Ana Sayfa Haberler Büyümesini Sürdüren Turaç, DSEI ile Avrupa Turnesine Devam Ediyor

Büyümesini Sürdüren Turaç, DSEI ile Avrupa Turnesine Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 183’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin internet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Hafif silah mühimmatı alanındaki ürün ailesini her geçen gün genişleten Turaç, uluslararası pazardaki açılımını da hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda firma, savunma sanayisi fuarları arasında dünyanın en önde gelen etkinliklerinden biri olarak gösterilen DSEI 2019 fuarına da “milli katılım” konsepti içerisinde katılım sağlıyor.

 

Firma, ilk defa katılacağı bu fuar ile sahasında yer alan diğer ülke üretici firmalar arasında, dinamizmi ve heyecanı ile gerek Birleşik Krallık’taki pazarını genişletmeyi gerekse Afrika ve Uzak Doğulu müşterileri ile potansiyel yeni iş imkânlarına ulaşmayı hedefliyor.

Turaç’ın üretim izinlerini alarak fiilen imalatına başladığı piyade tüfeği fişeği ürün gamı; 5,56×45 mm, 7,62×51 mm ve 7,62×39 mm’lik fişeklerden oluşuyor. Firma ayrıca, bu fişeklerden ilk ikisinin sivil sürümleri olan .223 Remington (Rem.) ve .308 Winchester (Win.) tipi fişekleri de üretiyor. Temelde sportif amaçlı yivli av tüfeklerine yönelik olarak üretilen bu fişekler, sırası ile 5,56×45 mm, 7,62×51 mm çapındaki piyade tüfekleri ile keskin nişancı tüfeklerinden de ateşlenebiliyor.

Turaç, Milli Savunma Bakanlığından aldığı üretim izinlerinin ardından imalatına başladığı piyade tüfeği fişeklerinin ilk satışını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra Bulgaristan, Kuveyt, Tunus, Umman ve Ürdün’e yaptı.

Turaç, yakın zamanda, piyade tüfeği fişekleri grubundan izli fişekler ile zırh delici fişekleri de ürün ailesine eklemeyi hedefliyor. Firma, bu fişeklerle ilgili her türlü prototip üretimi ve testleri tamamlayarak, 2021 yılında seri üretime geçmeyi planlıyor.

Turaç’ın ürettiği piyade tüfeği fişekleri.

 

 

Turaç, 9×19 mm’lik tabancalar için de Parabellum FMJ (Full Metal Jacket), Luger FMJ, Luger JHP (Jacketed Hollow Point) ve Subsonic FMJ mühimmatlar üretiyor. Bunlardan Parabellum FMJ, silahlı kuvvetler tarafından genel maksatlı olarak kullanılırken Luger FMJ, daha düşük namlu çıkış basıncı nedeniyle daha çok sivil kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Zırh koruması bulunmayan yumuşak hedeflerde etkili olan Luger JHP ve düşük gürültüsü ile gizlilik gerektiren görevler için öne çıkan Subsonic FMJ ise genellikle özel kuvvetler tarafından kullanılıyor.

 

 

Öldürücü Olmayan Mühimmatlar

Turaç, DSEI 2019 fuarında, öldürücü olmayan fişek gurubu ürünlerini de sergiliyor. Firma, toplumsal olaylarla mücadelede, özellikle kolluk kuvvetlerinin en önemli caydırıcı gücü olan ve halihazırda birçok ülkede kullanımda bulunan bu sınıftaki ürünlerini, ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

Öldürücü olmayan mühimmat sınıfında yer alan ürünlerin en belirgin özelliklerinden biri de kullanıldığı amaca göre hedefte istenen etkiyi yapmanın yanı sıra kolluk kuvvetlerinin de olayları yatıştırma ve kalabalığı dağıtma noktasındaki başarısına katkı sağlayan en önemli unsurlardan biri olması. Turaç, bu alanda da Sterling markası altındaki tüm ürünlerinde olduğu gibi kaliteyi her zaman ön planda tutuyor.

Bu farkındalıkla Turaç, her zaman hamlelerini doğru seçerek, yeniliklere ve güncel ihtiyaçlara göre şekillenen tüm oyunların kurgusunda, elitlerin arasında yerini alıyor.

Turaç’ın bu alandaki ürünleri, .12 kalibre pompalı tüfeklerden ateşlenebiliyor. 10 ila 35 metre arasında değişen farklı mesafelerdeki hedefler için optimize edilen bu ürünler ve özellikleri kısaca şöyle:

  • Kauçuk Şevrotin: Bu mühimmat, hedefe, 0,60 gram ağırlığındaki kauçuk saçmalar ateşliyor. Özellikle yakın mesafelerde kullanım için geliştirilen bu ürün, sahip olduğu yüksek dağılım oranı ve geniş etki alanı ile ani müdahaleleri kolaylaştırıyor.
  • Kauçuk Çift Top: İsabet ve dağılım oranının dengelenerek, orta mesafeler için optimize edilen bu ürün, hedefe, 7 gram ağırlığındaki 2 adet kauçuk top ateşliyor.
  • Kauçuk Tek Kurşun: Hedefe, 17,5 gram ağırlığında tek bir kauçuk mermi fırlatan bu ürün, uzak mesafelerdeki yüksek isabet oranı ile öne çıkıyor. Hedefe atılan kauçuk mermi, kanatçıkları ve damla formu ile mükemmel aerodinamik özelliklere sahip.

Turaç’ın ürettiği piyade tüfeği fişekleri.

 

Turaç, İhracatta 60 Ülkeye Ulaştı

Toplam üretim miktarını her yıl arttıran Turaç, 2018 yılında, 190 milyon adet fişek üreterek kendi rekorunu kırdı. Kurulduğu ilk günden itibaren ihracat odaklı bir strateji izleyen firma, 2018 yılında, aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 12 yeni kullanıcıyı daha müşteri portföyüne eklemeyi başardı. İhracat yaptığı toplam ülke sayısını 48’den 60’a çıkaran firmanın 2018’deki ihracat rakamı da bir önceki yıla göre yüzde 50 civarında artarak 15 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2018 yılında kendi ürün grubunda ihracat şampiyonu olan Turaç, ödülünü de bizzat Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in elinden aldı.

Firma, 2019 yılında ise 18 milyon dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Turaç’ın Avrupa’daki müşteri portföyü içerisinde; Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belarus, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İtalya, İsviçre, Kosova, Litvanya, Makedonya, Romanya, Slovenya, Ukrayna ve Yunanistan olmak üzere, toplam 16 ülke bulunuyor.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş, fuar katılımı ile ilgili şunları söylüyor: “Tabanca fişekleri ve pompalı tüfek fişekleri açısından, Turaç’ın Avrupa pazarında önemli bir varlığı var. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl üretimine başladığımız piyade tüfeği fişeklerini de Avrupalı kullanıcıların kullanımına sunmayı başardık. Buradan aldığımız cesaretle de dünyanın en önemli savunma sanayisi etkinliklerinden birisi olarak gösterilen DSEI fuarına ilk kez katılma kararı aldık. Dünya’da çok zorlu bir kullanıcı olarak bilinen Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Polisinin sürekli tedarikçisi olmanın haklı gururunu yaşayan Turaç, DSEI 2019’da, bu sorumluluğunun bilinci ile üzerine düşen temsil görevini de layığı ile yerine getirecek.”

 1,116 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.