Ana Sayfa Haberler BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN, Kabul Testlerine Hazır

BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN, Kabul Testlerine Hazır

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığının (Hv.K.K.lığı) ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan GÖKTUĞ Projesi kapsamında geliştirilen BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN füzelerinin tasarım doğrulama testleri tamamlandı. Gerçekleşen doğrulama testi kapsamında değerlendirmede bulunan SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN füzelerimizin tasarım doğrulama testleri tamamlanmıştır. Artık füzelerimiz kabul testleri için hazır. Bundan sonraki aşamada harp başlıklı mühimmat ile yapılacak testlerimizi gerçekleştirip, Hava Kuvvetlerimizin kullanımına sunacağız. Gök vatanın güvenliği savunma sanayimize emanet.” ifadelerini kullandı.

GÖKTUĞ Projesi

GÖKTUĞ Projesi Sözleşmesi, Hv.K.K.lığının hava-hava füzesi ihtiyaçları doğrultusunda, Milli Savunma Bakanlığı ARGE ile TÜBİTAK SAGE arasında 14 Aralık 2012’de imzalanarak, Kasım 2016’da SSB’ye devredildi. Sözleşme çerçevesinde BOZDOĞAN Görüş İçi Füzesi ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Füzesi olmak üzere F-16 PO-I uçakları için iki farklı konfigürasyonda füze tasarımı ve geliştirmesi, kalifikasyonun tamamlanması ve prototiplerin teslimatı planlandı. Füzelerinin 25’er adetlik Düşük Ölçekli İlk Üretim ve F-16 PO-III uçaklarına entegrasyonuna yönelik olarak da 7 Temmuz 2023’te “GÖKTUĞ F-16 PO-III Entegrasyonu ve Düşük Ölçekli İlk Üretim Tedariki Projesi Sözleşmesi” imzalandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.