Ana Sayfa Haberler CES İleri Kompozit, Askerin Tüm Balistik Koruma İhtiyaçlarını Karşılıyor

CES İleri Kompozit, Askerin Tüm Balistik Koruma İhtiyaçlarını Karşılıyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Açık Grubu’nun, savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmalarından CES İleri Kompozit, piyadenin ve kara platformlarının balistik koruma ihtiyaçlarını karşılayan ve her biri sınıfının önde gelen çözümleri arasında yer alan ürün ailesini geliştirmeye devam ediyor. Firma aynı zamanda, kara platformlarının, ileri kompozit teknolojiler kullanılarak hafifletilmesi konusunda da çözüm sağlıyor. IDEF 2019’da, balistik koruma teknolojileri ve ileri kompozit uygulamaları konusundaki son teknolojiler ve en yetkin ürünler, CES İleri Kompozit standında ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

 

Altı marka altında, toplam 14 firmaya ve 1.000’in üzerinde çalışana sahip Açık Grubu; havacılık ve savunma teknolojileri, telekomünikasyon, iklimlendirme, veri merkezleri sistem entegrasyonu, siber güvenlik alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojileri ve ürünleri Türkiye’de geliştirmek; faaliyet gösterdiği sektörlerde öncü olmak ve yurt dışındaki teknolojileri alıp, millileştirmek için çalışan Açık Grubu; Almanya, İngiltere, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Vietnam’daki yerel şirketleriyle de uluslararası müşterilerine hizmet veriyor.

Açık Grubu’nun savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren şirketi CES İleri Kompozit, balistik koruma ve kara platformlarına yönelik ileri kompozit parçalar konusunda çözümler sunuyor. CES İleri Kompozit’in balistik koruma ürün ailesi; balistik koruyucu miğfer, balistik plaka, yelek ve kalkan, parçacık kalkanı (spall liner), eklemeli zırh (add-on) gibi farklı ürünlerden oluşuyor.

 

Açık Grubu Savunma ve Havacılıktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Taner Düvenci, CES İleri Kompozit’in, savunma alanındaki faaliyetleri ile ilgili, şunları söylüyor: “Türkiye’de, Sayın Cumhurbaşkanımızdan başlayan, çok güçlü bir irade var. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın ciddi teşviklerini ve desteklerini görüyoruz. Projelerde, yerli ve milli çözümlere ihtiyaç duyuldukça, SSB, diğer sektör firmaları gibi, bizim çalışmalarımızı da yakından takip ediyor ve gerekli hallerde bizleri yönlendiriyor. MSB, TSK, SSB ve Jandarma Genel Komutanlığı üst düzey yetkililerini tesislerimizde ağırladık, ağırlamaya da devam ediyoruz. Tüm ihtiyaç makamlarına, imalatlarını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizi gösteriyor, büyük yatırımlar yaptığımız tesislerimizi ve makina ekipman yatırımlarımızı tanıtıyoruz. Tedarik makamlarından çok olumlu geri bildirimler ve motive edici talepler alıyoruz. Bu talepleri karşılamak üzere büyük bir heyecana sahip yaşça genç; ancak mesleğinde tecrübeli, olgun, enerjik ve dinamik bir ekibimiz bulunuyor. Açık Grubu da sektöre büyük önem veriyor. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Yüksel Açık olmak üzere, CES’in her çalışanı, savunma ve havacılık alanına, ‘önce Türkiye’ bakış açısı ile yaklaşıyor. Yerli yapılabilecek ne varsa onun üzerinde çalışmak ve çözümler ortaya çıkartmak istiyor.”

 

CES İleri Kompozit, bir askerin tüm balistik koruma ihtiyaçlarını, özgün çözümleri ile karşılayabiliyor.

Fark Yaratan Tecrübe

CES İleri Kompozit, hem platform hem de kişisel korumaya yönelik balistik çözümler geliştiriyor. Firma, bu konuda, her bir üyesi yaklaşık 15 yıldır balistik alanında çalışan, çok tecrübeli bir ekibe sahip. Bu ekibin bir bölümü, MİLGEM projesinde, kritik bölümlerinin zırhlandırılması konusunda çalıştı. Bu çalışma, Türkiye’de, ileri düzeyde koruma sağlayan kompozit zırhlar konusunda gerçekleştirilen ilk özgün çalışmaydı ve bugün gündemde olan tüm çalışmaların da tohumlarını attı.

CES İleri Kompozit Genel Müdürü Çağla Pınar Turunçoğlu, bu tecrübenin önemine şöyle vurgu yapıyor: “Balistik konusu, Google araştırması ile bir şeyler öğrenip çalışmaya başlayabileceğiniz bir konu değil. Tecrübe ve test konuları çok önemli. Malzemeyi seçiyorsunuz, süreci belirliyorsunuz, üretiyorsunuz ve ürettiğinizi test ediyorsunuz. Elde ettiğiniz sonuçlarla tekrar malzeme ve süreç aşamasına geri dönüyorsunuz. Bu, maliyeti yüksek, yoğun emek ve zaman gerektiren bir döngü.  CES İleri Kompozit olarak, Türkiye’de ve dünyada ihtiyaç ne, sunulan çözümlerin ağırlığını ve maliyetini nasıl düşürürüz gibi konulara odaklanıyoruz. Ekibimizin tecrübesi ile özgün reçetelere sahip malzemeler geliştiriyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında çok iyi bir tedarikçi ağımız var. Tecrübe ve bilgimiz sayesinde, tedarikçilerimizle teknik seviyede çok iyi iletişim kurabiliyoruz. Bu iletişim, tedarik zincirinde herhangi bir sorun yaşamadan çalışmalarımızı sürdürmemizi sağlıyor.”

