Ana Sayfa Kapak Dosyası CANiK SFx RIVAL, Amerika’da Birincilik Getirdi

CANiK SFx RIVAL, Amerika’da Birincilik Getirdi

ABD Pratik Atıcılık Birliği (United States Practical Shooting Association / USPSA) tarafından düzenlenen ve üzerinde optik nişangâh taşıyan tabancalarla mücadele edilen Carry Optic National atıcılık turnuvasında, CANiK Team Kaptanı Nils Jonasson, CANiK SFx RIVAL tabancası ile şampiyon oldu. CANiK SFx RIVAL’ın bu başarısı, tabancanın, ABD’de, Haziran ayında, ICA’da (The Industry Choice Awards / Endüstrinin Seçimleri Ödülleri) Yılın Tabancası Ödülü’nü almasının ardından geldi.

Carry Optic National turnuvası, 7-11 Eylül tarihleri arasında, Alabama Eyaleti’nin Talladega şehrinde düzenlendi.  CANiK Team Kaptanı Nils Jonasson, turnuvaya katılan; 57’si büyük usta (grand master); 100’ü ise usta (master) seviyesinde olmak üzere toplamda 417 atıcı arasında birinciliğe ulaştı.

Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, Jonasson’un şampiyonluğuyla ilgili şunları söyledi: “CANiK markamızla, ABD başta olmak üzere dünyanın 69 ülkesine ihraç ettiğimiz ürünlerimizi, kazandığımız uluslararası prestijli ödüllerle de taçlandırıyoruz. Silah dünyasının en büyük pazarı olan ABD’de kazandığımız başarılarla, markamızın katma değerini daha da arttırıyor ve kaliteden ödün vermeyen ürünlerimizi, Türkiye bayrağımızla birlikte gururla sergiliyoruz. Dünyada en iyilerin yarıştığı şampiyonada derece elde etmek ve art arda aldığımız ödüller, başarımızın bir rastlantı olmadığını da kanıtlıyor. Her sene kendimizi geçmek için güçlü Ar-Ge ekibimizle var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.”

CANiK Team Kaptanı Nils Jonasson, birincilik ödülüyle birlikte.

Rekabetçi Müsabaka Atıcıları için Geliştirildi

Jonasson’a şampiyonluğu getiren CANiK SFx RIVAL, müsabaka atıcıları için özel olarak geliştirildi. Aral, tabancanın adının neden RIVAL yani “Rakip” olarak seçildiğini şu şekilde aktarıyor: “Rakip, aynı faaliyet alanında ya da aynı amaca yönelik olarak bir başkası ile yarışan veya üstünlük kurmayı hedefleyen kişi anlamına geliyor. Bu nedenle bu kavramın İngilizce karşılığı olan ‘RIVAL’ da yeni müsabaka tabancamız için en uygun isimdi. Bu isim ayrıca, şimdiye kadar üretilmiş olan tabancalardan daha üstün özelliklere sahip bir rakibin sahaya çıktığının habercisi.”

USPSA Magazine dergisinin Temmuz/Ağustos 2022 sayısında, CANiK SFx RIVAL ile ilgili bir değerlendirme yazısı hazırlayan Kenzie Fitzpatrick ise bir kullanıcı olarak şunları söylüyor: “CANiK SFx RIVAL, şu ana kadar denediğim ve ateş ettiğim en iyi polimer tabancalardan biri. Silahı kullanmak son derece keyifli ve geri tepme sorun yaratmıyor. Tabanca, aynı zamanda son derece isabetli. CANiK SFx RIVAL, bulabildiğim en kirli mühimmatla bile sorunsuz çalıştı.”

SYS Genel Müdürü C. Utku Aral

Özel Bir Tasarım

CANiK SFx RIVAL, CANiK Team’in de katkı verdiği bir süreçte geliştirildi. Sonuçta, özel tasarıma sahip gövdesi, kunduz kuyruğu ve tetik korkuluğu ile kullanıcıya yüksek bir ergonomik konfor sunan; ayrıca atıcılara hız kazandıran özelliklere sahip, özel bir tabanca ortaya çıktı.

