Ana Sayfa Advertorial Çelik Gövdeli Tabancalar İçin de İlk Adres Sarsılmaz

Çelik Gövdeli Tabancalar İçin de İlk Adres Sarsılmaz

K12 SPORT X, soğutma kanalları ve kavramayı kolaylaştırmak üzere tasarlanan kabzasıyla en verimli kullanım için üretildi.

Sarsılmaz, her kesimden farklı kullanıcılar için geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu kapsamda, sahip olduğu mühendislik ve tasarım kabiliyetleriyle kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap verebilen, her biri eşsiz özelliklere sahip, sayısı 65’i aşan tabanca modeli üretiyor. Kullanıcıların bu modeller arasından seçim yaparken dikkate alması gereken noktalardan biri de kişisel kullanım tercihleri. Tercihini daha az şahlanan, kavrandığında güvenilirlik duygusu veren ve istenilen şekilde kişiselleştirilebilen çelik gövdeli tabancalardan yana kullananlar, sportif atışa yönelik ya da kadro silahı olarak tasarlanan Sarsılmaz tabanca modellerinden birini seçebiliyorlar.

Sarsılmaz’ın çelik gövdeye, kapağa ve namluya sahip modelleri, uzun soluklu mühendislik çalışmalarının ve uluslararası standartlardaki testlerin ardından kullanıcılarıyla buluşuyor. Sarsılmaz, diğer tabancalarında olduğu gibi bu modelleri de performans, verim ve güvenlik açısından mükemmel sonuçlar verecek şekilde tasarlıyor ve üretiyor. Üretimde ise son derece sağlam ve silahın ömür devri boyunca güvenilirliğini koruyan bir çelik alaşımını kullanıyor.

K12 SPORT X’in tetik mesafesi ayarlanabiliyor.

Klasik tabanca sevenlerin birinci tercihi olan Sarsılmaz çelik gövdeli tabancalar gerek profesyonel gerek sportif gerekse kişisel kullanımda üstün bir performans sergiliyor. Bu modellerin ön çıkan özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Atıcılık sporuyla ilgilenenler, K12 SPORT X modelini tercih ediyor.
  • Kişiselleştirilebilen bir tabanca isteyenlerin tercihi, kompansatörlü namlusuyla öne çıkan P8 L modeli oluyor.
  • Uzun süredir üretilen ve güvenle kullanılan bir tabanca arayanlar ise Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yıllardır kullanılan Kılınç 2000 serisi tabancaları tercih ediyor.

Son derece güvenilir olan bu tabancalar, 9×19 mm mühimmat kullanıyor ve K12 SPORT X haricinde çift hareketli (double action) mekanizmayla çalışıyor. Çift hareketli tabancalarda tetik çekilirken önce horoz kalkıyor ve sonra tetik bir sınır noktasına dayanıyor. Bu noktadan sonra tetik çekilmeye devam edilirse horoz düşüyor ve atım yatağında fişek varsa silah ateş ediyor. Çift hareketli tabancalar, silahını atım yatağında mermi olacak şekilde dolu olarak taşımak isteyen; ancak silahın yanlışlıkla ateş almasını istemeyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tek hareketli (single action) tabancalar ise K12 SPORT X özelinde olduğu gibi atıcılık sporuyla ilgilenenler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Tek hareketli tabancalarda horozun kurulma işlemi, fişeğin ateşlenmesi ve ortaya çıkan barut gazının mekanizmayı kurması sayesinde gerçekleşiyor. Hızın ve hedefe isabetli atışın öne çıktığı sportif atıcılık müsabakalarında sporcunun horozu elle kurmasına zaman olmadığı için bu mekanizma özellikle atıcılık sporu ile ilgilenen sporcular tarafından tercih ediliyor.

P8 L’nin paslanmaz mat, siyah ve paslanmaz mat üzerine parça altın işlemeli olmak üzere üç çeşidi bulunuyor.

