Ana Sayfa Arşiv Bu Uçaklar Düşmanın Havasını Bozacak

Bu Uçaklar Düşmanın Havasını Bozacak

HAVA SOJ projesi kapsamında, milli elektronik sistemler entegre edildikten sonra elektronik harp özel görevlerinde kullanılacak olan iki uçak, Türkiye’ye geldi.

Savunma Sanayii Başkanlığınca “Elektronik Harp Özel Görev Uçakları Geliştirilmesi” amacıyla başlatılan HAVA SOJ (Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz) projesinde platform olarak kullanılacak Kanada üretimi Bombardier Global 6000 tipi uçaklardan ilk ikisi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ tesislerine ulaştı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ, ASELSAN, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Bombardier firması temsilcileriyle birlikte uçakları inceledi.

Prof. Dr. İsmail Demir, incelemeler sırasında, uçaklara entegre edilecek elektronik harp sistemlerinin, diğer ülkelerde kullanılan sistemlere göre çok daha gelişmiş unsurlar taşımasını planladıklarını söyledi.

Elektronik Harp Özel Görev Uçakları geliştirilmesi amacıyla, Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında, HAVA SOJ projesi imzalanmış, sözleşme daha sonra ASELSAN-TUSAŞ İş Ortaklığı’na devredilmişti.

Proje kapsamında 4 adet HAVA SOJ sistemi oluşturulacak.

Sistemler, 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmeye başlanacak.

Bu sistemlerle, düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması için karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor.

Türk savaş uçakları, HAVA SOJ sayesinde daha güvenli bir şekilde operasyon icra edebilecek.

KORAL ismiyle bilinen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olan HAVA SOJ sistemi, bir hava aracı üzerinde pek çok elektronik harp kabiliyetini bir araya getirecek.

Dünyada bu yeteneklere sahip, bilinen başka bir sistem yok.

HAVA SOJ Sistemlerine entegre edilecek elektronik harp görev sistemlerinin tamamı, yurt içinde milli olarak geliştirilecek ve üretilecek.

Sözleşme kapsamında alınan ticari uçakların modifikasyon ve sertifikasyon işlemlerinin, tüm milli imkânlar değerlendirilerek Türkiye’de yapılması hedefleniyor.

Savunma Sanayii Başkanlığınca yayınlanan basın duyurusunda, bu projenin dünyada, savunma sanayii ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç firma tarafından gerçekleştirilebilecek zorlukta olduğu ve milli savunma sanayisinin ulaştığı noktayı göstermesi açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

Duyuruda ayrıca, bu projeyle Türkiye’nin, “geliştirilecek ürünün yüksek ihracat potansiyeli” sayesinde, “Bilgi ve teknoloji ihraç eden ülke” olma hedefine önemli bir katkı sağlayacağı kaydedildi.

Sistem, teknolojide son nokta olarak değerlendiriliyor.

Hava SOJ Sistemi’nin TSK envanterine girmesi ile “Savunmada dışa bağımlılığı asgariye indirmiş bir Türkiye” hedefine doğru büyük bir adım atılmış olacağı ifade ediliyor.

 3,026 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.