Ana Sayfa Advertorial CANiK, METE MC9 ile Mikro Kompakt Sınıfına Görkemli Bir Giriş Yaptı

CANiK, METE MC9 ile Mikro Kompakt Sınıfına Görkemli Bir Giriş Yaptı

Samsun Yurt Savunma (SYS), mikro kompakt sınıfında ilk tabancası olan METE MC9’un lansmanını, 17-20 Ocak tarihlerinde Las Vegas’ta düzenlenen SHOT Show fuarında gerçekleştirdi. Mikro kompakt sınıfının niteliklerini, CANiK markalı tabancaların üstün özellikleriyle bir araya getiren METE MC9, hem askeri kullanıcılara ve güvenlik kuvvetlerine hem de sivil kullanıcılara; konforu, taşıma kolaylığını ve yüksek fişek kapasitesi ile etkin ateş gücünü bir arada sunuyor.

Hem TP9 hem de METE serisi tabancalarında sub-kompakt modelleri olan CANiK, mikro kompakt sınıfına METE MC9 ile adım attı. TP9 ELITE SC modeli ile 2020 yılında, ABD’de düzenlenen; Industry Choice Awards (ICA / Endüstrinin Seçimi Ödülleri) yarışmasında, “gizli taşıma” (concealed carry) kategorisinde birincilik ödülü alan CANiK, METE MC9 ile yine ödüller almaya aday bir model ortaya koydu.

METE MC9, kullanıcıların; daha küçük boyutlu, daha hafif, gizli taşımaya uygun, ama aynı zamanda iyi atıcılık özelliklerine sahip tabanca taleplerini karşılamak üzere geliştirildi. Böylece ortaya konforlu bir şekilde gizli taşıma kolaylığı sağlayan; kişisel müdafaa, konut güvenliği, tebdil-i kıyafet ile görev yapan kolluk personeli ve yakın koruma personeli için de ideal bir tabanca ortaya çıktı.

Yüksek Kapasite, Konfor ve Taşıma Kolaylığı Bir Arada

Tabanca kullanıcılarının farklı talepleri büyükten küçüğe; tam boy uzun kapak, tam boy (full-size), kompakt boy, sub-kompakt ve mikro kompakt gibi sınıflara ayrılan tabanca modelleri tarafından karşılanıyor. Bunların arasında en küçük boyutlara sahip sınıf olan mikro kompakt sınıfındaki tabancalar, sub-kompakt sınıfından, özellikle daha ince olmalarıyla farklılaşıyor.

Mikro kompakt sınıfının tüm niteliklerine fazlası ile sahip olan METE MC9, 28 mm’lik kalınlığıyla kullanıcıları tarafından konforlu bir şekilde taşınıyor. METE MC9’un sunduğu yüksek kapasiteli şarjör, konfor ve taşıma kolaylığı, özellikle gizli taşımayı gerektiren görevlerde önemli bir avantaja dönüşüyor.

METE serisi tabancalar, özel tasarımları sayesinde, tetik grubu dâhil en küçük parçasına kadar çok hızlı bir şekilde sökülerek tekrar monte edilebiliyor. Bu sayede kullanıcı, tabancasının ayarlarını, tercihine göre, hiçbir profesyonel yardım almadan konfigüre edebiliyor. Tabancanın sökme işlemi, yeni geliştirilen ve tabanca ile birlikte gelen “CANiK Zımba” kullanılarak yapılıyor.

İsabetli Atışlar için Gereken Her Şey METE MC9’da Var

Tabanca boyutunun küçülmesi, başka modellerde bazı özelliklerden feragat anlamına gelebilse de bu durum, METE MC9 için geçerli değil. CANiK’in uyguladığı tasarım ve mühendislik ilkeleri, METE MC9’un atış performansından taviz vermemesini sağlıyor.

METE MC9’a, METE sersinde kullanılabilen optik nişangâhların hepsi rahatlıkla takılabiliyor. “Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda, hem optik nişangâh hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor. Böylece atıcı, hedefe çok kolay ve hızlı şekilde angaje olabiliyor.

2 Yıllık Süreç, Zorlu Testler ve Yeni Standartlar

CANiK, METE MC9’un geliştirme faaliyetlerine, ayrıntılı ön çalışmaların ardından, 2020 yılının ilk yarısında başladı. METE MC9’un, küçük boyutlu ve ince yapısıyla zorlu testleri geçen bir tabanca olabilmesi için hem tasarım hem mühendislik hem de malzeme alanlarında bir dizi çalışma yapıldı. Bununla birlikte CANiK,  mikro kompakt segmentinin performans standartları yeniden tanımlandı. Kendi segmentinin en yüksek kapasiteli tabancası olmanın yanı sıra, en düşük namlu dağılımına sahip tabancası geliştirildi. Yine CANiK’in dünyaca ünlü tetik mekanizması bu segmentte de fark yaratan özelliklerin başında geliyor. Özellikle süratli mükerrer atışlarda tam boy bir tabancanın tetik seriliğine sahip olması, kullanıcının hızlı ve isabetli atışlar yapmasına olanak sağlıyor.

Yurt İçinde ve Yurt Dışında Yoğun İlgi

CANiK, METE MC9’un lansmanını, SHOT Show’da gerçekleştirdi. METE MC9, CANiK yetkililerinin de tahminlerinin çok üzerinde bir ilgi ile karşılaştı. CANiK’in, ABD’de, Güney Florida’da bulunan West Palm Beach’te kurmakta olduğu ve CANiK USA’nın merkezinin de yer alacağı yeni fabrikasında, ilk etapta ağırlıklı olarak sub compact ve micro compact sınıfındaki tabancalar üretilecek ve METE MC9 da bu tabancalardan biri olacak.

Mikro kompakt sınıfında olan METE MC9 (siyah) ile sub-kompakt sınıfında olan TP9 SUB METE’nin (kırmızı) karşılaştırması.

METE MC9’un Teknik Özellikleri

Kalibre9×19 mm
Şarjör Kapasitesi12
Namlu Uzunluğu81 mm / 3,18”
Toplam Uzunluk155 mm / 6,1”
Yükseklik115 mm / 4,52” (12 fişeklik şarjör ile birlikte)
Genişlik28,5 mm / 1,12”
12 Fişeklik Boş Şarjörle Ağırlık603 g (±4 g) / 21,27 oz (±0,14 oz)
Tetik Ağırlığı2-2,5 kg
Ateşleme SistemiYarı Otomatik
Çalışma Sistemiİğne Ateşlemeli
Emniyet Sistemleri•             İğne emniyeti •             Tetik emniyeti
Diğer ÖzelliklerAtım Yatağı Dolu Göstergesi İğne Kurulu GöstergesiYönü Değiştirilebilen Şarjör Bırakma MandalıHer İki Elle Kullanıma Uygun Sürgü TutucuMIL-STD-1913 Picatinny RayDeğiştirilebilir Arka Kabza Kapağı (3 Farklı Ebatta)Polimer Tetik
NişangâhlarAynı anda hem optik nişangâh hem de klasik gez arpacık ile nişan alma özelliği (co-witness), ayarlanabilir metal gez ve arpacık
Kullanılabilen Optik NişangâhlarShield, Sig Romeo Zero, MECANiK M01

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.