Tabanca, agresif görünümüyle de dikkat çekiyor. Özel gri rengi, dünyaca ünlü seramik kaplama firması CERAKOTE™’nin imzasını taşıyor. CANiK SFx RIVAL için özel tasarlanan bu renk, CERAKOTE™ “CANiK RIVAL GREY” olarak tescilledi.

CANiK SFx RIVAL, aynı zamanda kullanıcı dostu iç tasarımı ile de dikkat çekiyor. Bu yeni tasarım sayesinde kullanıcı, tabancanın sökme işlemi, yeni geliştirilen ve tabanca ile birlikte gelen “CANİK Zımba”yı kullanarak yapabiliyor. Tabancayı, tetik grubu dâhil en ufak parçasına kadar kolaylıkla sökebiliyor ve tekrar monte edilebiliyor. Böylece sporcular, müsabaka sırasında yaşanabilecek beklenmedik bir durum karşısında, tabancalarını kolaylıkla temizleyebiliyor. Tabancanın bu şekilde en ufak parçasına kadar sökülebilmesi ise tabancanın sıfırdan tasarlanan yeni mekanizması ve 36 mm’lik yeni sürgü tutucusu sayesinde mümkün oldu.

Müsabakada Başarının Anahtarı: Hız

CANiK SFx RIVAL, atıcıların hızını arttıracak pek çok özelliğe sahip. Tabancanın 90° derecede kırılan özel alüminyum tetiği ve şarjör değiştirmeyi kolaylaştıran kendinden şarjör hunili (magwell) gövdesi, saliselerin bile önemli olduğu yarışmalarda, vakit kayıplarının önüne geçiyor. Tetikte, kaydırmazlığı arttıran elmas kesim yüzey, atıcıya yüksek bir tetik kontrolü sağlarken kısaltılmış ön seyir ve kurulma mesafesi ile atıcıya, daha süratli atış imkânı da sunuyor. Bunların yanında ayarlanabilir arka gezi ile müsabaka atıcılarının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri, kutusundan çıktığı gibi sunuyor.

Tabancanın her iki tarafında da yer alan ve namlu kilidi mandalının hemen önüne yerleştirilen özel yuva, tabancanın, uygun tasarıma sahip kılıflara otomatik olarak kilitlenmesini ve kullanıcı istemedikçe yerinden oynamamasını sağlıyor. Bununla birlikte bu özel kılıflar, tabanca doğru bir şekilde kavrandığı zaman kilidi kendiliğinden açarak, tabancanın hızlı bir şekilde çekilmesine müsaade ediyor. Bu özellik, müsabakalarda, atıcının toplam puanında ciddi bir fark yaratabiliyor.

Aral, bu özelliklerden tetik için özel bir parantez açıyor: “Kırılma açısının 90° dereceye getirilmiş olması, seri üretimde dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, genel olarak özel tasarım tetik mekanizmalarında görülür. Burada, CANİK markamızın tetik teknolojilerindeki üstünlüğünü daha da ileri götürerek yeni bir boyuta taşıyoruz.”

Ergonomi, Yüksek Performansın Önünü Açıyor

CANiK SFx RIVAL, gelişmiş özel tasarımlı gövdesi ve kunduz kuyruğu ile kullanıcıya rahat ve sağlam bir tutuş sağlıyor. Bu sayede nişan resmi hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Alt yüzeyi yukarı doğru kavisli olacak şekilde tasarlanan tetik korkuluğu sayesinde de atıcı, destekleyen eli ile tabancayı daha kolay kavrayabiliyor. Kabzanın yanlarındaki ve önündeki yeni tırtıklar ise tutuşu sağlamlaştırıyor ve tabancanın adeta atıcının eline yapışmasını sağlıyor.

Bunun yanında atıcı, tabancanın gezini, üzerindeki ayar vidaları sayesinde, herhangi bir silah ustasına ihtiyaç duymaksızın kendisi ayarlayabiliyor. Sürgü üzerinde, optik nişangâhların takılabileceği gerekli arayüzler de bulunuyor. Bunun için sürgü üzerindeki “Optik Kapaması”nın (Optic Lid Cape) sökülmesi yeterli oluyor. Tabancanın kendi ayarlı gez sistemi de bu “Optik Kapaması”nın içerisine gömülü olduğu için tabancanın profilini yükseltmiyor. Bu sayede tabancanın üst bölümü, kılıf ya da kıyafetlere takılmıyor.

