Ana Sayfa Haberler Bu Yıl Çevrim İçi Olarak Gerçekleştirilen STM Capture The Flag’de Heyecan Dorukta

Bu Yıl Çevrim İçi Olarak Gerçekleştirilen STM Capture The Flag’de Heyecan Dorukta

STM tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 6’ıncısı, Covid-19 salgını nedeniyle tamamen çevrim içi olarak gerçekleştirilen STM Capture The Flag siber güvenlik yarışması, 30 Ekim’de gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından başladı. Açılış konuşmalarını, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün yaptığı yarışmada, toplamda 130 takım mücadele veriyor.

5 Takıma Toplam 90.000 Lira Ödül

STM’nin, siber güvenliğe ilişkin farkındalık yaratmak ve insan kaynağını geliştirmek amacıyla düzenlediği STM CTF’e, her yıl olduğu gibi bu yıl da siber güvenlik alanında kariyer yapmak isteyen gençler ve siber güvenlik araştırmacıları katılıyor. 1 Kasım akşamına dek yarışmacılar, siber güvenlik zafiyetlerini bulmak ve sistemleri ele geçirmek için mücadele edecek ve ilk 5’e giren takımlar, toplam 90.000 lira değerindeki ödülün sahibi olacak. Yarışmanın yanı sıra Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve STM yetkilileri ile yapılan röportajlar, sertifika da alınabilecek online eğitimler, ürün demoları, mini CTF yarışmaları ve sürpriz hediyelerin yer aldığı etkinliğe, https://ctfonline.stm.com.tr adresi üzerinden erişilebiliyor.

Siber Güvenlik Alanında Markalaşmada Önemli Bir Adım: STM CTF

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, etkinlikteki konuşmasında, şunları söyledi: “Savunma sanayiimiz, güvenliğimizin yerli ve milli sistemlerle sağlanması için çalışmalarını var gücüyle sürdürüyor… Teknolojik ilerlemenin etkisiyle, dijital ekosistemin genişlemesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fiziksel güvenlikle birlikte, siber güvenliğin de önemini ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda giderek artan siber saldırılar ve sürekli gelişen siber tehditlerle birlikte, bu tehditlere karşı etkin mücadele edilmesi gerektiği konusunda farkındalığımız üst seviyededir.”

Başkanlık olarak, Türkiye’deki siber güvenlik ekosistemini geliştirmeyi, siber güvenlik alanındaki insan kaynağını artırmayı, niteliklerini geliştirmeyi ve toplumda siber güvenlik bilincini yerleştirmeyi hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Demir şu şekilde devam etti: “Başkanlığımız himayesinde, yerli ve milli siber güvenlik ekosistemimizin geliştirilmesi amacıyla kurduğumuz Siber Güvenlik Kümelenmesi, faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda tüm paydaşların bir araya getirilerek etkileşim ve sinerji oluşturulması, yerli ve milli siber güvenlik ürün, teknoloji kapasitesinin artırılmasını amaçlıyoruz. Odaklandığımız alanlarımızdan biri, ülkemizdeki yetenekli siber güvenlik insan kaynağının geliştirilmesidir. Bu kapsamda gerek çeşitli eğitim faaliyetleri gerekse CTF yani Bayrağı Yakala tarzı yarışmalarla, bu alana ilgiyi artırmak veya yetenekli gençlerimizi keşfederek onları daha iyi noktalara taşımak istiyoruz. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi bünyesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerde düzenlenen eğitimler, yaz ve kış kampları ve online eğitimlerle birlikte, binlerce öğrenciye eğitim imkânı sunduk. Eğitimlerimizi daha profesyonel bir zemine taşımak maksadıyla, bu ay içinde Siber Kariyer Sertifika Programı başlatarak, yetiştirmiş olduğumuz siber güvenlik uzmanlarını sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi olarak, düzenlediğimiz siber güvenlik fikir yarışmaları, siber güvenlik hackathon’ları ve bitirme projeleri gibi yarışmalarla gençlerimizin yeni fikirlerini ve projelerini destekliyoruz. Onların, siber güvenlik kariyerlerinde bir adım öteye geçebilmeleri için elimizden gelen tüm olanakları sağlıyoruz. Geleneksel hale gelen STM CTF Bayrağı Yakala Programı, kümelenme bünyesindeki ‘Yeteneğe Erişim’ başlığımızın temel faaliyetlerinden birine dönüştü. Ülkemizin, siber güvenlik alanında bir markaya dönüşmesi yolunda atılan ve insan kaynağımızı geliştirmeye yönelik bu tarz adımları her zaman desteklemeye devam edeceğiz.”

