Ana Sayfa Haberler Boeing; ABD, Kore Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda için 18 Adet P-8A Poseidon Üretecek

Boeing; ABD, Kore Cumhuriyeti ve Yeni Zelanda için 18 Adet P-8A Poseidon Üretecek

Amerikan Deniz Kuvvetleri, Boeing ile 18 adet P-8A Poseidon’un üretimi için 1,5 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. 30 Mart’ta duyurulan sözleşmedeki 8 adet uçağın kullanıcısı Amerikan Deniz Kuvvetleri olacak. Diğer uçaklardan 6 tanesi Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, 4’ü ise Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri için üretilecek.

Kore ve Yeni Zelanda’nın uçakları tedariki, ABD Savunma Bakanlığının Yabancı Askeri Satışlar programı kapsamında gerçekleştirildi. Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetlerine 2022’de, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetlerine ise 2023’te başlayacak teslimatlarda, uçaklar, Amerikan Hava Kuvvetlerinin alacağı P-8A Poseidon’larla aynı özelliklere sahip olacak.

Boeing 737’nin askeri bir versiyonu olan P-8 (P-8A Poseidon ve P-8I), uzun menzilli, çok amaçlı bir deniz karakol uçağı. Bugüne kadar 254.000 uçuş saatini geride bırakan P-8 uçakları, su üstü ve su altı tehditlerine karşı istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri yürütüyor. Aynı zamanda taşıdığı silahlarları bu tehditlere karşı kullanabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.