Ana Sayfa Özel Haberler C-27J Spartan, Kabiliyetlerini, COVID-19 Salgını ile Mücadelede de Gösteriyor

C-27J Spartan, Kabiliyetlerini, COVID-19 Salgını ile Mücadelede de Gösteriyor

K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com

Leonardo tarafından, hem askeri görevlerin hem de doğal afetlerle mücadele görevlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirilen C-27J Spartan, kabiliyetlerini, Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) salgınında da sergiliyor. Dünya üzerinde, 15 ülkeden 16 son kullanıcının envanterinde bulunan C-27J uçakları, salgının başlangıcından beri gerçekleştirdikleri uçuşlarla kritik destek ve nakliye görevlerini yerine getiriyor.

Tüm dünyada etkisini gösteren COVID-19 salgını, ulusal ve uluslararası taşımacılıkta aksamalara yol açarken dünya genelinde hava kuvvetlerinin nakliye uçakları, önemli roller üstleniyorlar. Özellikle salgınla mücadelede en ön safhada görev yapan sağlık personelinin acil ihtiyaç duyduğu medikal malzemeler, askeri nakliye uçakları ile taşınıyor.

Romanya Hava Kuvvetlerine ait bir C-27J, 24 Mart’ta, salgınla mücadelede kullanılacak malzemeleri, Türkiye’den Romanya’ya nakletti.
© 2020 Romanya Milli Savunma Bakanlığı

Leonardo tarafından, en başından bir askeri nakliye uçağı olarak tasarlanan C-27J; entegre yardımcı güç ünitesi (APU) ile yer destek ekipmanından bağımsız operasyon yapma kabiliyeti; kısa ve hazırlanmamış pistlerden kalkış ve bu pistlere iniş kabiliyeti ve çok farklı konfigürasyonlarda faydalı yük taşıma kabiliyeti ile kullanıcılarına önemli bir esneklik sağlıyor. Bu esneklik, COVID-19 salgını sırasında, farklı boyutlarda ön plana çıkıyor:

  • Merkezden uzak, küçük yerleşim birimleri de salgından etkilenebiliyor. C-27J, buralara gerekli malzemeleri ulaştırmak ve buralardan hasta tahliyesi yapmak gibi görevleri rahatlıkla yerine getiriyor. Kendisi ile aynı sınıfta ya da üst sınıfta yer alan nakliye uçaklarının iniş ve kalkış yapamadığı pistleri kullanabiliyor; aynı sınıfta yer alan uçaklardan çok daha fazla kişiyi ve malzemeyi, tek seferde taşıyabiliyor. Peru Hava Kuvvetleri, ülkenin COVID-19 salgını ile mücadelesinde, C-27J’nin bu kabiliyetlerinden yararlanıyor.
  • Farklı faydalı yükler taşıma esnekliği, C-27J’nin, karantina şartlarına uygun sıhhi tahliye yapmasını da sağlıyor. Uçak, bulaşmayı önleyecek özel ekipmanlarla bindirilen hastaları nakledebiliyor ve salgın döneminde, uçağın bu kabiliyetine, başta İtalyan Hava Kuvvetleri olmak üzere, son kullanıcılar tarafından sıklıkla başvuruluyor.
  • C-27J’nin kabini; C-17, A400M ve C-130 gibi stratejik (ya da ağır) nakliye uçaklarından indirilen kargonun, daha küçük parçalara bölünmesine gerek kalmadan, doğrudan uçağa sığmasına olanak sağlıyor. Böylece, farklı yerlerden gelen geniş hacimli yardım malzemelerinin, stratejik nakliye uçakları ile ana üslere ulaşması; buradan ileri noktalara ise taktik kabiliyetleri öne çıkan C-27J ile ulaştırılması mümkün hâle geliyor. C-27J; 3,33 x 2,6 metrelik kesiti ile sınıfının en geniş kabinini sunuyor. Örneğin, bir ambulans, tavanındaki lambaları ile birlikte C-27J’ye yüklenebiliyor.
  • Özellikle Avrupalı kullanıcıları, COVID-19 ile mücadelede, C-27J’nin, uçuş menzilinden ve farklı nakliye görevlerine çabuk adapte olabilmesinden yararlanıyor. Uçak, 6 ton yük ile 4.130 kilometrelik bir menzile sahip. Ayrıca uçağın kabini, farklı ihtiyaçlara göre, hızlıca dönüştürülebiliyor (Tablo 1).

