Ana Sayfa Haberler CES İleri Kompozit, Havacılıkta, Türkiye’nin İleri Kompozit Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

CES İleri Kompozit, Havacılıkta, Türkiye’nin İleri Kompozit Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Açık Grubu’nun, savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmalarından CES İleri Kompozit, sivil havacılık alanında, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen ana yüklenicilerine üretim yapıyor. Hava platformları için özgün balistik koruma çözümleri de geliştiren ve üreten CES İleri Kompozit, IDEF 2019’daki standında, ileri kompozit uygulamaları ve balistik koruma teknolojileri konusundaki son teknolojileri ve en yetkin ürünlerini ziyaretçilerin ilgisine sunuyor.

 

Altı marka altında, toplam 14 firmaya ve 1.000’in üzerinde çalışana sahip Açık Grubu; havacılık ve savunma teknolojileri, telekomünikasyon, iklimlendirme, veri merkezleri sistem entegrasyonu, siber güvenlik alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ihtiyacı olan teknolojileri ve ürünleri Türkiye’de geliştirmek, faaliyet gösterdiği sektörlerde öncü olmak ve yurt dışındaki teknolojileri alıp, millileştirmek için çalışan Açık Grubu; Almanya, İngiltere, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Vietnam’daki yerel şirketleriyle de uluslararası müşterilerine hizmet veriyor.

Açık Grubu’nun savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren şirketi CES İleri Kompozit, sivil havacılık alanında ileri kompozit üretim hizmetleri ve hava platformları için özgün balistik koruma çözümleri de sunuyor.

Açık Grubu Savunma ve Havacılıktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Taner Düvenci, CES İleri Kompozit’in, havacılık alanındaki faaliyetleri ile ilgili, şunları söylüyor: “Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen ana yüklenicileri için üretim yapıyoruz. Bir yandan da havacılık alanındaki bilgimizi, balistik koruma alanındaki bilgimizle birleştirip, hava araçlarına yönelik balistik koruma çözümleri sunuyoruz. Talepleri karşılamak üzere büyük bir heyecana sahip yaşça genç ancak mesleğinde tecrübeli, olgun, enerjik ve dinamik bir ekibimiz bulunuyor. Açık Grubu da sektöre büyük önem veriyor. Başta Yönetim Kurulu Başkanımız Yüksel Açık olmak üzere CES’in her çalışanı, savunma ve havacılık alanına, ‘önce Türkiye’ bakış açısı ile yaklaşıyor. Yerli yapılabilecek ne varsa onun üzerinde çalışmak ve çözümler ortaya çıkartmak istiyor.”

 

 

Ana Yüklenicilerin Çözüm Ortağı

CES İleri Kompozit; Airbus, Lockheed Martin (Sikorsky) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) gibi platform üreticileriyle “build-to-print” olarak nitelendirilen; müşterinin üretim ayrıntılarını vermesi ve CES İleri Kompozit’in kontrollü ortamlarda, kalifiye edilmiş ve sürekli denetim altında tutulan prosesleri ile üretim yapması esasında çalışıyor. Firma, Leonardo’nun da onaylı tedarikçisi; Boeing ile kalifikasyon süreci ise devam ediyor.

CES İleri Kompozit’in, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (HAB)’nde, yaklaşık 30.000 metrekarelik arazisi bulunuyor. Firma, HAB ile ilgili altyapı çalışmaları tamamlandığında, havacılık ile ilgili tüm faaliyetlerinin oradan yürütecek.

CES İleri Kompozit Genel Müdürü Çağla Pınar Turunçoğlu, havacılık alanındaki çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor: “Havacılık tarafında, hem Türkiye’de hem de dünyada, ana oyuncuların onaylı tedarikçisiyiz. Altyapı olarak baktığınızda, ileri kompozit imalat alanında, TUSAŞ’ın ardından en yüksek kapasiteye sahibiz. HAB’a taşındığımızda, bu kapasiteyi %100 arttırmış olacağız.”

 

CES İleri Kompozit, hava araçları için de zırh çözümleri sağlıyor. Yurt içinde BLACK HAWK ve Mi-17 helikopterlerinin zırhlanmasında çalışan firma, uluslararası alanda ise Paramount Group’un bu konudaki çözüm ortağı oldu.

 

Hava Araçlarının Balistik Koruması da CES İleri Kompozit’ten

CES İleri Kompozit, hem platform hem de kişisel korumaya yönelik balistik çözümler geliştiriyor. Firma, bu konuda, her biri yaklaşık 15 yıldır balistik alanında çalışan, çok tecrübeli bir ekibe sahip. Bu ekibin bir bölümü, MİLGEM projesinde, kritik bölümlerinin zırhlandırılması konusunda çalıştı. Bu çalışma, Türkiye’de, ileri düzeyde koruma sağlayan kompozit zırhlar konusunda gerçekleştirilen ilk özgün çalışmaydı ve bugün gündemde olan tüm çalışmaların da tohumlarını attı.

Balistik koruma çözümleri kişisel korumayı da
içeren CES İleri Kompozit, bu alanda büyük bir
potansiyel görüyor.