Çelik gövdeli tabancaların avantajları ise şöyle sıralanıyor:

  • Namluda Daha Az Şahlanma: Silahın ateşlenmesi sırasında merminin namlu içerisindeki yiv ve setlerden kaynaklanan dönme hareketi, namluyu yukarı doğru kaldıran bir etki yaratıyor. Ancak çelik gövdeli tabancalarda ön kısmın ve özellikle namlunun ağırlığı bu yukarı doğru hareketi azaltıyor ve namlu şahlanmasının çok daha düşük kalmasını sağlıyor. Bu sayede de hedefe yönelik “usta işi” denilebilecek hassas atışlarda son derece iyi sonuçlar veriyor.
  • Seri Atışlarda Yüksek İsabet: Bu avantaj doğrudan namlu şahlanmasının az olmasından kaynaklanıyor. Namlu şahlanmasının az olması sayesinde seri atışlar sırasında tetiğin her çekilişinden sonra arpacığın tekrar hedef üzerine oturtulması daha kısa sürede yapılabiliyor.
  • Gövdede Daha İyi Isı Direnci: Çelik gövdeye sahip tabancalar çok miktarda yapılan atışlar sonucu ya da çevre şartlarından kaynaklanan aşırı sıcağa maruz kalmaları durumunda, az bir seviyede de olsa genleşebiliyorlar ancak soğuduklarında eski hallerini alıyorlar. Bu nedenle çelik gövdeli tabancalar sıcaklık direnç testlerinde daha iyi sonuç alıyorlar.

Bu tabancalar, her ne kadar imal edildikleri malzeme bakımından birer klasik olsalar da teknik özellikleri göz önüne alındığında, son derece modernler ve teknolojinin son yenilikleri uygulanarak üretiliyor.

K12 SPORT X, Sportif Atışlarda Kullanıcısına Avantaj Sağlıyor

Sarsılmaz’ın K12 SPORT modelinin yeni sürümü olarak geliştirdiği K12 SPORT X, ailenin kendinden önceki üyesi gibi sportif atış müsabakaları için özel olarak geliştirilmiş bir tabanca. Kullanıcısına kişiselleştirilebilir bir tabanca sunan K12 SPORT X’in gezi, arpacığı ve tetiği ayarlanabiliyor. Horoz ateşlemeli tabancanın namlusu, kapağı ve gövdesi, alaşımlı ve paslanmaz dövme çelikten imal ediliyor. Tabanca, kavramayı kolaylaştırmak üzere tasarlanan kabzasıyla en verimli kullanım için üretiliyor. Kabza üzerinde yer alan çıkıntılar, tabancanın, kullanıcının elinin içinde kaymasını engelliyor. Ayarlanabilir gez ve arpacık sayesinde ise kullanıcı, poligondaki şartlara ve kullanacağı mühimmatın çekirdek ağırlığına göre tabancasının sıfırlamasını kendisi yapabiliyor. Emniyet sistemleri olarak iğne ve horoz emniyeti ile emniyet mandalı özelliklerini taşıyan model, kabza kapağındaki Cerakote® kaplama sayesinde işlevsellikle şıklığı bir arada sunuyor. Ayrıca bu kaplama, tabancanın ömrünü arttırıyor.

P8 L’nin kapak takımı üzerinde soğutma kanalları yer alıyor.

K12 SPORT X, bir önceki sürümden farklı olarak, kapak üzerinde havalandırma kanallarına sahip. Bu kanallar, diğer Sarsılmaz tabancalarında olduğu gibi kullanıcıya soğutma konusunda avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla daha hafif hale getiriyor. Tabancayı hafifleten bir diğer özellik ise gövdenin namlu miğferi bölümünün daha ince şekilde tasarlanmış olması. Kapaktaki soğutma kanalları ve ince yapılı namlu miğferi, tabancayı, K12 SPORT’a kıyasla 160 gram daha hafif hale getiriyor. K12 SPORT X de Sarsılmaz’ın diğer sportif tabancası gibi tek hareketle (single action) çalışıyor. Tek hareket çalışma sistemi, özellikle sportif tabancalarda çoğunlukla tercih edilen bir sistem olarak öne çıkıyor. Tabancanın sahip olduğu ayarlanabilir tetik sayesinde kullanıcılar, tetiğin yeniden kurulma (reset) mesafesini değiştirebiliyor. Böylece yeniden kurulma mesafesi, seri atışlar arasındaki kayıp süreleri azaltmak için kullanıcıların alışkanlıkları doğrultusunda kısaltılabiliyor ya da uzatılabiliyor.