Tablo 1. C-27J’nin, tek bir yükleme operatörü tarafında farklı konfigürasyonlara dönüştürülebilmesi için gereken süreler (Satırlar mevcut konfigürasyonu, sütunlar, dönüştürülecek konfigürasyonu gösteriyor. Tüm süreler dakika cinsinden.)

 Malzeme NakliSıhhi TahliyeTüm Ekipmanın Kaldırıldığı Boş Kabin
Malzeme Nakli3210
Sıhhi Tahliye3225
Tüm Ekipmanın Kaldırıldığı Boş Kabin1025
Romanya Hava Kuvvetleri, C-27J’yi, COVID-19 salgını kapsamında, sıhhi tahliye için de kullanıyor. © 2020 Romanya Milli Savunma Bakanlığı

Sahada Kaydedilen Başarı

Mart ayının son haftası ile nisan ayının ilk haftasında, Leonardo’nun pilotları tarafından kullanılan bir C-27J uçağı; toplam 13,4 uçuş saatinde, 3.000 mil uçarak 3,5 ton ağırlığa sahip 64 metreküp malzemeyi, adalar dahil İtalya’nın farklı bölgelerine taşıdı. İtalyan Hava Kuvvetleri de C-27J uçaklarını, karantina şartlarında sıhhi tahliye ve malzeme nakli görevlerinde kullandı. Nisan ayı ortası itibarıyla uçaklar, toplam 7 uçuşta ve 32 uçuş saatinde, 20 tonluk malzeme nakletti.

İtalya’nın yanı sıra Peru, Romanya, Litvanya ve Slovakya Hava Kuvvetleri de C-27J uçakları ile salgınla mücadele kapsamında çeşitli görevleri yerine getiriyor.

Leonardo, Kenyalı yetkililerin izni dâhilinde, Kenya Hava Kuvvetleri için üretilen, ancak henüz teslim edilmemiş bir C-27J uçağını, İtalya’nın COVID-19 salgını ile mücadelesinin kullanımına sundu. © Leonardo

C-27J’nin Teknik Özellikleri

Azami Kalkış Ağırlığı: 31.800 kg

Azami İniş Ağırlığı: 30.500 kg

Azami Yük: 11.100 kg

Yakıt Kapasitesi: 12.320 lt

Motor: 2 adet Rolls-Royce AE 2100-D2A (3,458 kW, 4,637 shp)

Pervane: 6 palli Dowty R-391

Kalkış Mesafesi (Azami Kalkış Ağırlığı, ISA, S.L.): 580 m

İniş Mesafesi (Normal İniş Ağırlığı, ISA, S.L.): 340 m

Azami Seyir Sürati: 325 KTAS

Servis Tavanı: 30.000 ft

Seyir İrtifası: 27.000 ft

5.000 kg Yükle Menzil: 4.850 km

Azami Nakil (Ferry) Menzili: 5.850 km

Piyade Nakli: 60 askere kadar

Paraşütçü Nakli: 46 askere kadar

Yük Nakli: Aralarında büyük boyutlu yüklerin, tekerlekli ve paletli araçların, uçak motorlarının ve hafif helikopterlerin de bulunduğu yükleri, her biri tek seferde olmak üzere, aşağıdaki konfigürasyonlarda taşıyabilir:

  • 3 adet HCU-6E 463L paleti (Bir tanesi azami 5.000 kg’ye kadar)+rampada 1 adet HCU-12E
  • 6 adet HCU-12E 463L paleti (Bir tanesi azami 2.500 kg’ye kadar, 1 tanesi rampada)

Havadan Yük Atma:

  • Toplam 9.000 kg ağırlığa sahip 2 platform (1 tanesinin ağırlığı 6.000 kg’ye kadar çıkabilir.)
  • Her biri 908 kg’ye kadar çıkabilen, 6 adet A22 CDS paketi
  • LAPES ile teki azami 5.000 kg’ye kadar çıkabilen, 1 ya da 2 yük
  • Toplam ağırlığı 6.000 kg’ye kadar çıkabilen, 3 adet HCU-6E 463L paleti

Hava Ambulansı: 36 adede kadar sedye ve 6 tıbbi görevli

VIP: 6 VIP, 18 personel ve bir servis modülü

Yangın Söndürme Uçağı: 6 adet Guardian sistem konteyneri (6.000 lt su ya da yangın söndürücü)

C-27J’nin pilotlara sunduğu ortam, koruyucu giysiler ve ekipman ile görev yapmanın zorluklarını bir ölçüde azaltıyor. © 2020 Romanya Milli Savunma Bakanlığı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.