Ana Sayfa Haberler CANiK’ten İngiltere ve Polonya Çıkarması

CANiK’ten İngiltere ve Polonya Çıkarması

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden CANiK, ihracat odaklı global fuar serüvenine eylül ayında Birleşik Krallık ve Polonya ile devam ediyor.  Firma, Samsun Yurt Savunma (SYS) iştirakleri ile birlikte IDEF 2023’te sergilediği en yeni ürünlerini ilk defa yurt dışında görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. 2023 yılı için yüzde 45 büyüme hedefleyen CANiK, Birleşik Krallık ve Polonya’daki fuarlarla birlikte 2024 yılı siparişlerine de hız katmayı hedefliyor.

CANiK, 12-15 Eylül tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve dünyanın önde gelen fuarlarından Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı (DSEI 2023) için hazırlıklarını sürdürüyor. DSEI 2023 öncesinde ise CANiK, 5-8 Eylül tarihlerinde Polonya’da düzenlenecek Doğu Avrupa’nın en eski savunma fuarı olan MSPO 2023 ile çıtayı daha da yukarılara taşımayı hedefliyor.

Yurt Dışında İlk Defa Görücüye Çıkacak

Geçtiğimiz yıl dünyadaki üç orta kalibre top üreticisinden biri olan Birleşik Krallık şirketi AEI Systems’ı satın alan CANiK, IDEF 2023’te sergilediği ve büyük beğeni toplayan ürünleri ile yeni bir ihracat rekoruna imza atmayı hedefliyor. CANiK, Polonya ve İngiltere’deki fuarlarda CANiK M3 ve CANiK’in de içinde bulunduğu SYS grup şirketi UNIROBOTICS tarafından geliştirilen milli uzaktan komutalı stabilize silah kulesi (UKSS) ailesini, IDEF’ten sonra ilk defa bir yurt dışı fuarında dünyaya tanıtacak.

En Geniş Envantere Sahip Üretici

CANiK, muharebede kendini kanıtlamış (Combat Proven) milli uçaksavarı CANiK M2 QCB’yi Türk ordusunun envaterine teslim ettikten çok kısa bir süre sonra, dakikada 950 atım yapan CANiK M2F’i geçtiğimiz yıl ekim-kasım aylarında piyasaya sürmüştü. IDEF 2023’te ise bu ailenin en hızlı versiyonu olan ve dakikada 1100- 1200 arası atım yapan CANiK M3’ün lansmanı yapılmıştı. M3 ile CANiK, dünya üzerindeki en geniş 12,7X99 mm ağır makineli tüfek envanterine sahip silah üreticisi konumuna yükseldi.

2024 AEI Systems ve UNIROBOTICS’in Yılı Olacak

Türkiye ile Birleşik Krallık ve Polonya arasında çok sayıda savunma sanayi anlaşması olduğunu belirten SYS Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “NATO’nun en büyük ikinci savunma bütçesine sahip Birleşik Krallık’ta köklü İngiliz şirket AEI Systems’ı satın alarak ciddi bir yatırım yaptık. Bununla birlikte Rusya ile kara sınırına sahip olan ve aynı zamanda Avrupa sınırlarının tampon bölgesi olan Polonya, konum itibariyle günümüz Avrupa’sının en stratejik ülkelerinden biridir. Dolayısı ile bu iki ülke, dünya savunma sanayisi için her zaman önemli iki pazar konumundadır. DSEI, dünyanın en büyük savunma sanayi şirketlerinin yer aldığı devler ligi konumundayken; MSPO, Doğu Avrupa’nın en eski savunma fuarı olma özelliğini taşıyor. İngiltere ve Polonya’da dost ve müttefik ülkelerle yeni anlaşmalara imza atmayı ve yeni pazarlarda yer almayı bekliyoruz. 2024 yılı için siparişlerin İngiltere ve Polonya fuarları ile birlikte hız kazanacağına inanıyoruz. 2024, AEI Systems ve UNIROBOTICS’in yılı olacak.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.