Ana Sayfa Haberler Kalifikasyonu Tamamlanan CANiK M2 QCB Seri Üretime Geçti

Kalifikasyonu Tamamlanan CANiK M2 QCB Seri Üretime Geçti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve Samsun Yurt Savunma (SYS) tarafından yürütülen Platformlar için 12.7 mm Makineli Tüfek Projesi’nde kalifikasyon süreci tamamlandı ve seri üretime geçildi. Gelişme, SSB tarafından 3 Ağustos’ta yayınlanan basın bülteniyle duyuruldu.

Bir aydan uzun süren kalifikasyon testleri kapsamında, CANiK M2 QCB 12,7 mm Ağır Makineli Tüfekleri ile yaklaşık 1 milyon adet atış yapıldı. Bu süreçte; yüksek basınç hızlandırılmış yağmur, tuz sisi, düşük ve yüksek sıcaklık, buzlanma, kimyasal etkileşim gibi birçok test icra edildi.  Gerçekleştirilen atış ve kalifikasyon testleri sonucunda SYS tarafından üretilen CANiK M2 QCB’nin namlusunun; yabancı menşeli muadillerinden çok daha yüksek bir kullanım ömrüne sahip olduğu, daha dayanıklı ve güvenilir olduğu doğrulandı. Bu namlu, SYS tarafından, Türkiye’de daha önce kullanılmamış malzeme ve üretim yöntemleri kullanılarak üretildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:  “Türkiye’nin 6-7 yıl öncesine kadar tüfeği bile yoktu. Sonrasında piyade tüfeğinin çeşitli kalibrelerini üretmeye başladık. Hatta bize ambargo uygulamaya kalktıkları üst kalibre silahları da kendimiz üretir hale geldik. 12,7 mm makineli tüfeğimiz de çeşitli platformlar üzerinde çok hızlı atışlar yapacak şekilde tasarlandı. Kalifikasyon süreçleri başarıyla tamamlanan 12,7 mm makineli tüfeklerimizin seri üretimine geçmiş̧ durumdayız. Seri üretimle beraber güvenlik güçlerimize teslimatlar devam edecek. Bu da güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin yabancı muadillerinden çok daha üstün silahlarla donanmış̧ olması anlamına geliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.