Ana Sayfa Haberler BTK ve HAVELSAN, Arttırılmış Gerçekliği Konuştu

BTK ve HAVELSAN, Arttırılmış Gerçekliği Konuştu

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve HAVELSAN’ın birlikte düzenledikleri, Artırılmış Gerçeklik Teknoloji Buluşması, 12 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirildi.

Gençlerin bu alandaki ilgilerinin arttırılması ve teknolojinin geldiği son noktanın ortaya koyulması maksadıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmalarını; HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptılar.

HAVELSAN’ın genel bir tanıtımını yapan Atalay, arttırılmış gerçekliğin, bakımcı eğitimi ve tıp gibi pek çok alanda kullanılabileceğini ifade etti. Farklı konu başlıkları ile her 3 ay aralıklarla, yeni bir Teknoloji Buluşması etkinliği gerçekleştireceklerini söyleyen Atalay ayrıca, yeni düzenledikleri bir yarışmanın da haberini verdi. Bir arttırılmış gerçeklik hackatonu olan bu yarışma, “Hayal Et-Çöz-Kazan” sloganı ile 3-4 Ekim tarihlerinde, Ankara’da düzenliyor. 30.000 TL’lik toplam ödülün dağıtılacağı yarışmanın katılımcıları, verilecek problemler için en etkili çözümü geliştirmeye çalışacaklar.

5G konusunda, dünya genelinde 2020 yılına kadar standardizasyon çalışmalarının bitirileceğini ifade eden Karagözoğlu ise şunları söyledi: “5G’nin yüksek veri hızı, düşük gecikme süreleri, daha fazla veri kapasitesi, enerji verimliliği ve yazılım tabanlı şebeke mantığı sayesinde daha düşük maliyet unsurlarını karşılıyor olması pek çok alanda yeni kullanım senaryolarını tetikleyecektir. Bizler bu çalışmalarla eş güdümlü olarak, 5G Vadisi Açık Test Sahası’nda, yerli ve milli üretime olanak sağlayan test şebeke altyapılarının konuşlandırılması için yoğun çaba sarf ettik. Çok yakında hayata geçecek olan test altyapısı ile bu tür uygulamaların tecrübe edilmesi ve geliştirilmesini hedefliyoruz.”

Dr. Sayan ise arttırılmış gerçekliğin getirilerini ise şöyle sıraladı: “Sanayide Dijital Dönüşüm anlamına gelen Sanayi 4.0 devriminin en önemli argümanları arasında yer almakta ve zaman, maliyet, hız, performans, verimlilik, işgücü gibi alanlarda önemli katkılar sunmaktadır. Yeni teknolojilerde, kullanıcılara aradığı bilgiye farklı yollarla ulaşma imkânı sağlayarak en kolay deneyimi sunuyor. Sunduğu kreatif inovasyon sayesinde reklam kampanyalarının hatırlanma oranlarında büyük katkılar sağlayarak marka bilinirliğini artırıyor. Tüketicinin satın alma alışkanlıkları arasında ilk sırada gelen ürünü deneyimleme talebi için gerçeğe en yakın deneyimi sunarak, markaları hedef kitlelerine bir adım daha yaklaştırıyor.”

Gençlerin ve konunun meraklılarının yoğun bir katılım gerçekleştirdiği etkinliğin, sonraki oturumlarında ise HAVELSAN çalışanları ve sektördeki çeşitli firmaların temsilcileri sunumlar yaptılar.

 1,496 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.