Ana Sayfa Manşet C2S, Sektöre Sunduğu Hizmetlere Quell EMI Filtrelerini de Ekledi

C2S, Sektöre Sunduğu Hizmetlere Quell EMI Filtrelerini de Ekledi

Quell EESeal filtreleri, çeşitli platformlarda, EMI sorunlarını konnektör seviyesinde gidermek için kullanılıyor.

Konnektörlerden Kaynaklanan Elektromanyetik Girişim Sorunlarına Hızlı ve Maliyet Etkin Çözüm

Hava, kara, deniz ve uzay platformlarında kullanılan birimler (LRU / Line Replaceable Unit / Sahada Değiştirilebilen Birim) ya da paneller üzerindeki konnektörler, elektromanyetik girişim (EMI) kaynağı ya da EMI’nın ortaya çıktığı konum haline gelebiliyor. Bu durum ortaya çıktığında, sorunun giderilmesi için izlenecek yol ise projelerin maliyetlerine ve takvimlerine doğrudan etki edebiliyor. Savunma, havacılık ve uzay sektörlerinin tedarik zincirlerinde güvenilir çözüm ortağı olmak üzere yola çıkan C2S Havacılık Çözümleri (C2S), Quell’in EESeal EMI filtreleriyle bu soruna hızlı ve maliyet-etkin bir çözüm sunuyor.

Konnektör kaynaklı bir EMI sorunu tespit edildiğinde, geleneksel çözüm yolu, ilgili konnektörün EMI dayanımlı bir sürümüne geçmek oluyor. Bu durumda, hem konnektör hem de arkalığı (backshell) değişiyor. Böyle bir değişim, maliyetli olmasının yanı sıra ortalama 6 ayı bulan uzun teslim sürelerini (lead time) de beraberinde getiriyor. Bazı durumlarda, ilgili konnektör, tek başına projenin takvimini etkileyen kritik bileşen haline gelebiliyor. Quell’in en önemli global distribütörlerinden Powell ’in Türkiye temsilcisi C2S’nin sektöre sunduğu Quell EESeal EMI filtreleri, bu tür sorunlara yenilikçi bir çözüm getiriyor.

Mevcut Sistemlerde Değişikliğe Gerek Yok

Quell’in EESeal EMI filtreleri, mevcut konnektör ve arkalığı değiştirmeden MIL-STD-461 ve DO-160 gereksinimlerinin kolaylıkla karşılanmasının önünü açıyor. İnce bir conta şeklinde olan bu filtreler, konnektörün boyutlarına göre özelleştirilebilen, özel bir esnek malzemeden üretiliyor. Filtre, konnektörün kontaklarının üzerine bir kaplama gibi geçiriliyor ve konnektör, bu işlem öncesinde olduğu gibi bağlanıyor.

Uygulamaya Özel Filtre

Quell’in EESeal EMI filtreleri, konnektörden geçen sinyallerin teknik özelliklerine göre, uygulamaya özel bir şekilde tasarlanıyor. Böylece her bir sinyal noktasına özel kapasitör, topraklama ve beslemeye göre filtreleme yapıyor.

EESeal filtrenin geliştirme süreci ise şöyle ilerliyor:

  • EMI sorunu yaşayan firma, konnektörden geçen sinyaller ve EMI sorunuyla ilgili ölçümleri derleyerek Quell’e iletiyor.
  • Quell, 3 ila 5 iş günü içinde, firmanın testlere sokabileceği filtre örneğini hazırlayarak gönderiyor. Bu numune gönderiminin, belli şartlar sağlandığında, ücretsiz olarak yapılabilmesi de mümkün.
  • Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından, sipariş edilen filtreler, 10 ila 12 hafta arasında temin edilebiliyor. EESafe’in geleneksel alternatifi EMI korumalı konnektörlerde ise bu süre 6 aya kadar çıkabiliyor.

Konnektör ve arkalığın değişmesine ihtiyaç duyulmaması, EESafe’in çok daha maliyet-etkin bir çözüm olmasını da sağlıyor.

Avantajlar Takvim ve Maliyetle Sınırlı Değil

Quell EESeal filtreleri, farklı konnektör boyutlarına göre üretilebiliyor.

Quell EESeal, kapasitör tabanlı diğer çözümlerin aksine konnektör uzunluğunu etkilemiyor. Konnektöre, lehim gibi işlemlere ihtiyaç duymadan takılıyor ve her bir filtrenin ağırlığı, 1 gr’ın altında kalıyor. Böylece geleneksel çözümlerin getirdiği ağırlık artışı, EESeal için söz konusu olmuyor.

EMI sorununun konnektörde çözülmesi ise birimin içinde, örneğin, bir PCB üzerinde kaplama yapılması ya da direnç kullanılması gibi ihtiyaçları da ortadan kaldırıyor. Her bir EESeal, konnektöre, herhangi bir alet gerektirmeden takılabiliyor.

Sahada Kendini İspat Eden Çözüm

Quell EESeal filtrelerin; şok, titreşim, tuz, sıcaklık, nem, irtifa, korozyon, gaz salınımı gibi şartlar altında sorunsuz çalıştığı, hem testlerde hem de sahada ispatlandı. Filtreler, halen çeşitli platformlarda başarıyla görev yapıyor.

C2S Genel Müdürü Sarp Granit Temür, Quell EESeal filtrelerinin, EMI konusunda sorun yaşandığında önemli bir fırsat sunduğuna dikkat çekiyor: “EMI sorunları, projelerin ilerleyen safhalarında ortaya çıkabiliyor ya da tespit edilebiliyor. Örneğin, bir birim ortaya konduğunda, EMI konusunda bir sorun olduğu fark edilebiliyor. Bu aşamada, birime kolayca takılabilecek, hızlı bir şekilde tedarik edilebilecek ve maliyet-etkin çözüm olarak Quell EESeal filtreleri öne çıkıyor. Böylece firmalar, projelerini sorunsuz bir şekilde sürdürebiliyor.”

Distribütörlüğün Ötesine Geçen Destek

C2S Genel Müdürü Sarp Granit Temür

Temür, Quell EESeal ürünleriyle ilgili verdikleri desteğin, distribütörlüğün ötesine geçtiğini vurguluyor: “C2S, yeni kurulan bir firma olmasına rağmen arkasında 15 yılı aşan bir tecrübe ve alan uzmanlığı bulunuyor. Sektör firmalarının tedarik süreçlerinde neler yaşadığını; hangi noktalarda, ne tür desteklere ihtiyaç duyduklarını çok iyi biliyoruz. Bu kapsamda eskizden endüstrileşme evresine kadar, malzeme seçim ve tasarım mühendisliği desteği, teknik satış ve uzun süreçli satış yönetimi hizmetlerini de veriyoruz. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi Powell ile Quell EESeal için de tüm süreçleri kapsayan, kapsamlı bir destek sağlıyoruz. Firmalarımızın tek yapması gereken şey, bizimle temasa geçmek. Ardından, süreçlerin ne kadar hızlı ilerlediğini ve önemli bir soruna, maliyet-etkin bir çözüm bulabildiklerini memnuniyetle görecekler.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.