Ana Sayfa Haberler Bulgaristan, Hava Araçlarının Hizmet Yıldönümünde Gövde Gösterisi Yaptı

Bulgaristan, Hava Araçlarının Hizmet Yıldönümünde Gövde Gösterisi Yaptı

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Onur KURÇ / onur@removebeforephotos.com

Tayfun YAŞAR / tayfun@removebeforephotos.com

 

Bulgaristan Hava Kuvvetleri; Mi-24’ün 40’ıncı, MiG-29’un 30’uncu ve BELL-206 JetRanger’in 20’inci hizmete giriş yıldönümü kutlamak amacıyla bir hava gösterisi etkinliği düzenledi. 29 Haziran’da, Graf Ignatievo Hava Üssü’nde düzenlenen gösteride; arama-kurtarma, taarruz ve önleme görevlerinin yer aldığı birçok senaryo, başarı ile gerçekleştirildi.

MSI Dergisi’nin, Türkiye’den katılan tek basın kuruluşu olarak yerinde izlediği etkinlik, 2004 yılında NATO’ya katılan ülkenin hava gücünü sergilemesi açısından önem taşıyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminden kalan birçok hava aracının yanı sıra C-27J SPARTAN gibi günümüzün son teknolojisini barındıran hava araçlarını da envanterinde bulunduran Bulgaristan Hava Kuvvetleri, bu etkinlikle kabiliyet ve gücünü izleyenlerin hafızasına kazıdı.

Gösteriyi, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de izledi.

 

Halka açık olarak gerçekleştirilen etkinlikte, Bulgaristan Hava Kuvvetlerine ait hava araçları, silah ve çeşitli teçhizat da sergilendi. Bulgaristan Hava Kuvvetleri, hava fotoğrafçılarına (spotter) da etkinliği gözlemlemeleri için kapılarını açtı. Gösteriyi, çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelen, yaklaşık 50 hava fotoğrafçısı yerinde gözlemledi.

Mi-17

 

Gösteri, Mi-17 (NATO kod adı: Hip) helikopterinin, Bulgaristan bayrağı ile katılımcıları selamlamasıyla başladı. Gösterinin ilk görevi ise Bulgaristan Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan Muharebe Arama Kurtarma (Combat Search and Rescue / CSAR) timlerinin gerçekleştirdiği kurtarma faaliyeti oldu. Senaryo gereği, AS532 COUGAR helikopterinden atlayan bir asker, CSAR timlerinin başarılı operasyonuyla güvenle yere indirildi.

Su-25

Su-25, Taarruz Gösterisi ile Sahnedeydi

Etkinliğin en dikkat çeken kısımlarından biri, iki adet Su-25 (NATO kod adı: Frogfoot)’in taarruz gösterisiydi. Taarruz senaryosu kapsamında, iki Su-25’in havada yaptığı akrobasi manevraları ve pist üzerinden alçak uçuşu, izleyenlerin beğenisini topladı. Yakın hava desteği uçağı olarak geliştirilen ve Afganistan, Irak gibi birçok sahada operasyonel olarak kullanılan Su-25; zırhlı kokpiti, birbirinden bağımsız çalışan iki motoru ve yangına dayanıklı yakıt depolarıyla dikkat çekiyor. Su-25’in ABD Hava Kuvvetlerindeki muadili A-10 iken, Türkiye’nin geliştirdiği HÜRKUŞ-C de bu uçaklar ile aynı görevleri icra edebilecek.

Gösteride, 1967 yılında ABD’de hizmete giren ve halen Türkiye dâhil 60’tan fazla ülke envanterinde bulunan hafif keşif helikopteri BELL-206 JetRanger da görev aldı. Bulgaristan Hava Kuvvetlerinde hizmete girişinin 20’inci yılını dolduran BELL-206 JetRanger, keşif görevi kapsamında, pist üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi.

BELL-206 JetRanger

 

AS532 COUGAR

Taarruz helikopteri Mi-24 (NATO kod adı: Hind)’ün gerçekleştirdiği gösteri ise izlemeye değerdi. 1979 yılında Bulgaristan Hava Kuvvetlerine katılan ve 40’ıncı yıldönümüne ulaşan Mi-24, 50’ye yakın ülkede görev almaya devam ediyor. SSCB’de hizmete girdiği 1972 yılından itibaren, Soğuk Savaş döneminin en etkili hava araçlarından biri olan Mi-24’ün en önemli özelliklerinden biri, gövdesini kaplayan güçlü zırhı. 12,7 milimetrelik bir top, güdümlü tanksavar füzesi ve 57 milimetrelik roket ateşleyebilen helikopter, gövde içinde; tam donanımlı 8 asker, 4 sedye ve 2.400 kilograma kadar çeşitli yükleri taşıyabiliyor.

C-27J SPARTAN ve MiG-29 Aynı Karede

Gösterinin bir sonraki aşamasında, gökyüzünde, C-27J SPARTAN ve Bulgaristan Hava Kuvvetlerinde 30’uncu yılına giren MiG-29 (NATO kod adı: Fulcrum) bir arada görüldü. Senaryo gereği, kaçak uçak rolüne bürünen C-27J SPARTAN, MiG-29’larla mücadelesinde, üstün manevra kabiliyetleri ve alçak uçuş performansı ile izleyenleri heyecanlandırdı. Önleme görevi kapsamında MiG-29’lar, C-27J SPARTAN’ı baskılayarak uçağının piste inmesini sağladı.

C-27J SPARTAN

 

C-27J SPARTAN’ın Akrobasi Yeteneği

İtalyan savunma devi Leonardo tarafından üretilen C-27J SPARTAN; personel ve paraşütçü ikmali, kargo taşıma, savaş bölgesinden tahliye, VIP taşıma, insani yardım, afet yardımı ve yangınla mücadele gibi birçok farklı görevde kullanılabiliyor. Kısa pistlerden kalkış yapabilme ve kısa pistlere inebilme özelliğine sahip bu uçak, sert hava koşullarında dahi görevini başarıyla yürütebiliyor. C-27J SPARTAN, ağır bir uçak olmasına rağmen İtalya Hava Kuvvetlerinin akrobasi filosu Reparto Sperimentale Volo’da yaptığı gösterilerle de izleyenlerde hayranlık uyandırıyor. Bugün, 85 adet C-27J SPARTAN, dünya genelindeki 15 farklı kullanıcının envanterinde bulunuyor.

NATO standartlarına göre birtakım modernizasyon süreçlerinden geçirilen MiG-29’lar ise halen Bulgaristan’ın hava taarruz gücünün belkemiğini oluşturuyor. Bulgaristan, alacağı F-16V savaş uçakları ile kullanım ömrünü tamamlamaya yakın olan MiG-29’ların yerini doldurmayı planlıyor.

L-39ZA ALBATROS

Gösteride, eğitim uçakları PC-9M PILATUS ve L-39ZA ALBATROS da uçuş gerçekleştirdi. MiG-29, Mi-24, BELL-206 JetRanger’in alçak geçiş gösterileri ile son bulan etkinlik, Bulgaristan’ın hava gücünün sergilendiği nadir gösterilerden biri olarak, havacılık tutkunlarına unutulmaz dakikalar yaşattı.

 

 1,703 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.