Ekibin tecrübesi, CES İleri Kompozit çatısı altındaki çalışmaların birkaç yıllık bir geçmiş olsa da önemli bir fark yaratıyor. Turunçoğlu, bu durumu, “Ekibimiz, CES İleri Kompozit çatısı altında, balistik koruma konusunda çalışmaya daha birkaç yıl önce başlamış olsa da ekibin tecrübesi sayesinde, aslında oyuna rakiplerinden çok ileri bir noktadan girdi. Yurt dışındaki çalışmaları ve ürünleri bilen kişiler de bizim yaptıklarımızı gördüğünde, çoğu konuda Avrupalı rakiplerimden önde olduğumuzu dile getiriyorlar.” sözleri ile anlatıyor.

CES İleri Kompozit, kişisel balistik koruma alanındaki ürün yelpazesini tamamlayarak ürünlerini yerli ve yabancı kullanıcıların ilgisine sunmaya başladı.

CES İleri Kompozit, koruma seviyesi, ergonomisi ve hafifliği ile öne çıkan kasklarının ihracatını da gerçekleştirdi.

 

Balistik Korumanın Tasarımla Birleştiği Miğferler

CES İleri Kompozit, balistik miğfer ile ilgili çalışmalarında, balistik korumanın yanı sıra tasarımı da ön plana çıkartıyor. Firmanın geliştirdiği miğferler; ağırlıkları, koruma seviyeleri ve ergonomi gibi konularda, sınıfının liderleri arasında yer alıyor.

Ağırlıkları 1 kg’dan başlayan standart miğferler 1000 m/s’ye kadar şarapnel koruması sağlarken, üzerine eklenebilen modüler plakalar sayesinde de piyade tüfeği mühimmatına karşı balistik koruma sağlıyor.

CES İleri Kompozit’in özgün malzeme reçeteleri ve süreçleri de miğferlerin maliyetini önemli ölçüde düşürerek kullanıcılara ek bir avantaj sağlıyor.

Son dönemde, balistik miğfer çözümlerini uluslararası fuarlarda da tanıtmaya başlayan CES İleri Kompozit, özellikle kullanıcı makamlardan, miğferlerin hafifliği ve ergonomisi ile ilgili çok olumlu dönüşler alıyor. Firma, balistik miğferleri için ilk siparişini de bir yurt dışı müşterisinden aldı ve miğferlerin teslimatını tamamladı.

CES İleri Kompozit’in diğer kişisel balistik koruma ürünleri olan balistik plakalar ve yelekler de yüksek seviye korumayı, hafif çözümlerle karşılıyor.

 

CES İleri Kompozit’in balistik koruma çözümleri, yapılan testlerde defalarca kez kendilerini ispat etti.

 

Kara Platformları da Kapsamda

CES İleri Kompozit; BMC, FNSS ve Otokar gibi Türkiye’nin önde gelen tüm kara platformu üreticileri ile çalışıyor. M60T tankları dahil tüm modernizasyon çalışmalarında kullanılan parçacık kalkanı, firma tarafından sağlanıyor. Proje modeli itibarıyla bazı tanklar, sınır ötesindeki üslerde modernize ediliyor ve firmanın ekipleri de gerekli hallerde buralarda faaliyet gösteriyor.

Bunun yanı sıra CES İleri Kompozit, yurt içinde üretilen birçok zırhlı araç platformu için eklemeli zırh ve parçacık kalkanı çözümleri sağlıyor.

CES İleri Kompozit, kara platformlarının hafifletilmesi konusunda da destek veriyor. Bu kapsamda, araçların metalik parçalarının yerine, yapısal ve fiziksel tüm gereksinimleri karşılayan, araçları hafifleştiren ve mobilitesini arttıran ileri kompozit parçalar tasarlıyor, üretiyor ve araçlara entegre ediyor. Bu çalışmalarda, malzeme ve üretim süreci (proses) seçimlerini yapıyor ve ihtiyaca uygun, maliyet etkin optimum çözümü ortaya çıkartıyor. Araçların taslak tasarım aşamasından itibaren tüm geliştirme süreçlerinde yer alan firma, ALTAY tankında da, çelik ve aluminyumdan üretilmiş çok ağır metal parçaları ileri kompozite dönüştürüp, tankın mobilitesine yüksek katkı sağlamış durumda.

 

CES İleri Kompozit, Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

CES İleri Kompozit, teknolojiye ve malzemeye olan hâkimiyeti, tedarikçi ağı ve gelişen çözüm ailesi ile başta Avrupa olmak üzere dünyada, balistik koruma ve ileri kompozit teknolojiler konularında bir mükemmeliyet merkezi olma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda altyapı yatırımlarına da devam eden firma, yeni tesislerinin açılması ile balistik laboratuvar altyapısını güçlendirecek.

IDEF 2019’un ziyaretçileri, balistik koruma teknolojileri ve ileri kompozit uygulamaları konusundaki son teknolojileri ve en yetkin ürünleri, CES İleri Kompozit standında görecek. Sergilenen kara platformlarının birçoğunda da CES İleri Kompozit tasarımı ve üretimi parçalar bulunuyor.

 1,878 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.