Ana Sayfa Manşet BMS Savunma, İnsansız Hava Araçlarına Tecrübe ve Start-up Dinamizmini Bir Arada Sunuyor

BMS Savunma, İnsansız Hava Araçlarına Tecrübe ve Start-up Dinamizmini Bir Arada Sunuyor

BORAN-M silahlı mini/mikro İHA, farklı silahlarla donatılabiliyor.

Türk savunma ve havacılık sektörünün yeni oyuncuları arasında yer alan BMS Savunma, “bulut altı” sınıfında insansız hava araçları (İHA) tasarlıyor ve geliştiriyor. Firmanın hâlihazırdaki ürün ailesi; BORAN-M silahlı mini/mikro İHA, AEROGARD V2500 (BOZKUŞ) sabit kanatlı ve dikey kalkış/iniş yapabilen (VTOL) İHA ve AEROGARD V3000-E (GÖKTUĞ) elektrik motorlu sabit kanatlı VTOL İHA’dan oluşuyor.

BMS Savunma, 2019 yılının başında kurulmuş olmasına rağmen yöneticilerinin 30 yıllık sektör tecrübesi sayesinde aynı zamanda ciddi birikime sahip bir firma. BMS Savunma, böylece, faaliyetlerini hem bir start-up’ın dinamizmiyle hem de sektör tecrübesinin getirdiği olgunlukla yürütebiliyor.

“Bulut altı” sınıfındaki İHA’lar geliştiren BMS Savunma, ürünlerini, gelişen ihtiyaçlar ve teknolojiyi, çok disiplinli (multidisipliner) bir yaklaşımla ele alarak geliştiriyor. Firma, keşif-gözetleme ve taktik seviye İHA’lar gibi askeri maksatlı ürünlerin yanı sıra sivil maksatlı çözümler de geliştiriyor. Bunların arasında; tarımsal alanlarda mahsullerin güncel durumunu tespit eden, RGB veya multispektral kameralarla harita üretiminde kullanılan ve yangınla mücadelede görev yapan çözümler bulunuyor.

Ürünleri için ömür devri desteği kapsamında yedek parça ve bakım-onarım hizmetleri de sağlayan BMS Savunma, İHA’larını kullanacak personele, ücretsiz pilotluk eğitimi de veriyor. Firma ayrı bir hizmet olarak da deneyimli eğitmen eşliğinde; İHA-0, İHA-1 ve İHA-2 eğitimleri düzenliyor.
BMS Savunma’nın özgün bir ürünü olan BOZKUŞ, piste ihtiyaç duymadan dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen, keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılan sabit kanatlı bir İHA.

BMS Savunma’nın bir diğer hizmeti ise isterler doğrultusunda yüksek çözünürlüklü kameralarla görüntüleme ve ortofoto harita verileri elde etme.

BORAN-M Silahlı Mini/Mikro İHA

BORAN-M silahlı mini/mikro İHA, BMS Savunma tarafından geliştirilen BORAN Serisi X8 Octocopter tipi dron temel alınarak geliştirildi. İstenilen özelliklere uygun tasarlanan mühimmat bırakma mekanizmaları sayesinde BORAN-M, kamerasıyla tespit ettiği hedefleri imha edebiliyor. Bu İHA, kargo taşımacılığı için de kullanılabiliyor.

BORAN-M’nin referansları arasında, yurt içinden ve yurt dışından kuruluşlar bulunuyor.

Tablo 1. BORAN-M saldırı maksatlı dronun teknik özellikleri

AEROGARD V2500 (BOZKUŞ) Sabit Kanatlı VTOL İHA

BMS Savunma’nın özgün bir ürünü olan BOZKUŞ, bir piste ihtiyaç duymadan dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen, keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılan sabit kanatlı bir İHA.

Tablo 2. AEROGARD V2500 (BOZKUŞ) sabit kanatlı VTOL İHA’nın teknik özellikleri

AEROGARD V3000-E (GÖKTUĞ) Elektrik Motorlu Sabit Kanatlı VTOL İHA

BMS Savunma’nın ürün ailesinin en kabiliyetli üyesi olan GÖKTUĞ, piste ihtiyaç duymadan dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen, sabit kanatlı bir İHA. Uzun süre havada kalabilen GÖKTUĞ, bu sayede zor görevleri yerine getirebiliyor.

BMS Savunma’nın ürün ailesinin en kabiliyetli üyesi olan GÖKTUĞ, piste ihtiyaç duymadan dikey olarak kalkış ve iniş yapabilen, sabit kanatlı bir İHA. Uzun süre havada kalabilme kabiliyeti sayesinde zor görevleri yerine getirebilen İHA, elektrikli olduğu için yakıt tedarikine ihtiyaç duymadan,  yenilebilir enerji kaynaklarını kullanarak görev yapabiliyor.

Tablo 3. AEROGARD V3000-E (GÖKTUĞ) elektrik motorlu sabit kanatlı VTOL İHA’nın teknik özellikleri

Hedef İhracat

Sağlam teknik altyapısı, yenilikçi Ar-Ge çalışmaları ve alanında öncü iş paydaşlarıyla kurduğu güçlü bağlantılarıyla savunma, havacılık ve uzay sanayisinde öncü bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerleyen BMS Savunma, yenilikçi ürünleri ve eğitim hizmetleriyle Türkiye’nin ihracatına katkı yapmayı da hedefliyor.

 140 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.