Ana Sayfa Haberler BTK ve HAVELSAN, Arttırılmış Gerçekliği Konuştu

BTK ve HAVELSAN, Arttırılmış Gerçekliği Konuştu

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile HAVELSAN’ın birlikte düzenlediği, Arttırılmış Gerçeklik Teknoloji Buluşması, 12 Ekim’de, Ankara’da gerçekleştirildi. Gençlerin ilgisini çekmek ve teknolojinin bu alanda geldiği son noktayı ortaya koymak maksadıyla düzenlenen etkinlik, arttırılmış gerçeklik konusunda faaliyet gösteren firmaları ve akademisyenleri bir araya getiren bir tanışma faaliyeti (networking) olarak da kurgulandı.

 

Katılımın yoğun olduğu etkinlik, HAVELSAN’ın, her 3 ayda bir gerçekleştirmeyi planladığı “Teknoloji Buluşmaları”nın da ilki oldu. Etkinliğin açılış konuşmalarını, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

HAVELSAN’ın Yeni Yarışması: Arttırılmış Gerçeklik Hackatonu

Etkinlik, HAVELSAN’ın düzenlediği, yeni bir yarışmanın da duyurusuna sahne oldu. Bir arttırılmış gerçeklik hackatonu olan bu yarışma, “Hayal Et-Çöz-Kazan” sloganı ile 3-4 Kasım tarihlerinde, Ankara’da yapılacak. 30.000 TL’lik toplam ödülün dağıtılacağı yarışmada, katılımcılar, verilecek problemler için, en etkili çözümü geliştirmeye çalışacak.

HAVELSAN, daha önce de benzer yarışmalar düzenlemişti. Bunlardan, Ciddi Oyun Açık İnovasyon Yarışması ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Çözüm Yarışması’nı 2017 yılında gerçekleştiren firma, bu yıl ise PARDUS Dosya Sınıflandırma ve Analiz (DoSA) Açık İnovasyon Yarışması’nı düzenlemiş ve bu 3 yarışma kapsamında, toplamda 122.500 TL’lik ödül dağıtmıştı.

 

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay

HAVELSAN, Teknoloji Tutkusunu Türkiye ile Paylaşıyor

Etkinliğin ilk konuşmasını gerçekleştiren Ahmet Hamdi Atalay, buluştayın ortaya çıkış fikrini şu şekilde anlattı: “Kendi içimizde, HAVELSAN olarak Teknoloji Zirveleri düzenliyorduk. Bütün çalışanlarımız teknolojik gelişmelerden haberdar olsun, onlarda ilgi ve merak uyandıralım ve bu konulara yönelerek kendilerini geliştirsinler diye. En son 5’incisini düzenlemiştik. Sonra arkadaşlarımdan, son derece güzel bir fikir geldi. ‘Niye biz bunu HAVELSAN’la sınırlı tutuyoruz? Niye bütün Türkiye’ye açmıyoruz? Teknoloji gelişim heyecanımıza, Türkiye’yi niye dahil etmiyoruz?’ şeklinde. Bu fikrin sonucunda, BTK ile iş birliği yapmamız gündeme geldi. Bu girişimlerden sonra, sağ olsun BTK da buna destek verdi ve böylece ortak bir etkinliğe dönüştü.”

Atalay, düzenledikleri yarışmalarla ilgili olarak da şunları ekledi: “Bir problemi ortaya koyuyoruz, sonra bunu kamuoyuna açıyoruz ve bu problemimizi çözmek isteyenlerin arasında yarışma düzenliyoruz. Onlara çeşitli mali değeri olan ödüller de veriyoruz. Bu sayede, hem bizim problemimize çözüm bulmaya katkı sağlıyorlar hem de biz onları tanıyoruz. Bu yarışmalara katılan pek çok arkadaşımız da şu anda HAVELSAN’da çalışıyor. Dolayısıyla bu yarışmalar, bir istihdam aracı olarak da düşünülebilir.”

 

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu

5G Vadisi Açık Test Sahası, Teknolojinin Önünü Açacak

Konuşmasında, 5G konusunda, dünya genelinde 2020 yılına kadar standardizasyon çalışmalarının bitirileceğini ifade eden Ömer Abdullah Karagözoğlu ise şunları söyledi: “5G’nin yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, daha fazla veri kapasitesi, enerji verimliliği ve yazılım tabanlı şebeke mantığı sayesinde, daha düşük maliyet unsurlarını karşılıyor olması, pek çok alanda yeni kullanım senaryolarını tetikleyecektir. Bizler, bu çalışmalarla eş güdümlü olarak, 5G Vadisi Açık Test Sahası’nda, yerli ve milli üretime olanak sağlayan test şebeke altyapılarının konuşlandırılması için, yoğun çaba sarf ettik. Çok yakında hayata geçecek olan test altyapısı ile bu tür uygulamaların tecrübe edilmesi ve geliştirilmesini hedefliyoruz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, HAVELSAN’ın etkinlikte açtığı stantta, firmanın arttırılmış gerçeklik çözümlerini denedi.

 

Teknoloji, Beraberinde Riskleri de Getiriyor

Teknoloji alanında baş döndürücü pek çok gelişmenin yaşandığını ifade eden Dr. Ömer Fatih Sayan, arttırılmış gerçeklik ile ilgili şunları söyledi: “Bu teknoloji, günümüzün en popüler konularından, teknolojinin en hareketli alanlarından biri. Bu özellikleriyle başta IT ve telekomünikasyon sektörleri olmak üzere; elektronik, elektrik, tekstil, inşaat, havacılık, savunma, dijital oyunlar, yayıncılık, turizm, sinema, lojistik, gıda ve daha birçok sektörü peşinden koşturmakta. Arttırılmış gerçeklik; içinde yaşadığımız dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bir araç vasıtasıyla elde edilen canlı veya dolaylı fiziksel görüntü ve/veya bilgilerle bir araya getirilerek bir amaç için zenginleştirilmesi anlamına gelmektedir. Başka bir deyişle cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak da tanımlanabilir.”

Dr. Sayan, gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkardığı tehditlere de değindi: “Bu teknolojilerin beraberinde getirdiği risklere de daha açık hale geliyoruz. Siber güvenlik, artık soysal ve ekonomik hayattaki bağlantılı riskler nedeniyle milli güvenliğin bir parçası ve milletlerin refahını etkileyen büyük bir faktör haline gelmiştir. Bu nedenle bir taraftan yeni teknolojilerin hayatımızı nasıl kolaylaştıracağına, bu teknolojilerin nasıl daha erişilebilir hale getirileceğine kafa yormamız gerekirken diğer taraftan da bu yeni teknolojilerin güvenliğinin nasıl sağlanması gerektiğini düşünmemiz ve bu doğrultuda adımlar atmamız da gerekiyor. Bakanlığımız ve ilişkili kuruluşlarımızla bu alandaki çalışmalarımız, sektörümüzün de katkılarıyla yoğun olarak devam ediyor.”

Etkinliğin sonraki oturumlarında ise HAVELSAN’dan, sektör firmalarından ve üniversitelerden çeşitli isimler konuya ilişkin görüşlerini açıkladı.

 2,078 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.