Ana Sayfa Haberler CES İleri Kompozit, Kullanıma Hazır Balistik Koruma Ürün Aileleri ile Boy Gösterdi

CES İleri Kompozit, Kullanıma Hazır Balistik Koruma Ürün Aileleri ile Boy Gösterdi

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

CES İleri Kompozit, geliştirme ve kalifikasyon süreçlerini tamamlayarak ürün ailesi haline getirdiği balistik koruma çözümlerini, ilk defa IDEF’te sergiledi. Türk kara platformu üreticilerinin stantlarında sergilenen birçok araçta da CES İleri Kompozit’in balistik koruma çözümleri ve kompozit parçaları yer aldı.

Soldan sağa: Açık Grubu Savunma ve Havacılıktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Taner Düvenci, Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Açık, CES İleri Kompozit Genel Müdürü Çağla Pınar Turunçoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Ö. Selçuk Şentürk

 

CES İleri Kompozit’in, kişisel balistik koruma ürünlerinden Bomba Arama Elbisesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün kullanımına girdi.

CES İleri Kompozit’in, hem Türkiye’de hem de yurt dışında iddialı olduğu alanların başında, balistik koruyucu başlıklar yer alıyor. Firma, bu alanda çalışma ve bir ürün ailesi ortaya koyma kararını aldıktan sonra, 2 yıl içinde ürünlerini hazırladı. Ürün ailesinde, farklı tehdit seviyelerine göre geliştirilen başlıklar yer alıyor. Firma standının ziyaretçileri, kalifikasyon testlerini tamamlamış ve bir Batı Avrupa ülkesinde kullanıma girmiş balistik koruyucu başlık ürün ailesini, bir arada görme fırsatı buldu.

CES İleri Kompozit Genel Müdürü Çağla Pınar Turunçoğlu, balistik koruyucu başlık ürün ailesini geliştirme süreçleri ile ilgili şunları söyledi: “Balistik koruyucu başlıklarla ilgili bir ihaleye çıkıldığında, başlıkların sahip olması gereken özellikler ve geçmeleri gereken testler, liste halinde yayınlanır. Bu testlerden, akredite laboratuvarlarda geçmeniz gerekir. Testlerin kapsamı da sadece balistik değildir. Çevre koşullarına ve mekanik yüklere dayanıklılık testleri de gerçekleştirilir. Biz, yetkin ve genç mühendis ekibimizle hem balistik performans hem de testler üzerinde çok kafa yorduk. CES İleri Kompozit’in, havacılık alanındaki faaliyetlerinden gelen, hem malzeme teknolojileri hem de kalite altyapısı bulunuyor. Bu altyapıdan da yararlanarak çok kısa bir zamanda, dünya standartlarında bir ürün ailesini ortaya koyduk. Açık Grubu’nun bize sağladığı imkânlar sayesinde de üretim kapasitemizi hızlı bir şekilde arttırdık. Böylece, bir anda rakiplerimizin, hem performans hem kalite hem de fiyat konularında birkaç adım önüne geçtik.”

CES İleri Kompozit, balistik koruyucu başlık ürün ailesi ile ilgili ilk satış başarısını, ihracat cephesinde yakaladı. 2018 yılında, bir Batı Avrupa ülkesine, yaklaşık 5.000 adet başlık teslim etti. Bu yıl da aynı ülkeden, aynı sayıda yeni bir sipariş aldı. Firma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın balistik koruyucu başlıklar için açtığı ihalede de yarışıyor. Turunçoğlu, bu ihale ile ilgili olarak, “Ön kalifikasyondan geçmiş iki firmadan biriyiz ve ürünümüze çok güveniyoruz. Tüm yatırımlarımız tamamladık ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamaya hazırız.” dedi.

CES İleri Kompozit, geliştirme ve kalifikasyon süreçlerini tamamladığı balistik koruyucu başlık ürün ailesini IDEF’te sergiledi.

CES İleri Kompozit’in, kişisel balistik koruma ürünlerinden Bomba Arama Elbisesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün kullanımına girdi. Firma, bu ürününü Kara Kuvvetleri Komutanlığına da öneriyor ve ilk teslimatı bu yıl içinde yapmayı bekliyor. Bu yıl gerçekleştirilecek bir diğer teslimat ise Jandarma Genel Komutanlığı için özel olarak tasarlanan, uçucu personel balistik yelekleri. Pilotlar ve uçuş ekibi tarafından kullanılacak yelekler, yüksek koruma seviyesine sahip.

 

Firmanın sergilediği diğer çözümlerine ve firma yetkililerinin önümüzdeki döneme dair değerlendirmelerine, IDEF 2019’da öne çıkan gelişmeleri derlediğimiz özel dosyanın gelecek bölümünde yer vereceğiz.

 1,796 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.