Ana Sayfa Haberler CANiK M2 QCB, Seri Üretime Giden Yolda, 45 Günde 23 Testi Başarıyla Tamamladı

CANiK M2 QCB, Seri Üretime Giden Yolda, 45 Günde 23 Testi Başarıyla Tamamladı

CANiK M2 QCB 12,7 mm ağır makineli tüfeğin kalifikasyonunu tamamlayarak seri üretime geçmesiyle ilgili ayrıntılar gün ışığına çıkıyor. Savunma Sanayii Başkanlığının 3 Ağustos’ta duyurduğu gelişmenin ardından Samsun Yurt Savunma (SYS) da 4 Ağustos’ta bir basın bülteni yayınlayarak, kalifikasyon sürecinin ayrıntılarını paylaştı.

CANiK M2 QCB, kalifikasyon testleri kapsamında 45 günlük süre içinde, Amerikan TOP ve NATO standartlarında 23 farklı testten geçti ve hepsini hatasız ve tekrarsız tamamladı. Bültende, CANiK M2 QCB’nin buzlanma ve kirlenme testlerini dünyada başarı ile tamamlayan tek silah olduğu ve 20.000 namlu atım ömrü ile de dünya rekorunu kırdığı da vurgulandı.

CANiK M2 QCB’ni başarısının arkasında ise SYS’nin 3 yıllık dönemde yaptığı 160 milyon liralık Ar-Ge ve 440 milyon liranın üzerinde endüstriyelleşme yatırımı bulunuyor.

Yurt içindeki kalifikasyon sürecini tamamlayan CANiK M2 QCB’nin ihracatı da devam ediyor. SYS, bu yıl 2.000 adedin üzerinde CANiK M2 QCB’yi yurt dışındaki kullanıcılarına teslim edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.