Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı BRENSAN’dan Geleceğin Askerine Güç Verecek Teknolojiler

BRENSAN’dan Geleceğin Askerine Güç Verecek Teknolojiler

BRENSAN; tek askerden mobil platform seviyesine kadar geniş bir yelpazedeki kullanıcılar için geliştirdiği yenilikçi, yüksek verimli ve özelleşmiş güç elektroniği ve batarya çözümleri ile muharebe sahasındaki tüm unsurların, barındırdıkları kabiliyetlerden en üst düzeyde faydalanmalarına olanak sağlıyor. Firmanın geliştirdiği ürünler; personel tarafından taşınan cihazlara güç veren, hafif ve yüksek enerji yoğunluklu batarya ve şarj cihazlarından, yeni nesil kara araçları için batarya ve güç elektroniği altyapılarına kadar uzanıyor.

Tek bir personelden silahlı kuvvetlerin en üst seviyesine kadar her seviyesinde dikkate değer bir teknolojik dönüşümün yaşandığı bir dönemden geçiliyor. Bugün, neredeyse her bir asker ve her bir platform, farklı fonksiyonları bir arada barındıran ekipmanları ile birçok görevi aynı anda yerine getirebiliyor; aynı zamanda diğer unsurlarla sürekli etkileşim halinde de olabiliyor. Böylece, personel ve platformlar, bir “sistemler sistemi”ni oluşturuyor.

Bu dönüşümü ve gelişimi mümkün kılacak teknolojilerin ortak paydası ise her an kullanıma hazır olacak ve yüksek verimle sağlanacak elektrik enerjisi. Her bir personel ve platform üzerindeki alt sistemlerin nicel fazlalığı ve kritikliği düşünüldüğünde; güvenilir, hafif ve bu sistemlerin gereksinimlerine aynı anda cevap verebilecek kapasitede güç bileşenlerinin önemi daha da artıyor. BRENSAN’ın çözümleri de tam olarak bu noktada devreye giriyor.

BRENSAN tarafından geliştirilen ve üretilen Li-Ion bataryalar, yüksek enerji yoğunlukları ve zorlu kullanım şartlarına uygunlukları ile öne çıkıyor. İçerdikleri veri iletişim arayüzleri sayesinde ise birlikte kullanıldıkları cihazlar, güç yöneticileri (power manager) veya şarj cihazları ile haberleşebiliyorlar.

Elektro-optik algılayıcılar, haberleşme ve elektronik harp sistemleri ve insansız sistemler gibi birçok uygulamaya güç veren bataryalar, kullanıldıkları sistemin mekanik ve elektriksel arayüzlerinin yanı sıra güç ve enerji öncelikleri ve çalışma koşulları göz önüne alınarak tasarlanıyor. İlgili askeri ve endüstriyel standartlara uygun olarak test ediliyor.

Farklı Şarj Arayüzleri Artık Sorun Değil

Her bir personel ve platform üzerindeki alt sistemlerin nicel fazlalığı ve kritikliği düşünüldüğünde; güvenilir, hafif ve bu sistemlerin gereksinimlerine aynı anda cevap verebilecek kapasitede güç bileşenlerinin önemi daha da artıyor.

BRENSAN’ın batarya şarjı için yaklaşımı, her türlü portatif bataryayı şarj edebilen; böylelikle her batarya için ayrı şarj cihazı tedarik edilmesi ve taşınması gibi lojistik zorlukların önüne geçen “evrensel” şarj cihazları geliştirilmesini kapsıyor. Firmanın, tamamen yurt içi kaynaklarla geliştirdiği ve bu yıl dünya çapında pazarlamaya başladığı; personel üzerinde taşınabilir boyuttaki “Light Universal Charger” (LUC / Hafif Evrensel Şarj Cihazı), elektronik tasarımında kullanılan yeni nesil GaN teknolojisi sayesinde kullanıcılarına, dünyada benzeri olmayan hafiflik, verimlilik ve işlevsellik sunuyor. Askeri araç, güneş paneli, hatta bataryalar gibi sahada bulunabilecek herhangi bir kaynaktan güç alabilen ve sadece 600 gram ağırlığındaki bu cihaz, basit kablolu adaptörlerle aynı anda 2 adet bataryayı şarj edebiliyor. NATO STANAG 4695 uyumlu giriş ve çıkışları sayesinde bu standarda uygun cihaz ve bataryalarla doğrudan çalışan LUC, aynı zamanda 2 adet USB çıkışı ile bu arayüze sahip portatif cihazların da şarj edilmesi için kullanılabiliyor. Kendi ekranı üzerinden, bataryaların şarj ve sağlık durumlarını gösterebildiği gibi, bilgisayar arayüzü ile BRENSAN tarafından tasarlanan PC tabanlı yazılım üzerinden bataryaların tüm detay bilgilerini gösterebiliyor. Ayrıca, gerektiğinde yazılımını güncelleyebiliyor.

