Ana Sayfa Haberler CANiK M2 QCB Ağır Makineli Tüfeği, Avrupa’nın Göbeğinde Görücüye Çıkacak

CANiK M2 QCB Ağır Makineli Tüfeği, Avrupa’nın Göbeğinde Görücüye Çıkacak

Samsun Yurt Savunma (SYS), ateşli silahlar alanında dünyanın önde gelen fuarlarına katılım göstermeye devam ediyor. Firma, Ocak ayında ABD’de düzenlenen SHOT Show fuarının ardından, 1-2 Mart tarihlerinde Almanya’da düzenlenen Enforce Tac fuarına katılmaya hazırlanıyor. SYS, fuarda, CANiK markası altında sunduğu özgün ürünlerinden yarış tabancalarını ve CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğini öne çıkartacak. CANiK M2 QCB, IDEF 2021’in ardından Avrupa’da ilk defa sergilenecek.

CANiK markasıyla yılda yaklaşık 450 bin adet tabanca ürettiklerini ifade eden SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, üretimlerinin yüzde 95’ini 68 ülkeye ihraç eden bir şirket olduklarını dile getirdi: “2022’ye ABD’de gerçekleştirilen SHOT Show Fuarı ile merhaba demiştik. Orada CANiK’in kendine ait olan standında, tabancalarımızın yanı sıra CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğimizi de sergiledik. Bu kez de Avrupa’nın göbeğinde, Almanya’da ürünlerimizi görücüye çıkarıyoruz. Hedefimiz, 2022 yılında dünyanın dört kıtasında 10’dan fazla savunma fuarına katılım sağlamak”.

Aral, kolluk, güvenlik ve taktik çözümler için Avrupa’nın en önemli ve en kapsamlı fuarlarından biri olan Enforce Tac’ta, Türk savunma sanayisinin yaşamış olduğu büyük dönüşümün mihmandarlığını da yapacaklarını kaydetti.

CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfek üretimiyle, dünyada bu tür silahların üretimini yapan 5’inci şirket olduklarını vurgulayan Aral, 2022 yılı için asgari 1.500 adet CANiK M2 QCB 12,7 mm üreteceklerini ve yıl sonunda kapasitelerinin 2.500’e çıkacağını; üretimlerinin yüzde 95’inin ihracata ayrıldığını belirtti: “Bugün Kuveyt, Irak, Azerbaycan ve birçok Afrika ülkesinden siparişlerimiz var. Türkiye’den aldığımız siparişi de hesapladığımızda, CANiK M2 QCB 12,7 mm için toplam 1.500 adet siparişimiz söz konusu. Dolayısıyla 2022 yılı kapasitemizi satmış durumdayız. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri kapsamında geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle global adımlarımızı hızlandırdık. 2020 ve 2021 yılında ihracatta elde ettiğimiz şampiyonlukların bir kazanımı olarak mevcut pazarlarımızın gücüne güç katarken yeni hedef pazar arayışlarımız da devam ediyor. Dolayısıyla böylesi önemli fuarlarda gerçekleştirdiğimiz tanıtımlar, bizim için hayati önem taşıyor.”

Aral, önümüzdeki döneme dair şu değerlendirmeleri yaptı: “2020 ve 2021 yıllarında COVID-19 pandemisi nedeniyle ABD harici global pazarda yaşanılan negatif gelişmelerin 2022 yılında devam etmesini öngörmüyoruz. Ancak dünyamızın her daim sürprizlere açık olduğunu da bu son iki yılda tecrübe etmiş olduk. 2022 yılında tabanca ihracatında da yükselen bir grafiğe sahip olacağımızı söyleyebilirim. Daha önce de belirttiğim gibi, bu yıl yerli ve milli uçaksavarımız CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğimiz ile de ihracat yolculuğumuzu hızlandıracağız. Bunun yanında aksesuar ve outdoor markamız olan MECANiK’le de hem yurt içinde hem de globalde müşterilerimizin beklentilerine cevap vereceğiz.”

Aral, 2022 sonunda da ihracat şampiyonluklarını devam ettirmek için var güçleriyle çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.