K12 SPORT X’te de iğne kilidi ve iğne emniyeti bulunuyor. İğne kilidi, bir mandal sayesinde kontrol ediliyor. Bu emniyet mandalı, kapak takımının her iki tarafında da bulunuyor. Böylelikle hem sağ elini hem de sol elini kullanan atıcılar, tabanca üzerinde herhangi bir modifikasyona ihtiyaç duymuyor. İğne emniyeti ise kapak takımının içerisinde yer alıyor ve tetik çekilmediği sürece tabancanın ateşleme yapmasını engelliyor. Tabancanın şarjör düşürme düğmesi, emniyet mandalı ve kapak düşürme mandalı uzatılmış şekilde tasarlandığı için atıcılar, tüm bu kontrollere çok hızlı bir şekilde erişebiliyor ve tümünü tek elle kolaylıkla kullanabiliyor. Bu da özellikle bir müsabaka sırasında, atış hızını arttırıyor.

P8 L, Kompansatörü ve Kişiselleştirme Seçeneği ile Öne Çıkıyor

Sarsılmaz’ın P8 L tabancası; şahlanmayı daha da azaltan kompansatörü ve paslanmaz dövme çelikten imal edilen gövdesi, kapağı ve namlusuyla profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Namlunun üst kısmına konumlandırılmış olan kompansatör, mermi namluyu terk ederken barut gazının yukarı doğru çıkmasını ve dolayısıyla namlunun aşağı doğru baskılanmasını sağlıyor. Bu da şahlanmayı azaltıyor ve atıcının bir sonraki atışını daha isabetli yapmasına imkân tanıyor.

Kılınç 2000 LIGHT, TSK tarafından uzun yıllardır kullanılıyor.

Tabancanın kabza kapakları isteğe göre değiştirilebiliyor. Kabza kapaklarının da ötesinde, tamamıyla eşsiz bir tabanca isteyen kullanıcıya ise el işlemesi gravürler opsiyonel olarak sunuluyor. Böylelikle her tabanca, kendine özgü bir karaktere kavuşuyor. Silahının manevi değeri yanında maddi değerini de arttırmak isteyen kullanıcılara sunulan altın kaplama ve sedef kakma kapak seçenekleriyle babadan oğula geçen aile yadigârı bir silaha sahip olunabiliyor. Tabancalarında herhangi bir özelleştirme istemeyen kullanıcılar ise, mat veya siyah olmak üzere iki farklı renk seçimi yapabiliyor. Uzatılmış namlu boyuyla güçlü ve güvenilir bir kullanım sunan P8 L, ayrıca değiştirilebilir arpacıkla sahibinin tercihlerine rahatlıkla uyum sağlayabiliyor. Benzer şekilde, tabancanın ayarlanabilir ve değiştirilebilir gezi de nişangâhın kişiselleştirilebilmesini sağlıyor.

Güvenlikten ödün vermeyen P8 L’nin atım yatağı dolu göstergesi kapak takımı üzerinde bulunuyor. Böylelikle kullanıcı, silahını hedefe doğru çevirdiğinde silahının tutuşunu değiştirmeden tabancasının dolu olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyor. Tabancanın sahip olduğu bir diğer emniyet ise iğne kilidi. Bu sistem sayesinde tabanca kurulu olduğunda, yani horoz geride iken iğne kilidi ile emniyete alınabiliyor ve yanlışlıkla horozun düşmesinin ve tabancanın ateşlemesinin önüne geçiliyor. Tabanca 17 fişek alabilen yüksek kapasiteli bir şarjörle sunuluyor.  Şarjör hakkında dikkat çeken bir başka husus ise tabancanın altın kaplama alt kapaklı şarjör seçeneğinin de bulunması.

Üzeri kaymayı engelleyecek şekilde tırtıklı olarak tasarlanan ergonomik horoz ise atım yatağı doluyken horozun elle kurulması gereken durumlarda, kolay ve emniyetli bir şekilde kurulmaya olanak veriyor. P8 L, tüm bunların yanında, kapak üzerinde havalandırma kanallarına; bir başka ifadeyle namlu soğutma deliklerine sahip. Bu delikler, seri atışlar sırasında namlunun soğumasını kolaylaştırıyor. Bu da üst üste yoğun şekilde atış yapılan durumlarda, sıcaklıktan dolayı tabancanın performansının düşmesini engelliyor. Bu kanallar aynı zamanda, tabancayı daha hafif hale getiriyor. Tabancanın sahip olduğu ergonomik tetik korkuluğu ise özellikle çift elle yapılan atışlarda silaha hakimiyeti arttırıyor ve şahlanmanın azaltılmasına katkı sağlıyor.