Zengin Kutu İçeriği

CANiK SFx RIVAL, kutu içeriğiyle de fark yaratıyor. Fitzpatrick, silah ve birlikte geldiği kutuyla ilgili şunları söylüyor: “CANiK serisi tabancaların kutudan çıkar çıkmaz sağladığı değer inanılmaz. Silah, hem müsabaka atışlarına hem gizli taşımaya hem de sıradan bir poligon müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamaya anında hazır. Köklü silah üreticilerinin neredeyse tamamından en az bir polimer tabancaya sahibim, onların tamamıyla atış yapmaktan keyif alıyorum; ancak CANiK SFx RIVAL kesinlikle favorim… CANiK SFX RIVAL, ihtiyacınız olan her şeyi kutudan çıkar çıkmaz sağlayan, çok zengin ve çeşitli özelliklere sahip bir tabanca. Hatta sahip olduğum ve bazı parçalarını piyasadan aldıklarımla değiştirmediğim ilk silah SFx RIVAL oldu.”

CANiK SFx RIVAL, Yılın Tabancası Ödülünü de Aldı

CANiK SFx RIVAL’in bu yıl elde ettiği bir diğer başarı ise Haziran ayında, ICA (The Industry Choice Awards / Endüstrinin Seçimleri Ödülleri) 2022’de, Yılın Tabancası Ödülü’nü alması oldu. CANiK markalı tabancalar, aynı ödülü; 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ve 2020’de TP9 ELITE SC modeliyle almıştı.

Aral, CANiK markalı tabancaların aldığı bu son ödülle ilgili şunları söylüyor: “CANiK markamız, Türkiye’den global pazarlara doğru büyürken, elde ettiği prestijli ödüllerle hem kalitesini dünya çapında tescilliyor hem de bilinirliğini daha da arttırıyor. Köklü geçmişimiz ve yenilikçi yüzümüzün bir yansıması olan ürünlerimizle sadece şirketimizin değil Türk savunma sanayisinin vitrinine de nitelikli bir değer kazandırıyoruz. Uzman ekibimizin uzun soluklu bir çalışmayla tasarladığı ürünlerimizle kullanıcılara daha iyi bir atış deneyimi sunuyoruz. ABD’de elde ettiğimiz bu prestijli ödülü, silah dünyasının en zorlu pazarında sürdürdüğümüz başarının temsili olarak görüyoruz. Aldığımız bu ödülle Amerika’daki pazar payımızı arttırırken, Ar-Ge ve inovasyonda ulaştığımız son noktayı dünyada temsil etmeyi sürdüreceğiz.”

Tablo. CANiK SFx RIVAL’ın Teknik Özellikleri

Kalibre9×19 mm
Şarjör kapasitesi18 (CANİK Resmi Aksesuar Programı’nda 20 kapasiteli şarjörler de bulunuyor)
Namlu uzunluğu127 mm
Toplam uzunluk205,5 mm
Yükseklik145 mm
Genişlik36 mm
Ağırlık
(boş şarjör ile birlikte)
835 g
Gövde malzemesiElyaf katkılı, metal dolgulu polimer
Hareket tipiTek hareket
MekanizmaYarı otomatik
Ateşleme sistemiİğne ateşlemeli
Emniyet sistemiİğne emniyetiTetik emniyeti
NişangâhÇıt ayarlı müsabaka gezi ve fiber optik arpacık
Özellikler90° derecede kırılan, elmas kesimli düz alüminyum tetikİğne kurulu göstergesiYönü değiştirilebilen ve 3 farklı ebatta gelen şarjör bırakma mandalıDeğiştirilebilir arka kabza kapağı (3 farklı ebatta)Aksesuar rayı (Picatinny rail)Her iki elle kullanıma uygun sürgü tutucuŞarjör hunisi şeklinde kendinden geniş ağızlı kabza

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.