P-ONE ile Sahada Güç Yönetimi Çok Daha Kolay

LUC, elektronik tasarımında kullanılan yeni nesil GaN teknolojisi sayesinde kullanıcılarına dünyada benzeri olmayan; hafiflik, verimlilik ve işlevsellik sunuyor.

Firmanın geliştirme çalışmaları tamamlanan bir diğer ürünü ise P-ONE güç yöneticisi. Yine tek bir personelin gereksinimleri gözetilerek geliştirilen ve firmanın evrensel şarj cihazı ile benzer altyapıya sahip bu yeni nesil cihaz, çoklu girişi ile birden çok kaynaktan aynı anda güç alarak bunu farklı cihazlara dağıtabilen; batarya şarjının yanı sıra uygun kablolu adaptörler kullanarak portatif cihazlara regüle besleme verebilen minyatür bir güç dağıtım ve yönetim birimi. Eldiven ile kullanıma uygun olan cihaz, ayrıca çift yönlü girişlerden birine batarya bağlandığında, bir kesintisiz güç kaynağı (UPS) olarak da görev yaparak çıkışındaki cihazların kesintisiz beslenmesini sağlayabiliyor. Pek çok ilki bünyesinde barındıran P-ONE, renkli dokunmatik ekranı sayesinde kullanıcılara anlaşılması kolay ve modern bir arayüz sunuyor. Ayrıca, bu sınıftaki askeri bir cihazda, ilk kez USB üzerinden güç aktarımı (USB Power Delivery) imkânı da sağlıyor.

Askeri Elektrikli Araçların Bataryalarına BRENSAN İmzası

P-ONE, çoklu girişi ile birden çok kaynaktan aynı anda güç alarak bunu farklı cihazlara dağıtabilen; batarya şarjının yanı sıra uygun kablolu adaptörler kullanarak portatif cihazlara regüle besleme verebilen minyatür bir güç dağıtım ve yönetim birimi.

Sivil elektrikli araç pazarında görülen hızlı gelişim ve yaygınlaşmayla beraber güç sistemi bileşenlerinin daha verimli ve ulaşılabilir hale gelmesi, ilgili teknolojilerin avantajlarının askeri araçlarda da uygulanabilmesinin önünü açıyor. Elektrikle tahrikin askeri araçlara kazandırabileceği düşük termal ve akustik iz; ani güç gereksinimlerine cevap verebilme; platform üzerindeki, hatta dışındaki alt sistemlere enerji sağlanması gibi birçok taktik üstünlük, bu yeni araç mimarisi ile mümkün hale geliyor.

BRENSAN, savunma sanayisi ve batarya teknolojileri alanlarındaki birikimini bir arada kullanarak askeri kullanım şartlarına uygun elektrikli araç bataryalarını, yerli ve milli kaynaklarla geliştirme çalışmaları yürütüyor. Devlet destekli geliştirme programı kapsamında, öncelikli olarak yeni nesil orta ve ağır sınıf elektrikli insansız kara araçlarında kullanım için uygun, modüler ve yüksek güvenilirlikli batarya geliştirilmesi çalışmalarına hızla devam ediyor. Geliştirilen 400 V, 600 V ve 800 V seviyelerinde yüksek voltajlı ve sıvı soğutmalı batarya modülleri, platform gereksinimine bağlı olarak çoklu kullanımla yüksek enerji ve güç ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

BRENSAN, aynı ürün ailesi ile birlikte, hibrit tahrikli askeri araçlara yönelik bataryalar da geliştiriyor. Özellikle hafif ve orta sınıf tekerlekli zırhlı araçlar için Avrupa’nın önde gelen bir araç üreticisi ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında, ilk entegrasyonu ve saha testlerini, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi hedefliyor.

BRENSAN, belirli uygulamalarda askeri jeneratörlere, sessiz ve düşük bakım gereksinimli bir alternatif olacak, mobil platformlara ve sabit sistemlere yönelik yüksek voltajlı enerji depolama sistemleri konusunda da çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, Avrupa merkezli bir konsorsiyum bünyesinde, batarya ve sistem tasarım faaliyetlerine devam ediyor.

BRENSAN, bütünüyle yerli ve milli olarak geliştirilen ve üretilen yenilikçi son teknolojiyi bünyesinde barındıran güç elektroniği ve batarya çözümleri ile ülkemizin silahlı kuvvetleri için güç çarpanı olabilecek ve hızla gelişen kabiliyetlerini destekleyecek ürünler sunmayı hedefliyor. Ayrıca, uluslararası pazarlardaki benzerlerinden üstün ve rekabetçi çözümleri ile ihracatta da önemli bir potansiyel oluşturuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.