TSK Personelinin Uzun Yıllardır Güvenle Kullandığı Tabanca: Kılınç 2000 LIGHT

Kılınç 2000 LIGHT, tamamen alaşımlı çelik yapısı ile yüksek güvenilirlik sağlıyor. TSK personeli tarafından uzun yıllardır kullanılan tabanca, öncelikle kullanıcıya güven veriyor. Kusursuz tasarımı ise her türlü zor koşulda kullanıcısına yüksek performansı garanti ediyor. Tabanca, isteğe bağlı olarak kişiselleştirilebiliyor; kabza farklı kapaklarla değiştirilebiliyor ya da gövdeye, kullanıcının zevkine göre işleme yapılabiliyor. Böylelikle farklı beğenilere hitap eden Kılınç 2000 LIGHT, yenilik ve geleneği bir arada sunuyor.

Kılınç 2000 LIGHT, tamamen alaşımlı çelik yapısı ile yüksek güvenilirlik sağlıyor.

Kılınç 2000 LIGHT’ın kabzası, ele tam oturan ergonomik yapısı ile kolayca kavranıyor. Tabanca, 17 fişek taşıyabilen bir şarjörle sunuluyor; bu sayede tehlikeli ortamlarda görev yapan kullanıcı, mühimmat bitecek korkusu olmadan silahını taşıyabiliyor.

Profesyonel kullanıma özgü tüm hassas özellikleri üzerinde taşıyan Kılınç 2000 LIGHT’ın arpacığı değiştirilebiliyor. Üç noktalı nişangâh sistemine sahip olan tabancayla gece ve gündüz hedefe nişan alıp atış yapmak çok kolay. Sarsılmaz’ın tüm tabancaları gibi güvenliğe büyük önem verilen Kılınç 2000 LIGHT’ta, iğne kilidi bulunuyor. Bu sistem ile tabanca kurulu olduğunda horozun yanlışlıkla düşmesi ve merminin ateşlenmesi önleniyor. Silahın kapak takımı üzerinde atım yatağı dolu göstergesi bulunuyor. Üzeri kaymayı engelleyen tırtıklı ve ergonomik horozla tabanca hızlı bir şekilde kurulabiliyor. Kılınç 2000 LIGHT’ın sahip olduğu ergonomik tetik korkuluğu, kullanıcıya sunduğu sağlam kavrayış ile silaha hâkimiyeti arttırıyor.

Kılınç 2000 MEGA Kusursuz Tasarımı ile Yüksek Performans Sunuyor

Kılınç 2000 MEGA ise EGM’nin kadro silahlarından biri olarak öne çıkıyor. Sarsılmaz’ın çelik gövdeli tabancaları arasında önemli bir yere sahip olan bu model, alaşımlı, paslanmaz çelik gövdesi ve kusursuz tasarımı ile her türlü zor koşulda kullanıcısına yüksek performansı garanti ediyor.

Kılınç 2000 MEGA, profesyonel kullanıma özgü tüm özellikleri üzerinde taşıyor.

Kılınç 2000 MEGA, özel sedef işlemeli kabza kapağı seçeneğiyle gerek profesyoneller gerekse silah tutkunları için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Kılınç 2000 MEGA’nın kabzasında, özellikle iki elle yapılan atışlarda kavramayı arttıran özellikler bulunuyor. Silahı kavrayan elin başparmağı, kabza üzerindeki çıkıntılara tam olarak oturuyor ve böylece silah kolayca kavranıyor. Tabanca, aynı ailedeki kardeşi gibi 17 fişek alabilen bir şarjörle sunuluyor.

Gez ve arpacığı üç noktalı nişangah sistemine sahip olan tabanca, gece ve gündüz hedefe nişan alıp ateşleme yapmayı kolaylaştırıyor. Tabancanın sahip olduğu emniyet sistemi olan iğne kilidi ile tabanca kurulu olduğunda horozun yanlışlıkla düşmesi ve merminin ateşlenmesi önleniyor. Ergonomik horozun üzeri kurulmayı kolaylaştıran tırtıklar, tabancanın hızlı bir şekilde kurulabilmesini sağlıyor. Kılınç 2000 MEGA’nın ergonomik tetik korkuluğu, klasik bir tasarım ile sağlam bir kavrayışı ve silaha hâkimiyeti bir arada sunuyor.

Tablo. Sarsılmaz’ın Çelik Gövdeli Tabancalarının Teknik Özellikleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.