Ana Sayfa Manşet SYS’nin Beklenen Tabancası CANİK TP9 Sub Elite CAS, Ocak Ayında Satışta

SYS’nin Beklenen Tabancası CANİK TP9 Sub Elite CAS, Ocak Ayında Satışta

Alper Çalık / a.calik@savunmahaber.com

Özgün olarak geliştirdiği CANİK ailesinin TP9 Sub Elite modeli ile sub-kompakt tabanca pazarında önemli bir başarı elde eden Samsun Yurt Savunma (SYS), bu modelin başarısını, TP9 Sub Elite CAS ile bir adım öteye taşıyor. Ocak 2021’de satışına başlanacak olan TP9 Sub Elite CAS, özellikle tabancanın gizli olarak taşınması gereken görevlerde pek çok avantaj sağlıyor. CAS teknolojili tabancalar, pile ihtiyaç duymayan entegre fiber-trityum optik nişangahları sayesinde, gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabiliyor ve gerektiğinde, gizli görevler sırasında giyilen günlük kıyafetlere takılmadan rahatlıkla çekilebiliyor. İstenildiğinde, aynı anda klasik gez-arpacık seti ile de kullanılan bu tabancalar, yeni tetikleri ile de hızlı atış imkânı sunuyor.

CANİK Advanced Sight System (CANİK Gelişmiş Nişangâh Sistemi) ifadesinin kısaltması olan CAS, CANİK Ar-Ge merkezi tarafından, yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışılan bir teknoloji. CAS teknolojisi, mekanik nişangâhlar ile fiber trityum optik gece/gündüz nişangâhların birlikte kullanımını mümkün kılıyor. Bunun için, CAS teknolojisinin entegre edileceği her bir tabanca modelinin kapağı yeniden tasarlanıyor ve bu sayede, fiber optik nişangahlar, tabanca üzerinde çıkıntı yapan birer aksesuardan ziyade, kapağın bir parçası olacak şekilde tabancaya takılabiliyor. CAS, aslında doğası itibarıyla tüm CANİK tabancalarına uygulanabilecek bir teknoloji. Bununla birlikte SYS, CAS teknolojisini uyarlamak için, ilk olarak, bu tip nişangâhların en çok tercih edildiği sub kompakt modellerini seçti. SYS, önümüzdeki süreçte, farklı CANİK tabancalarının CAS sürümlerini de çıkarmayı hedefliyor.

Hâlihazırda, TP9 Sub Elite modeli ile bu tabancanın ABD’deki sürümü olan TP9 Elite SC modellerinin CAS versiyonları bulunuyor. TP9 Sub Elite CAS ve TP9 SC Elite CAS olarak adlandırılan bu versiyonlar, iki yeni özellik ihtiva ediyor: Trityumlu fiber-optik gece nişangâhı FT Bullseye ve 90° derece açıda kırılan, elmas kesim düz alüminyum tetik.

Gece ve Gündüz İsabetli Atış

Normalde fiber optik nişangâhlar, ortamdaki ışıktan faydalanarak çalışırlar ve bundan dolayı da geceleri kullanılmaları mümkün değildir. Bununla birlikte, FT Bullseye nişangâh, içindeki trityum sayesinde, pile ihtiyaç duymaksızın, gece koşullarında da nişan almaya yetecek kadar ışık üretebiliyor ve bu şekilde, uzun yıllar kullanılabiliyor. Bu özel nişangâh sayesinde, atıcılar, aydınlık ya da karanlık ortamlarda, çok hızlı ve isabetli şekilde hedefe angaje olabiliyor. Ayrıca bu sistem pile ihtiyaç duymadığı için, kullanıcılar, “Acaba angajmanın en kritik anında pil biter mi?” stresini yaşamıyor.

Mekanik Nişangâhla da Kullanılabiliyor

Kişisel tercih ve beklentileri en iyi şekilde karşılama felsefesiyle tasarlanan CAS serisi tabancalar, fiber-optik nişangâh ve klasik gez-arpacık setinin aynı anda birlikte kullanımına da imkân sağlıyor. Gizli taşıma ihtiyacı duymayan kullanıcılar, isterlerse FT Bullseye takılı CAS model bir tabancaya, silahın orijinal gez ve arpacığını da kolaylıkla monte edebiliyor. Bu durumda, silah üzerinde farklı durumlarda kullanılabilecek iki ayrı nişangâh oluyor. Kullanıcının, istediği anda istediği nişangâhı kullanabilecek olması da elindeki taktik opsiyonları arttırıyor.

Ceket Cebinden ve Takılmadan Çıkan Tabancalar

SYS, TP9 Sub Elite ve TP9 Elite SC modellerini, daha en başta, bunların birer görev silahı olacağı düşüncesiyle geliştirmişti. Bu tip silahların kullanıcılarının, gizli görevlerde ya da yakın koruma gibi görevlerde, günlük kıyafetler ya da takım elbise giymesi gerekebiliyor. Bu durumlarda da silahın, kıyafetlere takılmadan hızlıca çekilebilmesi ve hedefe tevcih edilmesi gerekiyor. Bu nedenle SYS, bu silahları daha en başta, üzerlerinde olabildiğince az çıkıntı olacak şekilde tasarlamıştı. FT Bullseye nişangahları entegre eden ve mekanik nişangahları opsiyonelleştiren CAS teknolojisi sayesinde, bu silahların kıyafetlere takılmaksızın hızla çekilebilmesini sağlayan tasarımlar, daha da etkin hale getirildi.

Yeni Tetik ve Daha Hızlı Mükerrer Atış

Bu tabancalardaki bir diğer yenilik ise 90° derece açıda kırılan, elmas kesim düz alüminyum tetik. Bu tetik, TP9 Elite-S Combat modelinde yer alan, patentli düz alüminyum tetiğin geliştirilmiş bir versiyonu. Bu yeni tetikte, kaydırmazlığı arttıran elmas kesim yüzey, atıcıya yüksek bir tetik kontrolü sağlarken kısaltılmış ön seyir ve kurulma mesafesi ile atıcıya, daha süratli atış imkânı da sunuyor.

SYS Kurumsal İletişim ve İş Geliştirme Müdürü Gençay Gençer, bu özel tetikle ilgili şunları söylüyor: “Kırılma açısının 90°’ye getirilmiş olması, seri üretim tabancalarda, dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, genel olarak sportif tetik mekanizmalarında görülür. Burada, CANİK markamızın tetik teknolojilerindeki üstünlüğünü daha da ileri götürerek yeni bir boyuta taşıyoruz.”

CANİK TP9 Sub Elite CAS ile ilgili animasyonu izlemek için buraya tıklayın.

CANİK TP9 Sub Elite CAS modelini daha yakından tanımak için buraya tıklayın.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.