Ana Sayfa Haberler CES İleri Kompozit’ten, H125M Helikopterleri için Taban Zırhı

CES İleri Kompozit’ten, H125M Helikopterleri için Taban Zırhı

Birçok alanda faaliyet gösteren Açık Grup’un, savunma ve havacılık alanındaki şirketlerinden CES İleri Kompozit ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (CES İleri Kompozit), Güney Afrikalı küresel havacılık savunma şirketlerinden Paramount Group ile iş bir birliği anlaşması imzaladı.

İmzaladığı iş birliği anlaşması ile FLASH (Helikopterler için Çok Maksatlı Silah, Sensör ve Koruma Sistemi) olarak adlandırılan projeye dâhil olan CES İleri Kompozit, proje kapsamında, H125M hafif silahlı helikopterlerin taban zırhlandırılmasını yapacak.

Firma, gelişmeyi, 9 Kasım’da yayınladığı basın bülteniyle duyurdu. Basın bülteninde; Açık Grup Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Hande Özay Yağcı’nın konuyla ilgili demecine de yer verildi. CES İleri Kompozit’in, hedeflediği 50 milyon dolarlık yatırımın, 27 milyon dolarlık kısmını tamamladığını dile getiren Yağcı, şunları ilave etti: “Yatırımlarımızın kalan kısmını da 2019 yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. CES, 2016 yılından beri, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 20 bin metrekarelik üretim tesisinde havacılık, ileri kompozit ve savunma sanayine hizmet veren global bir şirket. Bir yıl önce, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi ilan edildi. Balistik kişisel ve araç koruma alanlarında, ciddi yatırımlarımız devam ediyor. Havacılık ve savunma sanayinde sertifikasyonlar çok önemli ve CES’in tüm sertifikasyonlarını tamamlamamız 5-6 yıl sürdü. Airbus, Sikorsky, Leonardo gibi dünya çapındaki müşterilerimize, en üst seviyede hizmet veriyoruz. Türkiye’deki en yüksek kapasiteli ileri kompozit teknolojileri imalat tesisine sahip olan CES, aynı zamanda Milli ve NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi’ne de sahip.”

Türkiye’de helikopter ve kara aracı zırhı yapabilen ilk ve tek firma olma unvanını ellerinde bulundurduklarının altını çizen Yağcı, şunları söyledi: “Global pazara yönelik çözümler geliştiren CES olarak, kişisel balistik koruma ürünleri alanında, dünya standartlarında üretim yapıyoruz. Deneyimli mühendis kadromuzla, en üst tehdit seviyelerine karşı koruma sağlayan ürünler tasarlıyor ve üretiyoruz. Miğfer (kask), yelek, göğüs plakası ve kalkan gibi kişisel koruma teçhizatında; ergonomi, hafiflik, kolay aksesuar entegrasyonu gibi kullanıcıya sahada avantaj ve kolay kullanım sağlayacak kriterleri ön planda tutuyoruz. Türkiye’nin helikopter ve kara araçlarına iç zırh ve eklemeli zırh (add-on) yapabilen ilk ve tek şirketiyiz. CES olarak en önemli özelliklerimizden biri, istenilen tehdit seviyesine göre hem araçlarda hem de kişisel koruma ürünlerinde, AR-GE kapsamında geliştirme yapabilmemiz. Tank modernizasyonu projeleri de dâhil olmak üzere, birçok zırhlı araç platformunda, bugün CES ileri kompozit ürünlerimiz kullanılıyor. Zırhlı araçlarda, metal parçaları, ileri kompozit ile modernize ediyor ve araçları hafifleştiriyoruz.”

Türkiye’deki, en yüksek kapasiteli ileri kompozit imalat tesisine sahibi olduklarını belirten Yağcı, şunları ekledi: “2020 yılında, ürettiğimiz ürünlerin yüzde 50’sini küresel müşterilerimize teslim etmeyi ve kompozit alanında, dünyanın önde gelen firmalarından biri olmayı hedefliyoruz. Dünyanın en yüksek tonajlı pres makinelerinden biri, 2018 Eylül ayı itibarıyla fabrikamızda yerini aldı. Bu kapsamda, Türkiye, Orta Avrupa ve Ortadoğu’nun 2×2,5 metre panel büyüklüğü ile tek seferde en büyük panel basabilen ve dünyanın en yüksek tonajlı pres makinesi yatırımlarımızı gerçekleştirdik.”

 1,140 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.