Ana Sayfa Haberler BMC’den Azerbaycan’a 300 Adet Otobüs İhracatı

BMC’den Azerbaycan’a 300 Adet Otobüs İhracatı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Son dönemde adını, savunma ve havacılık sanayisinde yer aldığı ALTAY Tankı ve Milli Muharip Uçak gibi önemli projelerle duyuran BMC, toplu taşıma alanında da yeni bir anlaşmanın daha altına imzasını attı.

Gelişmeyi 24 Aralık’ta yayınladığı basın bülteni ile duyuran BMC, Azerbaycan’ın BNA (Bakı Nəqliyyat Agentliyi / Bakü Ulaştırma Ajansı) kurumu ile 300 adet otobüsün ihracatı için anlaşmaya vardı. BMC bu kapsamda, Azerbaycan’da toplu taşıma ile ilgili süreçlerin düzenlenmesinden sorumlu kurum olan BNA’ya, 2019 yılı içerisinde, CNG (Compressed Natural Gas / Sıkıştırılmış Doğal Gaz) tipi otobüsler teslim edecek.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, şirketin otobüs alanındaki 2018 başarıları ve 2019 hedefleri ile ilgili şunları söyledi: “BMC olarak, ilklerin markası olma özelliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 2018, gerek yeni kamyon ailemiz TUĞRA’nın dünya sahnesine çıkması, gerekse otobüs ailelerimizin başarılarıyla taçlandırdığımız bir yıl oldu.  Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1.000 adet otobüs teslimatı gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise ilk 10 ayda 700’e yakın farklı özelliğe sahip araç teslim ettik. Üretime başladığımız ilk yıldan bu yana 300.000 adedi geçen araç üretimimizle Türkiye ekonomisinde yaklaşık 10 milyar dolarlık katma değer sağlamayı başardık. 2019’un başında devreye alacağımız son teknoloji üretim tesislerimizle, sektördeki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.”

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk

 

Yayınlanan basın bülteninde ise 2019’da gerçekleştireceği bu teslimatlar ile birlikte BMC’nin, yine kendisine ait olan En Yüksek Adetli CNG Otobüs İhracatı Rekoru’nu da kırmış olacağı ifade edildi.

Basın bülteninde, teslim edilecek otobüslerle ilgili bir bilgi yer almadı, bununla birlikte BMC’nin, Neocity ve Procity otobüs ailelerinde, CNG teknolojisini kullanan çeşitli otobüsler bulunuyor. Bu otobüsler şu şekilde sıralanıyor:

  • Neocity 9M
  • Procity 12M
  • Procity 18M

 2,384 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.