknolojiye dayalı ilave yetenekler kazandırılmasına yönelik çalışmalar da aralıksız devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ise şunları söyledi: “Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge ile tamamen Türk mühendislerinin zekâsı ve çalışması ile bu tesiste dünya savunma sanayinde öncü olacak birçok yeniliği hayata geçiriyoruz. Yeni Fırtına Obüsü, Panter Obüsü ve tabii ki ALTAY tankı, hepsini tamamen inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımızdan güç alarak hayata geçiriyoruz. BMC Power’ın yürüyen projeleri kapsamında yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımın da bu tesise yapılmasını sağlayarak Avrupa’nın sayılı motor ve transmisyon test merkezlerinden birinin bu tesiste kurulmasını sağlamış durumdayız.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.