Turunçoğlu, bu tecrübenin önemine şöyle vurgu yapıyor: “Balistik konusu, Google araştırması ile bir şeyler öğrenip çalışmaya başlayabileceğiniz bir konu değil. Tecrübe ve test konuları çok önemli. Malzemeyi seçiyorsunuz, süreci belirliyorsunuz, üretiyorsunuz ve ürettiğinizi test ediyorsunuz. Elde ettiğiniz sonuçlarla tekrar malzeme ve süreç aşamasına geri dönüyorsunuz. Bu, maliyeti yüksek, yoğun emek ve zaman gerektiren bir döngü. CES İleri Kompozit olarak, Türkiye’de ve dünyada ihtiyaç ne, sunulan çözümlerin ağırlığını ve maliyetini nasıl düşürürüz gibi konulara odaklanıyoruz. Ekibimizin tecrübesi ile özgün reçetelere sahip malzemeler geliştiriyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında çok iyi bir tedarikçi ağımız var. Tecrübe ve bilgimiz sayesinde, tedarikçilerimizle teknik seviyede çok iyi iletişim kurabiliyoruz. Bu iletişim, tedarik zincirinde herhangi bir sorun yaşamadan çalışmalarımızı sürdürmemizi sağlıyor.”

CES İleri Kompozit’in, BLACK HAWK ve Mi-17 helikopterleri için sunduğu zırh çözümleri Türkiye’de aktif olarak kullanılıyor. Bu çözümlerin gösterdiği başarı, firmaya, yurt dışında da başarı getirdi ve CES İleri Kompozit, Paramount Group’un bu konudaki çözüm ortağı oldu.

 

CES İleri Kompozit, koruma seviyesi, ergonomisi
ve hafifliği ile öne çıkan kasklarının ihracatını da
gerçekleştirdi.

Balistik Korumanın Tasarımla Birleştiği Miğferler

Hava kuvvetleri aynı zamanda, kişisel balistik koruma ürünlerini de kullanıyor. CES İleri Kompozit, balistik miğfer ile ilgili çalışmalarında, balistik korumanın yanı sıra tasarımı da öne plana çıkartıyor. Firmanın geliştirdiği miğferler; ağırlıkları, koruma seviyeleri ve ergonomi gibi konularda, sınıfının liderleri arasında yer alıyor.

Ağırlıkları 1 kg’dan başlayan standart miğferler 1000 m/s’ye kadar şarapnel koruması sağlarken, üzerine eklenebilen modüler plakalar sayesinde de piyade tüfeği mühimmatına karşı balistik koruma sağlıyor.

CES İleri Kompozit’in özgün malzeme reçeteleri ve süreçleri de miğferlerin maliyetini önemli ölçüde düşürerek kullanıcılara ek bir avantaj sağlıyor.

Son dönemde, balistik miğfer çözümlerini, uluslararası fuarlarda da tanıtmaya başlayan CES İleri Kompozit, özellikle kullanıcı makamlardan, miğferlerin hafifliği ve ergonomisi ile ilgili çok olumlu dönüşler alıyor. Firma, balistik miğferleri için ilk siparişini de bir yurt dışı müşterisinden aldı ve miğferlerin teslimatını tamamladı.

CES İleri Kompozit’in diğer kişisel balistik koruma ürünleri olan balistik plakalar ve yelekler de yüksek seviye korumayı, hafif çözümlerle karşılıyor.

CES İleri Kompozit’in kullandığı teknolojiler arasında, otoklavda üretim de yer alıyor.

 

CES İleri Kompozit, Mükemmeliyet Merkezi Olma Yolunda

CES İleri Kompozit, teknolojiye ve malzemeye olan hâkimiyeti, tedarikçi ağı ve gelişen çözüm ailesi ile hem Türkiye’nin hem de başta Avrupa olmak üzere dünyanın, balistik koruma ve ileri kompozit teknolojileri konularında mükemmeliyet merkezi olma yolunda ilerliyor. Turunçoğlu, havacılık çalışmalarının geleceği ile ilgili, “Son dönemde, savunma ve balistik çalışmalarımız öne çıkmış olabilir; ancak gözümüzü havacılıktan çevirmiş değiliz. Tüm bunlar devam ederken bir taraftan da Boeing’in onaylı tedarikçisi olmak için bir yola girmiş durumdayız. Kompozit konusunda, Türkiye’de aday seçtikleri firmayız. Bir yandan da uçak kabin içi parçaları gibi, kendi havacılık ürünlerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. CES İleri Kompozit, bugün, modern bir muharip uçağın radomunu tasarlayıp üretebilecek ya da sualtı uygulamaları için ileri kompozit çözümler sunabilecek bir noktaya geldi. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde gündeme gelebilecek her proje için hazır olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.” diyor.

IDEF 2019’un ziyaretçileri, balistik koruma teknolojileri ve ileri kompozit uygulamaları konusundaki son teknolojileri ve en yetkin ürünleri, CES İleri Kompozit standında görecekler.

 835 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.