Siber Güvenlikte Yabancı Çözümler, Sınır Güvenliğinde Yabancı Askerlere Eşdeğer

İçinde yaşadığımız çağın en dikkat çeken özelliğinin, baş döndürücü bir hızla gelişen dijital teknolojiler ve bu teknolojilerin meydana getirdiği dönüşümler olduğunu kaydeden T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ise konuşmasında, yenilikçi teknolojilerin salgın süreciyle birlikte daha da hızlandığını ve hayatın her alanını şekillendirdiğini söyledi. Dijital dönüşümün gerçekleştirilmesi için siber güvenliğin vazgeçilmez olduğunu kaydeden Dr. Koç, şöyle devam etti: “Dijital Dönüşüm Ofisi olarak hızlı, efektif ve etkin bir biçimde dijital ekosistemin geliştirilmesi temel görevlerimizden biri. Siber güvenlik başta olmak üzere, yerli ve milli yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi, milli yazılımların desteklenmesi, kritik altyapıların korunması, büyük veri ve yapay zekâ konuları, şüphesiz dijital dönüşümün ayrılmaz birer parçası. Siber güvenliği yabancı çözümlerle sağlamaya çalışmanın, sınır güvenliğini yabancı askerlere emanet etmeye eşdeğer olduğu unutulmamalıdır. Yerli ve milli siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik olarak oluşturulan Siber Güvenlik Kümelenmesi’ni destekliyoruz. Yenilikçi teknolojileri kullanarak ve ulusal önceliklerimiz doğrultusunda uluslararası rakipleriyle rekabet edebilecek markalara sahip olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Siber güvenlikte caydırıcı olmanın yolu, bu alanda doğru strateji ve politikalar uygulayarak, mevcut teknolojilere eşdeğer, milli ürün ve çözümler geliştirmek, her kademede siber güvenlik uzmanı sayısını artırmak ve yeni analiz yöntemleriyle zafiyet alanlarını erken tespit etmekten geçiyor.”

Siber Güvenlikte Bütüncül Bakış Açısı

Konuşmasında “Siber güvenliği, ülkemizin güvenliğinin olmazsa olmazı olarak görüyoruz” ifadesini kullanan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise “Hayatımıza giren her yeni teknolojinin, güvenliğimiz açısından sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler için üretilmiş; yaşamlarımızı ve işlerimizi kolaylaştırmak üzere hayatımıza girmiş her teknolojik cihaz, beraberinde birtakım riskler de getiriyor. Bu nedenle siber güvenliğe öncelikle, ‘teknolojiyle bu kadar iç içe yaşamaya başlamışken, kamusal ve kişisel verilerimiz, ticari sırlarımız, iş yapış süreçlerimiz, özetle tüm hayatlarımız korunmalı’ gözüyle bakıyoruz” dedi. Siber saldırıların sıklığı ve yıkıcılığının her geçen gün arttığını da kaydeden Güleryüz, şöyle konuştu: “Durmaksızın ilerleyen teknoloji, siber saldırganlar tarafından tehditlerin daha etkili hale getirilmesi için de kullanılıyor. Hedeflerinde ise, önemli veri tabanına sahip şirketlerden, pandemide gördüğümüz üzere aşı çalışmalarına varıncaya dek hemen her alan bulunuyor. Bu nedenle, yerli teknolojilerle siber güvenlik çözümleri geliştirip bu hizmeti veren bir şirket olarak, ülkemizde iş süreçlerinin doğru işlemesi, verilerin kamu, sektörler ve kişiler bazında korunması, en önemli önceliğimizi oluşturuyor. Ayrıca STM olarak, ülkemizde siber güvenlikte uzman açığını kapatmak üzere, fırsat bulduğumuz her an, gençlerimizde bu farkındalığı yaratabilmek adına harekete geçiyoruz. CTF etkinliğimizle, gençlerimizin bu konuya olan ilgilerine bir zemin oluşturuyor ve bir siber güvenlik araştırmacısı olarak savunma sanayimizde kariyer imkânı olduğunu gösterebilmeyi hedefliyoruz. Şimdiden CTF’de yarışacak tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.”

“Jet Hızlandırma” Programı, Girişimcilerin Önünü Açacak

STM ayrıca, daha önceki yıllardakine benzer şekilde, bu yılki CTF etkinliğini de basın lansmanı için bir fırsat olarak değerlendirdi ve etkinlik sırasında, “Jet Hızlandırma” programının tanıtımını gerçekleştirdi.

SSB ve Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliği ile düzenlenen program kapsamında, siber güvenlik alanında ön prototip veya prototip seviyesinde ürünü olan 10 takım, 8 hafta boyunca çeşitli eğitimler ve birebir danışmanlık hizmetlerinden yararlanacak. Program sonunda 3 takım çeşitli ödüllerin sahibi olacak. Parasal olarak toplam 37.500 liralık ödül verilecek olan programda, 1’inci gelen takım ayrıca, Siber Güvenlik Kümelenmesi ile birlikte, uluslararası bir fuara katılma ve 5’inci ICWC etkinliği sırasında ücretsiz olarak 6 metrekarelik stant açma imkânına da kavuşacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.